29. 04. 2010
Zdieľať

Napriek podrobnému vyhodnoteniu ponuky na trhu a najlepšiemu výberu sa môže stať, že svoje rozhodnutie neskôr oľutujete. Vina však nemusí byť len na strane výrobcov stavebných materiálov. Jej väčší diel často padne na vrub skôr ľudskému faktoru. Ten vie narobiť nepríjemnosti vo všetkých fázach výstavby vášho vysnívaného a draho zaplateného bývania.

Cena je až na prvom mieste! Najmä dnes, keď každý investor obracia každý cent nie trikrát, ale skôr desaťkrát. Nesmie však byť absolútnym kritériom! „Vždy keď prehodnocujete ponuky výrobcov stavebného materiálu, nesmiete sa pozerať iba na jednotkovú cenníkovú cenu. Cenu stavby treba brať do úvahy komplexne – tak pri použitom materiáli, ako aj pri projekte.


Keď ušetrím niekoľko stoviek na tehlách, koľko je to z celkového objemu investície?“ pýta sa statik Ivo Petrášek. „Veľakrát túto úsporu vymaže zlý projekt, opravy či sanačné práce už počas stavby alebo sudca najprísnejší – čas. Je dôležité uvedomiť si aj to, že ak nebudete spokojní s kuchyňou za 7 000 eur, môžete ju kedykoľvek bez problémov vymeniť, zásahy do nosných, ale aj nenosných múrov však ponesie veľmi ťažko nielen vaša peňaženka, ale aj samotná stavba. Odhliadnuc od toho, že mnohé chyby sa ani nedajú opraviť. A nejde iba o opravy. Zmeny sú často nevyhnutné už počas realizácie a materiály, ktoré nemajú na tieto zmeny „rezervy“, sa tak môžu vypomstiť.“ Všeobecne možno povedať, že najlacnejší stavebný materiál je dnes z dovozu, napriek tomu však nemusí predstavovať ideálne riešenie – napríklad pre prípadné budúce reklamácie.



Orientačný beh stavebným trhom (2.)

258626


Šetriť áno, ale na pravom mieste: „Je dobré pracovať s cenníkmi výrobcov iba orientačne a obracať sa priamo na nich alebo na ich predajcov. Často sú totiž schopní ponúknuť veľmi zaujímavé ceny, niekedy možno dokonca dosiahnuť výslednú najnižšiu cenu u výrobcu, ktorý je podľa oficiálnych cenníkov najdrahší. Navyše, naozaj nepoznám výrobok, ktorý je v oficiálnom cenníku najlacnejší a súčasne je najlepší. A bežný stavebník vrátane mňa u nás stále stavia s predstavou doživotného bývania, ktoré jedného dňa odovzdá v dobrom stave svojim potomkom,“ konštatuje odborník s dlhoročnou praxou.



Orientačný beh stavebným trhom (2.)

258627


Pod tepelnú izoláciu a omietku sa dá ukryť hoci – aj svojrázne osadenie prekladu. Chyby sa však prejavia neskôr a nájsť príčinu bude pomerne zložité.


Od technológie k stavbe


Keď sme sa už rozhodli, máme nakúpené aj privezené, znovu sa ozýva takzvaný ľudský faktor. I keď výrobcovia doplnia svoj výrobok akýmkoľvek nápisom či návodom, stavbu vedie stavbyvedúci a v lepšom prípade ju kontroluje stavebný či technický dozor investora. A v nestrážených chvíľach sa – podľa u nás obľúbenej zásady z cudzieho krv netečie – stávajú naše staveniská doslova rajom kreativity stavbárov a murárov s rôznym stupňom kvalifikácie a mierou invencie. V tomto prípade sa naplno prejavia aj chyby v projekte, alebo dokonca absencia niektorých jeho častí. Väčšinou pritom k chybám nedochádza v snahe stavebníka poškodiť, najväčšiu vynaliezavosť prejavujú „majstri“ skôr v snahe opraviť určitú chybu alebo ušetriť si námahu a zjednodušiť prácu. Odporúčanie je jednoznačné – ako dobrá voľba sa opäť ukazuje siahnuť po materiáli a výrobcovi, ktorý pamätá na „šikovnosť“ murárskych partií. Čím viac detailov a konkrétnych riešení jednotlivých častí stavby výrobca poskytuje, tým lepšie pre projektanta, aj pre stavebnú firmu, a v konečnom dôsledku aj pre investora. „Je lepšie používať systémové prvky, ktoré vopred počítajú s rôznymi detailmi aj situáciami na stavbe, a vylúčia tak nevhodnú a neželanú kreativitu murárskych pseudomajstrov. Či už ide o diely s presne určeným účelom, menšie segmenty muriva, alebo špeciality, akými sú napríklad preklady s prípravou na osadenie vonkajších roliet a žalúzií,“ hovorí Ivo Petrášek.



Orientačný beh stavebným trhom (2.)

258630


Tehly z dovozu sú často lacnejšie, musíte sa však uspokojiť s obmedzeným sortimentom. Potom treba materiály kombinovať – v tomto prípade navyše nie práve vhodne ani precízne. Stĺpiky pri oknách pritom musia preniesť omnoho väčšie zaťaženie, než nasvedčuje takéto šlendriánske vyhotovenie.


Napriek tomu ani ten najlepší sortiment výrobkov a výrobcom definovaný technologický postup nie je samospasiteľný. Nevyhnutná je kontrola realizácie stavby na pravidelných kontrolných dňoch. A rozhodne sa nedá uspokojiť s vetou: Ja som už postavil toľko domov, čo vy vlastne o tom viete… Ivo Petrášek odporúča zaviazať v zmluve o dielo realizačnú stavebnú firmu k tomu, že bude dodržiavať technológiu stanovenú výrobcom, a to tak pod hrozbou bezpodmienečných opráv, ako aj stanovenou zmluvnou pokutou.


Minulosť a budúcnosť


Neexistuje lepšie odporúčanie ako existujúce referencie. Oslovujte známych, klopte na neznáme dvere. Zháňajte odporúčania, čítajte časopisy a knihy a hľadajte konkrétne príbehy a skúsenosti. Osobná návšteva u niekoho, kto vo výsledku úžasný, ale v priebehu pomerne stresujúci proces výstavby domu absolvoval, je na nezaplatenie. Nepýtajte sa však ľudí, ktorí majú „referovanie“ v popise práce, ale tých, ktorí do stavby investovali a dnes ju aj používajú. Ak si to používanie naozaj užívajú, možno sa ich odporúčaním riadiť. Pýtajte sa aj stavebných firiem, ako sa im spolupracuje s daným projektantom, čo si o ňom myslia.



Orientačný beh stavebným trhom (2.)

258632


Minimálne záručné lehoty pre všetkých výrobcov predpisuje zákon a stavebné materiály nie sú výnimkou. Voľný trh však dokáže podraziť nohy aj akokoľvek sebavedomému a ambicióznemu výrobcovi. Napriek tomu by pri výbere vhodného materiálu malo zavážiť renomé výrobcu, jeho postavenie na trhu a napríklad aj finančná životaschopnosť. Rodinný dom v hodnote 200-tisíc eur sa síce v objeme predajov stavebných gigantov môže javiť ako kvapka v mori, pre stavebníka však často predstavuje celoživotnú investíciu. Ako takú ju navyše plánujete. Je preto lepšie, keď ju zveríte spoločnostiam, pri ktorých je predpoklad, že ostanú činné minimálne počas existencie vašej záruky. A v lepšom prípade natrvalo – tak, aby ste svoj dom mohli vylepšovať či opravovať bez straty nárokov na kvalitu použitého konštrukčného systému.



Tu sa pre zmenu šetrilo na projekte – stavalo sa podľa štúdie „ako to vyjde“. Výsledkom sú „levitujúce“ steny s veľmi problematickou statikou.


Tvarovky on-line


Ekonomická kríza nás – okrem nepríjemných následkov – azda aj niečo naučila. Napríklad pýtať sa, overovať si a neuspokojiť sa s prvým ponúkaným riešením. Preto možno povedať – investujte uvážlivo. Nákup murovacieho materiálu sa nekončí zložením palety s tvarovkami alebo panelmi na stavebnej parcele. Požadujte a hľadajte servis, poradenstvo, nadštandardné služby (doprava zdarma je iba čiastočný bonus) či akúkoľvek pridanú hodnotu, ktorú výrobcovia ponúkajú. Dajte si ušiť ponuku na mieru, volajte a konzultujte. Pamätajte, že ide o vašu investíciu! Konkurencia na trhu stavebných materiálov je veľká a vy ste tí, čo v tejto fáze rozhodujú.







Kritériá výberu vhodného stavebného materiálu:


• životnosť
• cena
• šírka sortimentu, resp. konštrukčný systém
• statická pevnosť
• modifikovateľnosť
• technická pomoc
• garancia


ZDROJ: časopis Môj dom marec 2010 JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Legislatíva a financovanie Materiály
Tagy: stavebné materiály
Zdieľať článok

Diskusia