Zdroj: Petr Zikmund

Investor si nechal postaviť „user friendly“ dom

16. 09. 2021 Zdieľať

Všetko sa to začalo investorovým súkromným výberovým konaním s troma veľmi odlišnými štúdiami. Návrh tehlového (HELUZ) a veľkoryso zaskleného (Schüco) domu z dielne Ateliéru Vostracký zvíťazil svojou praktickosťou a dokonalým pochopením potrieb a prianí budúceho majiteľa. Jeho súčasťou bol výhľad na kostolík s farou z rohovej, impozantne zasklenej pracovne na poschodí aj z terasy na prízemí. Pán domu by ani po troch rokoch bývania nič z pôvodného návrhu nemenil, pretože sa mu tu žije a pracuje spokojne – lepšie, ako to býva pri prvých súkromných stavbách.

Dom spája všetky požiadavky investora. Je nízkoenergetický (prešiel Blower door testom), s dokonalou dispozíciou a nadväznosťou na záhradu, ponúka krásny výhľad a svojím originálnym tvarom skráteného ihlanu vytvára harmóniu s atypickým pozemkom. „V zadaní pre architektov som mal predstavu o funkčnosti domu vzhľadom na počet miestností a ich charakter. Každý návrh bol úplne iný a projekt pána architekta Vostrackého sa mi jednoducho páčil a navyše na mňa z hľadiska dlhodobého používania pôsobil najpraktickejšie. Povedal by som, že bol ,user friendly‘. A ako dom pán architekt nakreslil, tak ho aj postavil. Nič by som nemenil,“ pochvaľuje si investor.

RD Ledenice dvojpodlažný moderný rodinný dom s presklením

Zdroj: Petr Zikmund

Nerušený výhľad na malebnú starú zástavbu obce s kostolíkom

Súlad s investorom panoval od samého začiatku a koncepčne sa nemuselo meniť nič. Diskusie sa začínali a končili iba v súvislosti s detailmi. Napokon na svahovitom pozemku s plochou 1 281 m² vyrástla tehlová stavba s prevetrávanou fasádou obloženou smrekovcovými latami a fasádnymi doskami a s veľkými zasklenými plochami. Obytné miestnosti a rozmerná pracovňa umiestnená na prvom poschodí sú situované tak,
aby si z nich majiteľ mohol užívať nerušený pohľad na malebnú starú zástavbu obce.

RD Ledenice terasa

Zdroj: Petr Zikmund

Pôdorys má podobu skráteného ihlana

„V našom návrhu sme sa ako vždy zamerali na maximálne využitie pozemku. Výsledná záhrada musí byť dominantná, ucelená a dom s ňou musí byť maximálne opticky a funkčne prepojený. Pôdorys stavby má podobu skráteného ihlana a atypické tvary domu k nemu ladia,“ predstavuje svoje riešenie architekt Ing. Josef Vostracký z Ateliéru Vostracký .

Dom je rozdelený na dve časti prepojené terasou. Jednu časť objektu tvorí spomínané podzemné podlažie s garážou, nad ním je priestor využívaný
na pracovné schôdzky alebo stretnutia s priateľmi a nachádza sa tu aj malá kúpeľňa a sauna. Majiteľ oceňuje najmä to, že pracovné návštevy tak nezasahujú do súkromného obytného priestoru. Z garáže schodisko stúpa na krytú terasu, ktorá je na úrovni prízemia. Terasa prepája prvú časť domu s tou druhou, kde sa nachádza rodinné zázemie.

RD Ledenice dvojpodlažný moderný rodinný dom s presklením

Zdroj: Petr Zikmund

Na severnej strane je terasa obklopená múrom, čím sa tu podarilo vytvoriť úžasnú mikroklímu – zastrešený priestor je dobre ukrytý pred pohľadmi zvonku a majitelia si môžu nerušene užívať nielen terasu, ale aj nadväzujúci bazén. Z terasy sa vstupuje do spomínanej súkromnej časti domu. V tej je zádverie, obývacia izba s jedálenským kútom orientovaným do záhrady, kuchyňa s priamym vstupom na terasu a spálňa. Z obývacej izby vedie interiérové schodisko na poschodie, kde sa nachádza pracovňa, detská izba, kúpeľňa a šatňa. Z pracovne je prístupná schodná strecha nad prízemím, takže môže vyjsť von a „vyčistiť si hlavu pri pohľade na kraj“.

Otvorená obývačka so sivým gaučom

Zdroj: Petr Zikmund

Dom úspešne absolvoval meranie vzduchotesnosti Macintosh

Dom úspešne absolvoval meranie vzduchotesnosti (neprievzdušnosti),
tzv. Blower door test: Na obvodové steny s fasádnym obkladom sa použili tehly HELUZ FAMILY 25 a hliníkové okenné systémy s trojitým izolačným sklom Schüco AWS 90.SI+. Fasádu tvoria materiály s prírodným dizajnom – smrekovcové laty a fasádne dosky Cembrit. „Ak na fasádu navrhujem omietku, používam murivo HELUZ FAMILY 2in1 hrúbky 500 mm bez potreby ďalšieho zateplenia. Ak je fasáda obložená doskami alebo drevom, volím tehly HELUZ FAMILY s hrúbkou 250 mm, pred ktoré umiestnim dvojitý rošt s minerálnou rohožou a zavesenú fasádu. V technických riešeniach, ktoré používam v súvislosti s architektúrou a tepelnoizolačnými parametrami, mi tehlový systém HELUZ celkom vyhovuje, pretože má k dispozícii všetky potrebné riešenia,“ chváli tehlový systém Ing. Josef Vostracký.

Otvorená spoločenská časť s jedálňou

Zdroj: Petr Zikmund

„Bývam tu už tri roky a nič by som nemenil. Dom má všetko, čo som od neho očakával, čo nie je obvyklé. Väčšinou sa prvá stavba nepodarí tak, aby ste s ňou boli maximálne spokojní, ale tu sa to podarilo,“ rekapituluje majiteľ. Dom sa vykuruje tepelným čerpadlom s vrtom a podlahovým vykurovaním. Rekuperácia zlepšuje vnútornú mikroklímu a pocitovo sa vyššie letné teploty zdajú prijateľnejšie aj bez klimatizácie, ktorú v dome nahrádza podlahové chladenie.

RD Ledenice dvojpodlažný moderný rodinný dom s presklením

Zdroj: Petr Zikmund

Nainštalovaná bola aj inteligentná elektroinštalácia, ktorá ovláda žalúzie, osvetlenie, kúrenie aj zabezpečenie domu a dokonca aj hudba je rozvedená tak, aby vytvárala rôznu atmosféru. Obrovskou výhodou je zastrešená terasa chránená pred slnkom, ktorú majiteľ využíva v letných mesiacoch aj na prácu. Je to skrátka „user friendly“ dom.

Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Kategória: Materiály
Tagy: brúsená tehla fasádne systémy Heluz presklené plochy projekty domov rodinný dom stavba domu tepelnoizolačné materiály tvárnice
Zdieľať článok
Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Kameň, drevo a tehla: 21 tipov, ako ich kombinovaťDom z tehly

Kameň, drevo a tehla: 21 tipov, ako ich kombinovať

Ako začať stavať dom? Pozrite si veľký manuálDom z tehly

Ako začať stavať dom? Pozrite si veľký manuál

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?