Interiér sa dá rekonštruovať aj v zime

12. 01. 2016 Zdieľať

Nestihli ste v urobiť prestavbu vášho interiéru v hlavnej stavebnej sezóne? Nemusíte to odkladať o rok, niektoré úpravy sa dajú vykonať aj v chladnom období. Prezradíme vám, ktoré to sú.

Prestavbe priečok, podkrovia, bytového jadra či maľovaniu stien sa v zime nemusíte vyhýbať. Vo vykurovacom období  má vzduch nižšiu vlhkosť, preto pri dobrom vykurovaní a vetraní lepidlá a farby uschnú rýchlejšie ako v lete a kvalitu náteru to nijako neovplyvní. Pri použití sadrokartónových podhľadov, priečok či predsadených priečok navyše stierkovať nepotrebujete. Jeho povrch je dokonale rovný a vyžaduje si už len finálnu farebnú úpravu.

Stropné podhľady

Stropné podhľady sú v obývačke, hale alebo kuchyni veľmi praktické a efektné. Poskytujú rozmiestnenie osvetľovacích bodov podľa požiadavky, popri nich sa môžu schovať aj technické rozvody. Závesný systém, na ktorý sa profily podhľadov inštalujú, dokáže pod stropom vytvoriť dutinu od 3 cm až do niekoľko metrov. Strop s rozdielnou výškou umožňuje vytvoriť optické rozdelenie miestnosti, celoplošné zníženie stropu zas môže pridať na útulnosti priestoru s vysokými stropmi a ušetriť na energii potrebnej na jeho vykúrenie. V podhľadoch vždy ostáva dosť miesta pre izolačnú vrstvu, ktorá môže byť veľmi užitočná. Ideálnym materiálom sú izolácie z minerálnej vlny, ktoré sa vďaka svojej vláknitej štruktúre vynikajúco prispôsobujú nerovnostiam dutinách a pružné minerálne vlákna dokonale tento priestor vyplnia. „Minerálna „vata“, ako sa ľudovo nazýva, je veľmi účinná na stropoch pod nevykurovanými priestormi, pod strechou a v nevykurovaných pivničných či garážových priestoroch, nad ktorými sú obytné miestnosti, pretože výborne tepelne izoluje a zabraňuje zbytočným únikom tepla,“ zdôrazňuje Karol Tužinský, aplikačný manažér Knauf Insulation. 


Interiér sa dá rekonštruovať aj v zime

Interiér sa dá rekonštruovať aj v zime
Shutterstock

Ľahké priečky

V byte alebo dome je často potrebné opticky alebo konštrukčne vyčleniť pracovný alebo relaxačný kútik, prípadne esteticky oddeliť kuchyňu alebo predsieň od obývačky. Optimálnym riešením sú sadrokartónové priečky a polopriečky. Môžete si ich vybudovať podľa priania, sadrokartónové dosky sa dajú ľubovoľne rezať a dokonca aj ohýbať, takže deliace prvky môžu byť skosené, oblé i zubaté. Ak potrebujete ochrániť miestnosť pred hlukom, účinným riešením je dvojité opláštenie sadrokartónovej konštrukcie vyplnené minerálnou vlnou. Ak použijete k výstavbe takýchto priečok ekologické materiály, získate tak navyše aj príjemné ovzdušie v interiéri. K dobrej klíme prispeje predovšetkým minerálna izolácia vďaka jej schopnosti prepúšťať vodnépary. Minerálna vlna vyrobená pomocou technológie ECOSE je vyrobená z prírodných materiálov bez použitia formaldehydu, fenolov a umelých farbív, zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéri a vytvára tak zdravé prostredie pre bývanie.


Interiér sa dá rekonštruovať aj v zime

Interiér sa dá rekonštruovať aj v zime
Shutterstock

Bytové jadro

Ľahké priečky sú veľmi obľúbené aj pri rekonštrukciách bytového jadra. Pri správnom nastavení profilov je možné zavesiť na sadrokartónovú stenu záchodovú misu, bidet i umývadlo. Poskytuje tiež jednoduchú inštaláciu podomietkovej splachovacej nádrže a vodovodných rozvodov. Veľmi dôležité je aj riešenie technickej šachty. Mala by byť dôkladne zvukovo izolovaná a izolácia by mala byť umiestnená zo všetkých strán, ktoré susedia s obytnými miestnosťami. Spojenie minerálnej vlny so sadrokartónom je aj pri zvukovej izolácii ideálne  – vlna eliminuje zvuky s vyššími frekvenciami (www.ecose.sk/vnutorne_steny) a tvrdší sadrokartón zas tóny v nižších frekvenčných hladinách. „Takáto zvuková izolácia je omnoho účinnejšia ako vymurovanie priečky z pórobetónových tvárnic, zachytí o 20 dB hluku viac ako tvárnice s rovnakou hrúbkou,“ vysvetľuje Karol Tužinský z Knauf Insulation. 

Kategória: Materiály
Tagy: interiér izolácia knauf rekonštrukcia stavba domu
Zdieľať článok