Chystáte sa zatepľovať? Okrem izolácie potrebujete aj správne mriežky, lepidlo a kotvy

21. 04. 2015
Zdieľať

Ak sa chystáte zatepľovať rodinný dom, mali by ste už teraz myslieť na všetky potrebné komponenty, ale aj na nové stavebné normy, ktoré budú platné od 1. 1. 2016. Poradíme vám, ako na to.

Od zateplenia staršieho domu i novostavby očakávame hlavne úsporu energie a tepelnú pohodu. Správne zvolené a precízne zrealizované riešenie zateplenia s použitím moderných izolačných materiálov dokáže ušetriť takmer polovicu energie na vykurovanie. Ak zvolíte ako materiál minerálnu vlnu, získate aj ďalšie výhody. Zabezpečí ochranu pred hlukom zvonka, zvýši požiarnu bezpečnosť budovy a vytvorí správny prestup vlhkosti cez obvodové steny.

Aby zateplenie spĺňalo všetky tieto funkcie, treba zvoliť vhodné komponenty, ktoré spolu tvoria jeden ucelený a zladený mechanizmus, skladať produkty od rôznych výrobcov je riskantné. Skúsení projektanti a stavbári vedia, že kompatibilnosť komponentov je nevyhnutná, nové izolačné materiály navyše zabezpečia aj zjednodušenie a zrýchlenie stavebných prác. Okrem kvalitných materiálov je takisto potrebné vybrať si osvedčenú realizačnú firmu, ktorá má so zatepľovaním skúsenosti a odvedie kvalitnú realizáciu. Na trhu nájdeme aj kompletné balíky minerálneho zateplenia, ktoré sú vyvinuté a otestované pre potreby majiteľov rodinných domov. Sú skombinované tak, aby priniesli realizačnej firme a investorom všetky tieto benefity. Čím sú výnimočné?

Najlepšia minerálna izolácia

Kľúčovou zložkou zatepľovacieho systému je tepelnoizolačný materiál. „Odporúčame majiteľom rodinných domov, aby hľadali nové produkty, ktoré majú vylepšené vlastnosti,“ radí Miroslav Zliechovec, produktový manažér Knauf Insulation Nová Baňa. Moderné minerálne dosky výborne tepelne izolujú – ich súčiniteľ tepelnej vodivosti lambda môže byť až 0,034 W/mK, čo v súčasnosti predstavuje najnižšiu hodnotu v kategórii minerálnych izolácií. Zároveň chránia pred požiarom, tlmia hluk z exteriéru a zabezpečujú vysokú paropriepustnosť obvodovej steny. Počas horúceho leta zabráni prenikaniu tepla cez obvodové steny. Niektoré dosky majú špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá uľahčí a skráti realizátorom prácu. Majú tak nižšiu prašnosť, rýchlo a jednoducho sa s nimi manipuluje a vyžadujú si nižšiu spotrebu lepidla vďaka svojej dobrej priľnavosti povrchu.

Mohlo by vás zaujímať: Čím zatepliť rodinný dom?

Zohratí spoluhráči fasádnej dosky

K dokonalému efektu zateplenia potrebujeme aj ďalšie komponenty. Treba ich kombinovať do ucelenej kolekcie tak, aby v maximálnej miere podporovali výhody zatepľovacieho materiálu. SMARTwall balík okrem fasádnej dosky zahŕňa aj ďalšie dôležité prvky, ako sú kotvy, ktorými sa dosky fixujú. Zapustené izolačné kotvy sú pri zateplení najúčinnejšie, minimalizujú tepelné mosty. Majú na svojej hlavičke integrovanú izolačnú vrstvu pre minimalizáciu tepelných mostov, ktoré môžu vznikať pri použití obyčajných kotiev. Zabraňujú poškodeniu povrchu izolácie nerovnomerným zatlačením kotvy do izolantu a teda aj znehodnoteniu celkového vizuálneho efektu fasády, takzvanému „panter efektu“. Ďalšou dôležitou súčasťou je sklotextilná mriežka s pevným a pružným vláknom a lepidlo podporujúce difúziu celého systému. 

„Chyby sa robia napríklad pri lepení izolačných dosiek, zanedbáva sa kvalita lepiacej hmoty a správny spôsob nanášania lepidla. Lepidlo by sa malo nanášať v tvare húsenice po celom obvode dosky plus dva alebo tri body na plochu dosky,“ upozorňuje Miroslav Zliechovec. Chyby sa často robia aj pri výstužnej vrstve zatepľovacieho systému – používajú sa nesprávne lepidlá, nevhodné mriežky, alebo sa mriežky chybne uložia.

Riešenie šité na mieru

Ak vás zaujíma, koľko by vás zateplenie stálo, môžete to veľmi jednoducho zistiť na internetovej stránke. Napríklad na web stránke www.fasadnadoska.sk, ktorá sa zaoberá všetkými detailmi zateplenia fasády, vyplníte vaše požiadavky na zateplenie a dozviete sa, aká je legislatívne požadovaná hrúbku izolácie aj cenová ponuka. 

Zateplenie si vyžaduje nemalú investíciu, kvalitná izolácia v kombinácii so správnou realizáciou vám však môže na celé desaťročia znížiť účty za energiu a priniesť aj mnoho ďalších výhod. Preto je v prípravnej fáze veľmi dôležité rozlíšiť, ktoré položky v rozpočte je dobré získať za výhodnú cenu a na čom sa, naopak, šetriť neoplatí.

Prečítajte si tiež: Chyby pri zatepľovaní obvodových stien

 

www.knaufinsulation.sk

Kategória: Materiály
Tagy: materiál rodinný dom zateplovanie
Zdieľať článok

Diskusia