Drevená terasa
Zdroj: Shutterstock

Pri stavbe pergoly nezabudnite na impregnáciu

08. 04. 2021 Zdieľať

Prečo? Aby vám vŕtanie červotoča alebo pohľad na nepeknú hubu alebo pleseň nerušilo zaslúžené chvíľky oddychu a pohody. Ochrana lakom alebo farbou totiž nestačí – drevo sa neustále rozpína a sťahuje, tým vznikajú na nátere praskliny, ktorými môžu škodcovia do dreva ľahko prenikať.

Pri stavbe novej pergoly je najjednoduchšie kúpiť na píle už profesionálne impregnované drevo, na impregnáciu tam najčastejšie používajú Bochemit QB Profi. Pýtajte si certifikát vhodnej impregnácie dreva fungicídnymi a insekticídnymi prípravkami značky Bochemit.

Ak sa rozhodnete impregnovať sami, použite Bochemit Opti F +, na menšie plochy stačí aj Bochemit QB Hobby. Pred impregnáciou drevo dôkladne očistite, koncentrát zrieďte podľa návodu na etikete a drevo natierajte rovnomerne po celom jeho povrchu, až kým nespotrebujete všetok pripravený roztok. Pamätajte tiež na ošetrenie priečnych rezov, zárezov, plátovania a iných druhov spojov urobených až po impregnácii, pretože cez ne sa škodcovia najčastejšie dostávajú do dreva.

Prípravky na ošetrovanie dreva

Zdroj: Bochemit

Po zaschnutí impregnácie natrite drevo olejovým náterom Bochemit Estetik (najvhodnejší je na to valček). Okrem požadovaného odtieňa tým pergola získa aj ochranu proti UV žiareniu a proti prenikaniu vody. Prácu si naplánujte najlepšie na ráno alebo na večer, keď na drevo nepraží priame slnko a keď nefúka vietor, aby sa do čerstvého náteru nedostal prach. 

Viac informácií, rád a tipov nájdete na www.bochemit.eu

Zdroj: Bochemit

Kategória: Materiály
Tagy: drevokaz impregnácia ochrana dreva ošetrovanie dreva
Zdieľať článok