Tmavé farebné odtiene omietky na zateplení bez rizika prehriatia povrchu
Pri celoplošnom použití sýtych tmavých farieb hrozilo nežiaduce prehriatie povrchu fasády. Výrobcovia farieb našli aj riešenie tohto problému, a to v podobe vytvorenia nových studených pigmentov.
V sezóne 2014 priniesol Baumit na trh inováciu v oblasti povrchových úprav – novú generáciu prefarbených omietok a fasádnych farieb. Sú založené na vlastnostiach pigmentov, ktoré sú schopné vo zvýšenej miere odrážať tepelnú zložku slnečného žiarenia. V praxi to znamená menšie namáhanie oslnených plôch vysokou teplotou, dlhšiu životnosť a zároveň väčšiu bezpečnosť v prípade všetkých tepelnoizolačných systémov bez ohľadu na farebné riešenie.
Až doteraz bolo použitie farebných odtieňov povrchových úprav na tepelnoizolačných systémoch obmedzené. Vo farebnom koncepte výrobcu bolo až doposiaľ viacero farebných odtieňov (prevažne sýtych tmavých farieb), ktoré sa mohli použiť na fasáde iba s určitými obmedzeniami, keďže pri ich celoplošnom použití mohlo prísť k nežiaducemu nadmernému prehriatiu povrchu fasády. Vďaka technológii „Cool colors“ možno použiť na fasáde všetky odtiene vzorkovnice Baumit Life celoplošne a bez obmedzenia.
Nová generácia pigmentov nazývaných „Cool pigments“
Zavedením nových pigmentov tzv. Cool pigments (v preklade studené pigmenty) sa výrazne znížila povrchová teplota fasády pri tmavých odtieňoch. Povrchová teplota zateplenej fasády môže byť vďaka novým pigmentom (pri rovnakom farebnom odtieni) až o 10 °C nižšia ako pri požití klasických pigmentov. Nový koncept platí pre všetky materiálové bázy tenkovrstvových omietok a fasádnych farieb v ponuke Baumit. Funkčnosť systémov je samozrejme garantovaná iba pri použití kompletného Baumit tepelnoizolačného systému.
Koeficient TSR – nové označenie svetelnej odrazivosti
Z dôvodu prevencie prílišného prehrievania fasády (v dôsledku použitia tmavých odtieňov) používali v posledných rokoch takmer všetci poprední výrobcovia fasádnych povrchových úprav v Európe hraničné hodnoty tzv. koeficientu svetelnej odrazivosti, označovaného najčastejšie ako HBW (z nemeckého Hellbezugswert), čiže podiel odrazeného svetla na celkovom svetelnom žiarení dopadajúcom na fasádu. Doteraz používaný koeficient HBW však nezohľadňuje fakt, že reálne slnečné žiarenie, ktoré dopadá na fasádu, obsahuje okrem viditeľného svetla aj neviditeľné UV (ultrafialové) a tiež infračervené žiarenie, ktoré tvorí takmer 60 % energie dopadajúceho slnečného žiarenia. Táto skutočnosť viedla odborníkov k snahe merať celé slnečné spektrum a zvyšovať odrazivosť najmä v infračervenej časti žiarenia. Výsledkom je zavedenie nového koeficientu TSR (Total Solar Reflectance = celková slnečná odrazivosť).
Zavedenie nových „Cool pigments“ prispelo výrazne k zvýšeniu bezpečnosti a funkčnosti zateplených fasád, najmä pri použití tmavých a sýtych odtieňov, čo v minulosti nebolo možné pre prílišné prehrievanie povrchu. V praxi to znamená menšie namáhanie oslnených plôch vysokou teplotou, dlhšiu životnosť a zároveň väčšiu bezpečnosť v prípade všetkých tepelnoizolačných systémovbez ohľadu na výber farebného odtieňa.
Zatepľovanie je témou, o ktorej dnes hovorí snáď každý. Nie každý však zatepľovaniu skutočne rozumie. Ak sa chystáte zatepliť dom a chcete sa poradiť s odborníkom nielen o farebnom riešení svojej fasády, napíšte nám!