Pasívny dom vyrástol vďaka rodine a Ytongu
„Dom sme si po architektonickej stránke navrhli spoločne s manželkou a z nášho návrhu vonkajšej a vnútornej podoby sme po celú dobu stavby neustúpili. Súčasne sme chceli stavať dom, v ktorom bude po celý rok stála teplota a vlhkosť pri zachovaní nízkej energetickej spotreby, kde bude tepelná pohoda, a hlavne zdravé bývanie. A dnes môžeme potvrdiť, že vďaka Ytongu sme výsledok dosiahli a sme s našim domovom maximálne spokojní." hovorí pán Ondřej.
Dom bol od začiatku navrhnutý ako pasívny a vďaka Ytongu sa ho manželom podarilo realizovať bez jediného tepelného mostu. Stavba pritom nemá, okrem striech, žiadne iné izolácie. O teplo a ohrev vody sa v dome stará iba jedno malé tepelné čerpadlo (zem – voda) o výkone 3 kW. A výsledok: pri spotrebe čerpadla 700 W / h sú ročné náklady na vykurovanie a ohrev teplej vody okolo 300 € / rok pri cca 23 stupňoch a 50 % vlhkosti vo vnútri domu – zima / leto.
Obvodová stena je z tepelnoizolačných tvárnic Ytong Lambda YQ 500 bez dodatočného zateplenia, vnútorné priečky sú z vápennopieskových tvárnic Silka, ktoré rovnako ako základová doska akumulujú teplo a prispievajú k akustickej a tepelnej pohode. Strecha je kombináciou stropných vložiek Ytong Klasik a Komfort. Omietky a obálka domu sú z tepelnoizolačnej vnútornej a vonkajšej omietky Ytong. Preklady sú tvorené pomocou Ytong YQ U profilov. Samostatne stojaca garáž je bez zateplenia a je tiež z tvárnic Ytong.
„Dom si žije svojím vlastným životom, čo sa deje vonku, ho až tak veľmi nezaujíma. Či prídeme domov v zime či lete, nech je vonku -10 °C alebo +25 °C, udržuje si stále svoju vlastnú vnútornú teplotu, vlhkosť a vnútornú zdravú klímu. Tá veľká miera akumulácie samozrejme neumožňuje rýchlo meniť vnútornú teplotu (o 2-3 stupne hore dole), ale to k tomu patrí a my s tým počítame. Máme za sebou aj tohtoročnú zimu s niekoľkodennými teplotami -15 °C a bola to veľká pohoda. Ako chlapec, ktorý vyrastal na dedine a zažil ráno vymrznutý dom, si túto stabilitu a tepelný komfort moc vážim.“
Práca manželom nebola cudzia a vďaka pomoci širokej rodiny si až na pár detailov (napr. originálnu kreatívnu fasádu) všetko zvládli postaviť svojpomocne. Navyše sa s každou otázkou mohli obrátiť na zástupcu Ytongu a celú stavbu realizovať od základov až po strechu vlastnými silami. „Pred rokmi sme pomáhali stavať dom mojej sestry z tradičných tehál, takže s Ytongom sme až do začatia stavby žiadne skúsenosti nemali. Práca s týmto materiálom nás však ohromne bavila a oceňovali sme aj ucelený a certifikovaný stavebný systém. Od zakladacích mált cez nosné murivo, priečky, preklady, stropy až po vnútorné a vonkajšie omietky, všetko bez tepelných mostov.“ dodáva pán Ondřej.
Dom je priestorovo väčší a je nadčasovo riešený aj z dispozičného hľadiska. Manželia preferovali spálňu s vlastnou kúpeľňou a šatníkom, vlastnú kúpeľňu majú aj dve detské izby. V prízemí je okrem obývacej izby s jedálňou a kuchyňou aj pracovňa s kúpeľňou, ktorá slúži tiež ako hosťovská izba. Bezbariérové prízemie je koncipované tak, aby v ňom manželia v neskoršom veku mohli nájsť dostatočný priestor a zázemie a horné podlažie uvoľniť pre svoje deti.
Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.