Eko dom so šikmou strechou na lúke
Zdroj: Shutterstock

Do čoho sa oplatí investovať, keď chcete ušetriť na energiách?

31. 05. 2022 Zdieľať

Ceny za stavebné materiály či energie rastú závratným tempom. Mnohí, ktorí sa chystali rekonštruovať svoje nehnuteľnosti váhajú, či ešte počkať, kým sa situácia nestabilizuje. Máme pre všetkých jednu radu: najlepšie riešenie je začať s rekonštrukciou okamžite a zamerať sa na technológie, ktoré šetria energie.

Vďaka zeleným technológiám dosiahnete návratnosť vašich peňazí v najkratšom čase a v mnohých prípadoch sa vám začne úver splácať sám z ušetrených mesačných nákladov za energie. Banka dokonca zodpovedných klientov, ktorí sa rozhodnú rekonštruovať “na zeleno”, podporuje výhodnou úrokovou sadzbou. Mnohí majú obavy, že moderné “zelené” technológie sú príliš drahé. Náklady na výstavbu nízkoenergetického či pasívneho domu sú jednorazovo vyššie, ale šetríte s ním do konca života. Mesačné náklady na energie sú často až o 90 % nižšie ako v prípade starších nezrekonštruovaných domov. Ďalšou výhodou “zelenej” nehnuteľnosti je fakt, že si drží na dlhú dobu vyššiu hodnotu bez potreby dodatočných opráv.

Do čoho je najvýhodnejšie investovať?

V prípade rekonštrukcií rodinných domov odborníci odporúčajú ako najvýhodnejšie riešenie výmenu starých okien za nové s izolačným trojsklom, prípadne aj hliníkovým profilom z vonkajšej strany. Výmena okien by mala ísť ruka v ruke so zateplením obvodového plášťa a predovšetkým strechy. Tepelná izolácia by mala mať hrúbku minimálne
20 cm. Ak sa vám podarí dosiahnuť nízkoenergetický štandard, ako tretia prichádza do úvahy výmena plynového či iného vykurovacieho systému za tepelné čerpadlo, ktorého prevádzkové náklady sú minimálne. Doplnkovým riešením sú kolektory na ohrev teplej úžitkovej vody, ktoré tvoria významnú časť mesačných nákladov na energie.

Požičajte si ešte výhodnejšie

VÚB banka podporuje zodpovedné riešenia. „Ak sa rozhodnete investovať požičané peniaze do zelených technológií, tak my vás v tomto ekologickom rozmýšľaní podporíme benefitom vo forme zvýhodnenej úrokovej sadzby od 3,90% p.a.,” hovorí Angelika Farkašová, vedúca úverových produktov VÚB. Výhodou je, že sa to netýka len budúcich rekonštrukcií či iných zelených investícií, ale aj už tých zrealizovaných a to dokonca až 12 mesiacov pred podaním žiadosti o úver. Okrem zvýhodnenej úrokovej sadzby vám po splnení podmienok VÚB banka vráti aj poplatok za poskytnutie úveru. Zelenú pôžičku si môžete vziať vo výške už od 500 až do 35 000 eur. Peniaze máte k dispozícii okamžite po podpise zmluvy a môžete si zvoliť aj dobu splácania od 13 do 96 mesiacov.

Rodina sa hrá na trávniku pred domom

Zdroj: Shutterstock

Na čo všetko môžete získať výhodnejší úrok pri zelenej pôžičke?

  • výstavba nízkoenergetických resp. pasívnych domov s energetickou triedou A1 a A0 vrátane vypracovania projektovej dokumentácie a energetického certifikátu
  • výmena okien
  • zateplenie (obvodový plášť domu, strecha, podlaha alebo strop)
  • zavedenie plynového kúrenia (výmena za kúrenie na drevo/tuhé palivá) alebo výmena plynového kotla za novší
  • kotol na biomasu
  • tepelné čerpadlo
  • solárne kolektory na ohrev vody
  • rekuperácia
  • fotovoltaické panely na výrobu elektrickej energie
  • zelená strecha
  • akumulačná nádrž na dažďovú vodu
  • odstránenie azbestu
  • dokonca aj kúpa elektromobilu alebo hybridného vozidla.

Viac na www.zeleneuvery.sk

Zdroj: PR článok VÚB





Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: nízkoenergetický dom pasívne domy pôžičky úvery úvery na bývanie zelená dotácia
Zdieľať článok