Postup pri kúpe bytu: Ďalšie faktory, ktoré treba zvážiť pri rozhodovaní
Zdroj: iStock

Postup pri kúpe bytu: Ďalšie faktory, ktoré treba zvážiť pri rozhodovaní

28. 08. 2023 Zdieľať

V minulej časti sme sa venovali úvodným fázam kúpy, ako aj zásadným kritériám, ktoré by ste mali pri výbere nového domova určite zohľadniť. Čo ešte zvážiť pri rozhodovaní?

5. Dispozícia

Dispozícia spolu s orientáciou na svetové strany majú priamy dosah na kvalitu vášho budúceho bývania. Pri ich výbere neexistuje žiadna univerzálna rada, pretože každý kupujúci má svoje osobné preferencie a životný štýl. Pri bytoch zvyčajne nemáte možnosť meniť dispozíciu a musíte zobrať to, čo trh ponúka. Preto si vyberte takú, ktorá vám v zásade vyhovuje najviac a vyžaduje si nanajvýš malé úpravy, napríklad posunutie dverí.

Pri zohľadňovaní orientácie na svetové strany vám môže pomôcť niekoľko všeobecných pravidiel. S ohľadom na vetranie a reguláciu tepla je lepšie, ak je byt orientovaný na viac svetových strán. Orientácia by mala korešpondovať s dispozičným riešením a využitím miestností – najlepšie riešenie predstavuje denná časť otočená na juh až západ a nočná na sever alebo východ.

Rozhodovanie o kúpe nového bytu

Zdroj: iStock

6. Celkový stav

Stav bytovej jednotky má veľký vplyv na náklady spojené s bývaním. Mnohí preto uprednostňujú kúpu bytu v novostavbe. Negatívom je síce vyššia vstupná cena, no potom nemusíte riešiť vysoké poplatky do fondu opráv či prevádzkové náklady na bývanie. Stav nehnuteľnosti treba posudzovať individuálne. Aj keď sa pri novej výstavbe používajú modernejšie materiály a technológie, vyhotovenie nemusí byť vždy uspokojivé.

Istým rizikom sú napríklad práve dostavané objekty alebo byty vo výstavbe. Niečo vám napovie opis konštrukčného riešenia a certifikáty, ale prípadné nedostatky sa môžu prejaviť až o pár rokov. Individuálne sa posudzujú aj zrekonštruované nehnuteľnosti – prestavba totiž mohla byť neúplná alebo zrealizovaná dávnejšie. Nehnuteľnosť po kompletnej rekonštrukcii musí mať zmodernizované všetky najnákladnejšie prvky a v najbližších rokoch by nemala vyžadovať nijaké opravy či úpravy.

Užitočný tip

Pri výbere bytu určite zvážte aj poschodie, na ktorom budete bývať, počet bytov v bytovom dome i výťah. Nezabudnite ani na odkladacie priestory – pivnica, prípadne vlastné parkovacie miesto. Pridanú hodnotu majú samozrejme byty s balkónom alebo lodžiou.

Celý článok si môžete prečítať na webe vdobrom.sk.

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: kupa bytu kúpa nehnuteľnosti
Zdieľať článok