žena čítajúca knihu
Zdroj: shutterstock.com

Takto ušetríte na hypotéke až trikrát!

05. 07. 2021 Zdieľať

Po príjemnejšom a zdravšom bývaní túži každý z nás. Je jedno, či bývate v dome alebo paneláku, zdravé prostredie môžete vytvoriť takmer kdekoľvek. Pomôžu vám v tom zelené technológie, ktoré šetria vašu peňaženku i planétu. So zelenou hypotékou dokonca ušetríte rovno trikrát!

VÚB sa rozhodla ako prvá banka na Slovensku podporovať výhodnejšou hypotékou tých, ktorí stavajú či rekonštruujú v súlade s nízkoenergetickým štandardom. Obytné domy či administratívne budovy totiž už len svojou prevádzkou spotrebujú takmer 40% celosvetovej energie. Budovy s nízkou spotrebou energií sú tak jedným z efektívnych riešení, ako môžeme prispieť k zníženiu emisií a pomôcť aj v boji s klimatickými zmenami.

1. úspora: 100% zľava z poplatku za zelenú hypotéku

Už nemusíte čakať na akcie banky, kedy sa znížia poplatky za hypotéku, pretože teraz ju vo VÚB banke môže mať bez poplatku každý, kto pri stavbe či rekonštrukcii využije zelené technológie. “Ak idete rekonštruovať rodinný dom a zainvestujete do zelenej technológie dáme vám 100% zľavu z poplatku.  Pri priemernej výške hypotéky 90 000 eur, je to už celkom zaujímavá suma viac ako tisíc eur, ktorú môžete takto ušetriť. Samozrejme vyžadujeme k tomu aj dokumentáciu, nestačí len povedať, že idete investovať do zelených technológií. K žiadosti potrebujete doložiť  projektovú dokumentáciu k stavbe, znalecký posudok, energetický certifikát alebo iný dokument, na základe ktorého vieme posúdiť, že ide o tzv. zelenú technológiu,” hovorí Angelika Farkašová, vedúca úverových produktov VÚB.

Ktoré zelené technológie banka akceptuje?

  • nízkoenergetické, resp. pasívne domy v energetickej triede A1 a A0
  • solárne kolektory na ohrev vody
  • fotovoltaické články na výrobu elektrickej energie
  • rekuperačné jednotky
  • kotly na biomasu

Samozrejme nejde len o poplatok. Vyššia hodnota nízkoenergetickej a udržateľnej “zelenej” budovy znamená možnosť vyššej hypotéky či výhodnejšej sadzby. Zároveň tým znižujete náklady na opravy, ktoré sa na bežných stavbách prejavia už po niekoľkých rokoch. Nehovoriac o kvalite života a zdraví, ktorú inovatívne technológie a kvalitné materiály poskytujú. Zaručujú totiž zdravé prostredie bez rizika vzniku plesní.

popínavé rastliny na fasáde domu

Zdroj: shutterstock.com

2. úspora: Výrazná zmena vo vašej peňaženke

Stavbu nízkoenergetických budov s inovatívnymi technológiami si väčšina mylne spája s vyššou cenou a nedostupnosťou. Opak je však pravdou. Stačí si uvedomiť, že prevádzkové náklady na energie, predovšetkým kúrenie a ohrev teplej vody, tvoria každý mesiac jeden z najväčších výdavkov. Bežná domácnosť minie ročne na energie aj viac ako 2000 eur, avšak pri nízkoenergetickom dome to môže byť len 200 eur za rok.

Keďže nehnuteľnosť slúži dlhé roky, po splatení hypotéky vám zrazu zostane v peňaženke podstatne viac peňazí. “Investovať” peniaze z vyššej hypotéky do úspor energií je jedným z najefektívnejších spôsobov šetrenia peňazí. Najväčšiu úsporu na energiách je možné dosiahnuť investíciou do zateplenia, kvalitných okien s trojsklom, či solárnych kolektorov na ohrev teplej vody.

3. úspora: Naša planéta

Zodpovedným prístupom pri výstavbe či rekonštrukcii domu vyhrávame všetci spolu trikrát. Okrem výhodnejšej hypotéky a úspor v peňaženke šetríme aj zdroje planéty a naše zdravie. VÚB banka vám s tým rada pomôže.

Zdroj: PR článok VÚB banka
Foto: shutterstock.com




Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: financovanie bývania hypotéka
Zdieľať článok