Náklady na dochádzanie zvyšujú cenu bytu

Náklady na dochádzanie zvyšujú cenu bytu

06. 08. 2013
Zdieľať

Toto kritérium kúpy nehnuteľnosti je pri jej výbere právom vyzdvihované a kladené na popredné miesto. Lokalita je v podstate jediný atribút nehnuteľnosti, ktorý sa nedá zmeniť.

Základné parametre, ktoré určujú bonitu nehnuteľnosti, sú dostupnosť pracovných miest, dostupnosť a kvalita škôl, možnosti trávenia voľného času, životné prostredie a bezpečnosť.

Náklady na dopravu

Hodnotu lokality najviac určuje ponuka pracovných príležitostí. Nejde len o vzdialenosť v kilometroch, ale aj o čas potrebný na dochádzanie. Dopravná infraštruktúra a dopravné spojenie preto hrajú dôležitú úlohu. Vzdialenosť od centra mesta sa tak prejavuje v klesajúcich cenách nehnuteľností. 
Náklady na dopravu treba vnímať vo vzťahu k cene bytu. Výška úveru, ktorý by ste si mohli platiť z nákladov na palivo, servis a samotné auto, totiž môže prekvapiť. Napríklad pri dennom dochádzaní autom do vzdialenosti 30 km môžu mesačné náklady na dopravu dosiahnuť viac ako 200 eur, čo sa rovná splátke úveru vo výške 40 000 eur pri 5-percentnej úrokovej sadzbe na 30 rokov. Pri nehnuteľnosti vám tak na konci obdobia ostane majetok a v prípade dochádzania len vrak auta.

Dochádzanie do škôl a voľný čas

Druhým kľúčovým parametrom je školstvo. Dochádzanie do škôl znamená rovnako čas a náklady. Ak lokalita nie je vybavená zodpovedajúcimi vzdelávacími možnosťami a príležitosťami na mimoškolské aktivity, jej bonita prudko klesá. Poznám viacero rodín, ktoré museli prehodnotiť rozhodnutie odísť mimo mesta, keď zistili, že nie dochádzanie do práce, ale cestovanie detí do škôl a krúžkov z nich spravilo „taxikárov“.

Ďalším faktorom je trávenie voľného času. Ak bývanie nemá byť iba miestom na prespávanie popri povinnostiach, je dôležité zamyslieť sa nad tým, aké voľnočasové aktivity v lokalite očakávate. 
Musím poznamenať, že parameter voľnočasového vyžitia v lokalite sa často prehliada. Kupujúci dávajú prekvapivo prednosť iným „zásadnejším“ parametrom, a to napriek tomu, že možnosti trávenia voľného času dramaticky ovplyvňujú budúcu kvalitu bývania. 

 

Súťaž: Vyhrajte zmluvu o stavebnom sporení

 


Náklady na dochádzanie zvyšujú cenu bytu

1241442
thinkstock.com

Životné prostredie a bezpečnosť

Poslednou kapitolou je životné prostredie a bezpečnosť lokality. Informácie o nich sa, žiaľ, šíria najmä ústnym podaním – „hovorí sa, že to celé stojí na skládke“ alebo „to je drogová štvrť“ a podobne. Namiesto oficiálnych informácií o kriminalite alebo znečistení ovzdušia vníma väčšina kupujúcich tento parameter skôr pocitovo. Napríklad Petržalka ako najväčšia bratislavská mestská časť sa dlhodobo považovala za lokalitu s vysokou kriminalitou, zatiaľ čo Ružinov bol vyhľadávaný ako ideálne miesto pre rodiny s deťmi. Údaje o kriminalite Policajného zboru SR však poskytujú opačný obraz. 

www.riesimebyvanie.sk

 

dobre vedieť

Čas kupovať. 
Podľa údajov Národnej banky Slovenska z 1. štvrťroka 2013 sa ceny bytov v Bratislave stabilizovali. Je teda ideálny čas na výhodnú kúpu.

Cestovanie za prácou. 
Podľa prieskumu zrealizovaného v rámci Európskej únie sme spomedzi európskych národov s ochotou cestovať za prácou takmer na chvoste. 

Úver zo ŠFRB. 
Výška úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania na obstaranie bytu pre manželov je určená na 80 % obstarávacej ceny, najviac 55-tisíc eur na byt, najdlhšie na 20 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 2 %.


Náklady na dochádzanie zvyšujú cenu bytu

1241440
thinkstock.com

 

Posudzujte v súvislostiach

Kúpa nehnuteľnosti je zvyčajne jednou z najväčších investícií, ktorá majiteľovu budúcnosť ovplyvní na dlhé roky. Nielen tým, v akom prostredí sa objekt nachádza a akú kvalitu bývania poskytuje, ale aj finančným záväzkom s ním spojeným. Ak ste práve nevyhrali v lotérii, tak svoje nové bývanie pravdepodobne financujete z úveru na bývanie. Či už je to medziúver, stavebný úver, alebo hypoúver, najbližších 10 až 20 rokov budú povinnou súčasťou vašich mesačných výdavkov splátky úveru. 
To je dostatočný dôvod na to, aby ste svoju „životnú“ investíciu dobre zvážili a posúdili aj v širších súvislostiach. Čo je dôležité? Nielen lokalita, infraštruktúra, susedia, ale aj finančná istota. Napokon, všetky tieto faktory ovplyvnia kvalitu vášho života na dlhé roky dopredu.
Dnes si len zopár odborníkov trúfa odhadnúť, aká bude situácia na finančných trhoch o 10, 15, alebo dokonca 20 rokov. Aj preto sú úrokové podmienky v bankách pri dlhodobých úveroch zvyčajne garantované len na kratšie obdobie – do 5 rokov. Už pri fixácii na 10 rokov sa banky automaticky istia vyššou úrokovou sadzbou. Po ukončení fixácie je dlžník opäť závislý od rozhodnutia banky v podobe stanovenia úroku a splátky na ďalšie obdobie, a to podľa aktuálnej situácie na finančnom trhu. Zvyšuje to cenu úveru. To vám nehrozí, ak poznáte vopred výšku úroku a splátky na celé obdobie splácania úveru. Vtedy máte istotu, že ani po rokoch nezaplatíte ani o cent viac, ako bolo dohodnuté na začiatku čerpania úveru. Príkladom je nový medziúver Wüstenrot stavebnej sporiteľne za 3,99 % p. a. s garanciou až na 15 rokov a 4 % p. a. na ďalších 10 rokov vo fáze stavebného úveru. V súčasnosti dosahuje úročenie úverov na bývanie historicky najnižšie úrovne. V ďalších rokoch úroky pravdepodobne porastú. Toto riziko na seba v plnej miere berie Wüstenrot. Vy máte istotu, že zvýšenie nákladov sa vás nedotkne. V prípade rýchleho rozhodnutia a čerpania financií ešte do konca augusta dostanete k úveru od Wüstenrot stavebnej sporiteľne aj hodnotný darček.
Každý z nás je jedinečný, má svoje priority, svoje predstavy a určitý finančný štandard. Úverových aj realitných možností je dostatok, ponuky preto posudzujte podľa seba a v širších súvislostiach, nielen finančných, ale aj časových. 

www.wuestenrot.sk

V súčasnosti sú úroky z úverov na bývanie na historickom minime. 

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: financie súťaž wustenrot
Zdieľať článok

Diskusia