Kúpa vlastného bytu
Zdroj: Shutterstock

Postup pri kúpe bytu: Úvodné fázy a rozhodujúce kritériá pred výberom

25. 08. 2023 Zdieľať

Hľadanie, ale aj samotná kúpa bytu nepatrí k ľahkým úlohám, ktoré zvládnete za deň ani týždeň. Náročná investícia pre väčšinu znamená záväzok na mnoho rokov. Aby ste v budúcnosti niečo na svojom rozhodnutí neľutovali, v malom miniseriáli vás prevedieme celým procesom.

1. Fázy kúpy

Nech už máte na kúpu bytu akýkoľvek dôvod, postup je pre všetkých rovnaký. Zvyčajne má dve fázy: hľadanie vhodnej nehnuteľnosti na trhu a vybavenie všetkých administratívnych úkonov.

Vlastná vs investičná nehnuteľnosť

Vo fáze hľadania si stanovte vlastné kritériá. Dobrou pomôckou je rozdeliť ich na také, pri ktorých nemožno robiť žiadne kompromisy, napríklad rozpočet alebo lokalita, a také, pri ktorých sú možné alebo nutné kompromisné riešenia.

Ak kupujete byt pre vlastnú potrebu, bude rozhodovať prostredie, v akom sa nehnuteľnosť nachádza – či je v okolí park, obchody, škola, škôlka, parkovanie. Pre mnohých je dôležitým kritériom počet izieb, výmera bytu ako aj to, či má balkón, terasu, prípadne predzáhradku. Pri investičnej kúpe rozhoduje stav bytu a lokalita.

Administratívne úkony zabezpečujú, aby kúpa bytu prebehla podľa zákonom stanovených podmienok. Pred kúpou treba pripraviť rezervačnú zmluvu, prípadne zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, ďalej kúpnu zmluvu, návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, odovzdávací a preberací protokol.

V prípade financovania cez hypotekárny úver je nutné vypracovať znalecký posudok, podpísať úverovú zmluvu a dať byt poistiť. Okrem realitnej kancelárie navštívte financujúcu banku, notára, kataster nehnuteľností a správcu bytového domu.

Nezabudnite na daň z nehnuteľnosti

Administratíva sa tým však ešte nekončí. Po prevode vlastníckeho práva a odovzdaní bytu sa treba prihlásiť u správcu domu, ako nový odberateľ elektrickej energie či plynu a na platenie dane z nehnuteľnosti. Podáva sa do 31. januára od nadobudnutia do osobného vlastníctva.

Kúpa bytu

Zdroj: Shutterstock

2. Rozpočet

Rozpočet je pri kúpe nehnuteľnosti rozhodujúcim kritériom – od neho do veľkej miery závisí, kde a v čom budete bývať, a odvíjajú sa od neho aj ďalšie kritériá. Preto nepripúšťa žiadne kompromisy. Jeho realistické stanovenie je kľúčové a malo by byť prvým krokom hneď po zvážení dôvodov na kúpu.

V súčasnosti sa platby za väčšinu nehnuteľností pokrývajú hypotekárnym úverom. Vhodný nástroj na prvotnú orientáciu na trhu hypoték poskytujú voľne dostupné hypotekárne kalkulačky. Neskôr si však zistite ponuky priamo vo viacerých bankách – sú presnejšie, pretože na výpočet používajú detailnejšie parametre.

Rátajte však s tým, že musíte mať našetrené minimálne 20 % z predajnej ceny, banky totiž poskytujú úver do výšky 80 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti.

Nechajte si finančnú rezervu. Istú hotovosť budete potrebovať na samotnú transakciu (znalec, prevod nehnuteľnosti, prípadne rekonštrukcia) a oceníte ju aj pri nepredvídaných udalostiach počas splácania úveru.

Celý článok si môžete prečítať na webe vdobrom.sk.

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: daň z nehnuteľnosti financovanie bývania kupa bytu kúpa nehnuteľnosti
Zdieľať článok
Chcete 5-izbový bungalov pre celú rodinu? Tieto tipy vám pomôžuDom z tehly

Chcete 5-izbový bungalov pre celú rodinu? Tieto tipy vám pomôžu

Oprava prasklín: Praktické rady od profesionálovDom z tehly

Oprava prasklín: Praktické rady od profesionálov

Aktivistom sa nepodarilo stopnúť výstavbu terminálu na skvapalnený plyn v Bratislave. Je podľa nich v rozpore s klimatickými cieľmiASB.sk

Aktivistom sa nepodarilo stopnúť výstavbu terminálu na skvapalnený plyn v Bratislave. Je podľa nich v rozpore s klimatickými cieľmi

Majster roka 2023: Zastrešením bazéna si predĺžili sezónu o dva mesiaceUrob si sám

Majster roka 2023: Zastrešením bazéna si predĺžili sezónu o dva mesiace