Zdroj: HELUZ Slovensko

Vzdušný a presvetlený dom presne podľa predstáv mladej rodiny

09. 02. 2022
Zdieľať

Trvalo celých šesť rokov, kým mladá rodina našla pozemok podľa svojich predstáv. Vďaka spolupráci s architektkou a voľbe tehlového systému HELUZ si na ňom postavili domov, ktorý by za nič na svete nemenili.

„Myšlienka postaviť si vlastný dom nám napadla v čase, keď sme sa rozhodli založiť si rodinu. Po narodení dcéry sme sa pustili do intenzívneho hľadania vhodného pozemku v meste, kde žijeme, ale netušili sme, že k nemu bude taká zdĺhavá a strastiplná cesta,” spomína investorka.

„V našom meste je stavebných pozemkov veľmi málo, mnohé nie sú určené na predaj alebo nespĺňali naše požiadavky. A do okolitých dedín sme sa sťahovať nechceli. Nakoniec sa nám po dlhých šiestich rokoch konečne podarilo pozemok získať. Leží v okrajovej, veľmi pokojnej časti mesta a rozlohou je pre nás úplne ideálny – má 1 000 m2 a kompletná občianska vybavenosť je na dosah.”

Prízemný rodinný dom so záhradou a bazénom

Zdroj: HELUZ Slovensko

S architektonickým riešením a realizáciou projektu sa rodina na základe odporúčania obrátila na architektku Blanku Zlamalovú zo Štúdia Zlamal, ktorá po niekoľkých spoločných stretnutiach začala domu dávať konkrétnejšiu podobu.

„Spoluprácu s pani architektkou si veľmi ceníme, pretože jej dlhoročné skúsenosti, rady a odporúčania nám pomohli v mnohých zásadných veciach, ale aj v maličkostiach, ktoré by sme sami nedomysleli a ktoré v celkovom koncepte domu hrajú dôležitú úlohu (či ide o orientáciu na svetové strany, hru svetla v interiéri, dôraz na súkromie alebo funkčnú a praktickú stránku domu),” pokračuje investorka.

Výhľad z terasy na bazén a záhradu

Zdroj: HELUZ Slovensko

Dôraz na svetlo a vzdušnosť

V zadaní pre architektku investori kládli dôraz na svetlo a vzdušnosť. Prioritný bol pre nich hlavný spoločný priestor, kde spolu ako rodina
trávia najviac času. Priali si, aby bol vzdušný a po celý rok dostatočne presvetlený (aj počas tmavých jesenných a zimných mesiacov a, naopak, chránený pred ostrým poludňajším slnkom v letnom období).

Kuchyňa s jedálňou v rodinnom dome s presklením

Zdroj: HELUZ Slovensko

S tým súvisela aj požiadavka na veľkú zastrešenú terasu, ktorá na spoločný obývací priestor plynule nadväzuje. „Chceli sme adekvátnu veľkosť všetkých miestností, aby neboli príliš malé, ale ani zbytočne veľké a aby sa nám do projektu podarilo zakomponovať všetko ostatné, čo sme požadovali (šatňa, špajza, vonkajšia technická miestnosť s kúpeľňou, dvojgaráž s pracovným kútom a s výklenkom na bicykle a športové vybavenie). Pre pani architektku to nebola ľahká úloha, ale poradila si s ňou úplne skvelo.“

Kuchyňa s jedálňou v rodinnom dome s presklením z oboch strán

Zdroj: HELUZ Slovensko

Nízkoenergetický dom postavili z tehál HELUZ FAMILY

„Pri voľbe stavebného materiálu manžel zisťoval všetky dostupné možnosti a varianty a na základe referencií a odborných rád sme sa rozhodli pre tehly HELUZ FAMILY 44,“ hovorí investorka. Dôležitú úlohu pri rozhodovaní zohral fakt, že tieto tehly majú výborné tepelnoizolačné parametre bez potreby dodatočného vonkajšieho zateplenia (stačí len tepelnoizolačná omietka).

„A hlavne sú určené na stavbu nízkoenergetických domov, kam sa radí i ten náš. V dome využívame aj bezdrôtovo ovládanú vonkajšiu tieniacu techniku, takže ďalším faktorom, ktorý nám pomohol pri výbere stavebného materiálu, je ten, že firma HELUZ rieši kompletnú hrubú stavbu – od rôznych typov tehál až po žalúziové preklady. Tým sme docielili kompletnú, jednoduchú a rýchlu hrubú výstavbu.“

Rozostavaný tehlový dom

Zdroj: HELUZ Slovensko

I keď nakoniec sa pre oneskorené dodávky interiérového vybavenia nestihli nasťahovať na Vianoce, ale až na jar, na nový dom si rýchlo zvykli a všetci sa v ňom hneď zabývali.

„Sme veľmi spokojní a nič by sme rozhodne nemenili. Postavili sme si dom presne podľa našich požiadaviek a potrieb a hlavne v dobe covidu sme sa presvedčili o tom, že naše rozhodnutie bolo správne. Počas online vyučovania a home office sme si všetci v dome našli to svoje miestečko a súkromie a vo voľnom čase sme naplno využívali záhradu, bazén a okolie domu, takže covidové obdobie nás nijako nepoznamenalo,“ dodáva investorka.

Projekt: RD v Prostějove

Podlahová plocha: 252 m2

Použitý materiál:

HELUZ FAMILY 44 brúsená
HELUZ 14 brúsená
HELUZ 8 brúsená
HELUZ AKU 30/33,3 MK, P15
Preklad HELUZ 14,5
Nosný žalúziový a roletový preklad HELUZ 440

Zdroj: PR článok spoločnosti Heluz

Kategória: Materiály
Tagy: brúsená tehla Heluz nosný preklad rodinný dom tehlové domy tehly
Zdieľať článok
Ako začať stavať dom? Pozrite si veľký manuálDom z tehly

Ako začať stavať dom? Pozrite si veľký manuál

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Diskusia