Postup pri kúpe bytu: Financovanie a povinné administratívne úkony
Viete, aké administratívne úkony na vás budú čakať vo finále kúpy bytu? Dozviete sa v tretej časti miniseriálu.
9. Vybavenie hypotéky
Ak vám finančná situácia nedovoľuje kúpiť si nehnuteľnosť z vlastných peňazí, hypotéka na byt je vhodným a často jediným riešením. Vziať si úver je dobré vtedy, ak sa chystáte natrvalo usadiť alebo žiť na jednom mieste najmenej desať rokov.
Ešte pred tým, ako sa pustíte do kúpy či uzatvorenia rezervačnej zmluvy, navštívte banku a zistite, aké máte možnosti na získanie hypotekárneho úveru. Vyhnete sa tak tomu, že po zložení rezervačnej zálohy zistíte, že od banky nezískate dostatok financií. Nespoliehajte sa však len na jednu ponuku napríklad zo svojej banky – na prvý pohľad drobné odlišnosti v podmienkach úveru môžu znamenať nemalé rozdiely v nákladoch.
Urobte si úplný prehľad o podmienkach jednotlivých bánk alebo na to využite služby hypotekárneho makléra, za ktorého služby neplatíte, keďže podobne ako pri poisťovaní platí jeho prácu banka formou provízie.
10. Znalecký posudok
Pri kúpe nehnuteľnosti sa stáva, že predávajúci často nadhodnotí cenu, preto je dobré a v zmysle regulácie potrebné predložiť banke aktuálny znalecký posudok. Ten zároveň patrí k hlavným dokladom, podľa ktorých sa posudzuje výška hypotéky.
Znalecké posudky na nehnuteľnosti môže vypracovať znalec zapísaný v zozname Ministerstva spravodlivosti SR v odbore stavebníctvo, odvetvie odhad hodnoty nehnuteľnosti. Vytvorenie znaleckého posudku trvá niekoľko dní, v krajnom prípade aj niekoľko týždňov. Termín závisí od dohody a vyťaženosti vybraného znalca.
Dobré vedieť
Za znalecký posudok zaplatíte 100 až 350 €. Cena závisí od vzájomnej dohody medzi vami a znalcom. Jej výšku ovplyvňuje napríklad rýchlosť vypracovania posudku, lokalita, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza, druh nehnuteľnosti a rozsah jej príslušenstva.
Celý článok si môžete prečítať na webe vdobrom.sk.