rodinný dom
Zdroj: Velux

Rekonštrukcia podľa RenovActive – 1. časť

26. 06. 2020 Zdieľať

Dom so stanovou strechou a štvorcovým pôdorysom s rozmermi okolo 10 × 10 m na zvýšenom sokli. V 50. až 70. rokoch 20. storočia také zaplavili slovenské dediny a mestá. Ak ste aj vy jeden z nich zdedili alebo v ňom už dlhšie bývate, spoločnosť VELUX má pre vás návod, ako z neho urobiť zdravý a moderný domov.

Na prvý pohľad sa zdá, že takýto dom je zbytočné rekonštruovať. No opak je pravda. Spoločnosť VELUX prišla s jednoduchým návodom, ako zo štvorcového domu urobiť zdravé bývanie.

Takéto domy nájdete azda v každom meste či dedine na Slovensku.

Takéto domy nájdete azda v každom meste či dedine na Slovensku. Zdroj: Velux

Architekti, ktorých VELUX k vypracovaniu rekonštrukcie prizval, zachovali pôvodný výraz domu, pričom moderný vzhľad dosiahli dizajnovým spracovaním detailov, akými sú napríklad hladká krytina alebo hranaté odkvapy.

Vo vnútri sa zamerali najmä na zabezpečenie komfortného bývania. Stačili na to drobné stavebné úpravy a materiály, ktoré podporujú zdravú mikroklímu. Najzásadnejšou zmenou bolo rozšírenie obytného priestoru do podkrovia.

Okná do záhrady

Aby bolo možné začať s prestavbou, je nutné zbaviť sa všetkého, čo v modernom bývaní nepotrebujeme. Iba tak bude možné upraviť dispozíciu a zmeniť koncept bývania.

Búracie práce prebiehali najmä v časti otočenej do záhrady. Najväčšia zmena bola vybúranie celej kúpeľničky, ktorá bola umiestnená za pôvodnou kuchyňou.

Búracie práce prebiehali najmä v časti otočenej do záhrady. Najväčšia zmena bola vybúranie celej kúpeľničky, ktorá bola umiestnená za pôvodnou kuchyňou. Zdroj: Velux

V pôvodných štvorcových domoch bývajú reprezentačné izby s pomerne veľkými oknami situovanými do ulice. Do dvora je spravidla orientovaná len kuchyňa, kúpeľňa a malé obslužné miestnosti. Interiér nie je prepojený so záhradou, do dvora sa nazerá len cez veľmi malé okienka.

Takto vyzerala pôvodná kuchyňa s jediným väčším oknom nasmerovaným do záhrady.

Takto vyzerala pôvodná kuchyňa s jediným väčším oknom nasmerovaným do záhrady. Zdroj: Velux

Ak uvažujeme o dome pre modernú rodinu, je kľúčové túto filozofiu obrátiť naruby a prepojiť centrálny obytný priestor so záhradou. Práve otvorenie domu do dvora a záhrady premenilo starý dom na bývanie pre modernú rodinu.

Vďaka otvoreniu domu do záhrady sa z pôvodne najhoršej časti domu stala tá najkvalitnejšia.

Vďaka otvoreniu domu do záhrady sa z pôvodne najhoršej časti domu stala tá najkvalitnejšia. Zdroj: Velux

Zásadne sa zmenil priestor pôvodnej kuchyne a kúpeľne, kde sa odstránili nadbytočné priečky tak, aby sa vytvoril hlavný obytný priestor otvorený do dvora.

Kúpeľňa, ktorá sa rekonštrukciou zväčšila, priniesla pri búraní prekvapenie v podobe charizmatickej steny z pôvodných tehál. Tá sa napokon pri rekonštrukcii iba domurovala a opravila tak, aby pôvodné tehly zostali viditeľné.

Niekedy treba vymeniť krov

Pri väčšine rekonštrukcií štvorcových domov sa dá použiť pôvodný krov. Ak to šťastie ale nemáte, nezúfajte. Výmena krovu nie je nič zložité. Šikovní majstri ho dokážu mať hotový za pár dní. Pri návrhu nového krovu architekt dbal na zachovanie pôvodnej geometrie krovu. Pôvodné drevené trámy, ktoré sú v dobrom stave, je možné zachovať. Vo vzorovom dome Hučkovcov ich architekt neskôr priznal aj vo vynovenom interiéri.

pôvodný krov

Zdroj: Velux

Nový krov

Zdroj: Velux

Veľké strešné okná

V projekte nového domu sú navrhnuté okrem štyroch strešných okien štandardnej veľkosti aj dve veľké. Jedno veľké okno je lacnejšie ako dve malé a ponúka lepší výhľad. V novom krove sa teda už počítalo s výmenou pre okno väčšie, ako je rozstup krokiev, ale ani v prípade pôvodného krovu nie je výmena žiadna veľká veda.

Medzi prízemím a podkrovím

Strop medzi prízemím a podkrovím tvorí drevo-betónová spriahnutá doska. Ide o osvedčenú technológiu našich dedov. My sme sa rozhodli ju použiť, pretože zachováva pôvodné trámy. Navyše, spriahnutá doska dokáže do značnej miery eliminovať veci, ktoré ľuďom v dvojpodlažnom dome a v podkroví často prekážajú (prehrievanie vzduchu a hluk nad hlavou).

Architekt s rodinou Hučkovcov, pre ktorých projekt RenovActive rekonštruoval dom, plánuje nový drevo-betónový spriahnutný strop.

Architekt s rodinou Hučkovcov, pre ktorých projekt RenovActive rekonštruoval dom, plánuje nový drevo-betónový spriahnutný strop. Zdroj: Velux

Vystužený spriahnutý strop zo strany podkrovia

Vystužený spriahnutý strop zo strany podkrovia Zdroj: Velux

Vybetónovaný drevo-betónový spriahnutný strop

Vybetónovaný drevo-betónový spriahnutný strop
Zdroj: Velux

Viac informácií a projekt domu zdarma získate na www.renovactive.sk.

Kategória: Materiály
Tagy: rekoštrukcia rodinný dom
Zdieľať článok