Zdroj: Ursa

Izoláciu zvládnete aj svojpomocne. Niekedy je však lepšie obrátiť sa na odborníkov

22. 10. 2024 Zdieľať

Správna izolácia budov zohráva dôležitú úlohu pri úspore energie, zabezpečuje tepelný komfort bývania a chráni konštrukciu pred vlhkosťou a inými nepriaznivými vplyvmi. Ak sa rozhodnete zatepliť si budovu sami, je dôležité dodržať niekoľko základných krokov, ktoré zabezpečia dlhodobú účinnosť a kvalitu izolácie.

V prvom rade je veľmi dôležitý výber správneho materiálu. Každý typ stavby si vyžaduje iný izolačný materiál podľa špecifických potrieb danej budovy. Kým pri izolácii fasád, podláh, obvodových konštrukcií alebo šikmých striech oceníte minerálnu izoláciu URSA GLASSWOOL alebo URSA PUREONE, pri zatepľovaní obrátených plochých striech alebo soklov oceníte izoláciu z extrudovaného polystyrénu URSA XPS.

„Vysoká pevnosť v tlaku, odolnosť materiálu proti vlhkosti a nízka nasiakavosť sú dôležité faktory pri zatepľovaní spodných stavieb a podláh. Preto je v týchto prípadoch vhodné použiť extrudovaný polystyrén,“ vysvetľuje Ing. arch. Tereza Vojancová, technická poradkyňa zo spoločnosti URSA.

Ukážka správneho zloženia izolácie plochej strechy

Ukážka správneho zloženia izolácie plochej strechy Zdroj: Ursa

Nepodceňujte hrúbku izolácie

Pri výbere je potrebné zvoliť vhodnú hrúbku izolácie s ohľadom na platné normy a požadovanú energetickú účinnosť. Nedostatočná hrúbka materiálu totiž môže viesť k tepelným stratám a šanca na finančné a energetické úspory, ktoré by sa dali dosiahnuť, ak by bola izolácia urobená naozaj dobre, vyjde nazmar. Okrem toho je prípadné dodatočné doplnenie izolačného materiálu veľmi nákladné a nie vždy technicky uskutočniteľné.

Pri samotnej aplikácii je potom dôležité zabezpečiť, aby nikde nevznikali medzery, najmä v rohoch, okolo okenných rámov a na ďalších kritických miestach. Cieľom je zabrániť vzniku tepelných mostov. Kľúčová je aj ochrana pred vlhkosťou.

„Pri aplikácii izolačného materiálu je potrebné na vnútornú stranu izolácie aplikovať vhodnú parotesnú vrstvu, buď parozábranu, alebo parobrzdu, aby sa zabezpečilo, že v konštrukcii nebude kondenzovať vlhkosť. Na vonkajšej strane, najmä na fasádach, je zase dôležité použiť difúzne otvorenú hydroizoláciu, aby sa zabránilo prenikaniu dažďa a vlhkosti,“ radí Vojancová.

Ľahká priečka s minerálnou izoláciou.

Ľahká priečka s minerálnou izoláciou. Zdroj: Ursa

Pozor na špecifiká izolovaného miesta

V závislosti od toho, ktorú časť domu zatepľujete, musíte zohľadniť špecifiká zatepľovanej oblasti. „V prípade šikmých striech musí izolácia presne vyplniť priestor medzi krokvami, v prípade plochých striech zase musíte dbať na to, aby bola izolácia ihneď po aplikácii pevne utiahnutá, inak by mohlo dôjsť k jej nadvihnutiu vplyvom vetra,“ upozorňuje Vojancová.

V prípade izolácie podlahy je veľmi dôležitá príprava podkladu, ktorý musí byť rovný a suchý. Problémom môžu byť odvetrané fasády. Pri nich je rozhodujúca aplikácia izolačných dosiek bez medzier a ich správne ukotvenie.

Zateplenie šikmej strechy.

Zateplenie šikmej strechy.

Fúkanú izoláciu prenechajte odborníkom

Hoci aplikáciu väčšiny typov izolácií zvládne aj šikovný domáci majster, v niektorých prípadoch je potrebné obrátiť sa na odborníkov. Platí to najmä pre fúkanú izoláciu URSA Pure Floc, ktorá sa v poslednom čase stala veľmi obľúbenou vďaka širokému spektru jej využitia. Možno ju použiť na zateplenie striech, stropov, podkroví a stien. Okrem toho ju možno použiť aj do ťažko prístupných miest, ako sú krovy alebo šikminy.

„Fúkaná izolácia sa môže použiť aj na vyplnenie starších izolácií, kde sa existujúca izolácia ponechá na mieste, len sa tzv. zafúka na požadovaný limit. Fúkaná izolácia sa aplikuje pomocou fúkacieho stroja a vyžaduje si určité skúsenosti. Obsluha musí vedieť, koľko izolácie má kde použiť. Preto je v tomto prípade lepšie obrátiť sa na odbornú firmu s potrebnou certifikáciou,“ dodáva Vojancová.

Fúkaná minerálna izolácia URSA Pure Floc.

Fúkaná minerálna izolácia URSA Pure Floc. Zdroj: Ursa

Viac informácií o izoláciách a ich aplikácii nájdete na www.ursa.sk.

Zdroj: PR článok URSA CZ s.r.o.

Kategória: Materiály
Tagy: izolácia šikmej strechy izolácia strechy tepelná izolácia
Zdieľať článok
Izolácia podlahy v starom domeDom z tehly

Izolácia podlahy v starom dome

Prečo vám zateká cez strechu a ako tomu zabrániť? Väčšinou sú za tým tieto poruchyUrob si sám

Prečo vám zateká cez strechu a ako tomu zabrániť? Väčšinou sú za tým tieto poruchy

Izolácia základov domu a spodnej stavbyDom z tehly

Izolácia základov domu a spodnej stavby

Čo robiť, ak mačka škriabe nábytok? Vyskúšajte trik s citrusmi alebo bublinkovou fóliouUrob si sám

Čo robiť, ak mačka škriabe nábytok? Vyskúšajte trik s citrusmi alebo bublinkovou fóliou