odstránenie vlhkosti muriva
Zdroj: WetBrick.sk

Zbavte sa vlhkosti v murive. Definitívne!

08. 04. 2022 Zdieľať

Našim poslaním je aby viac rodín žilo v zdravom domácom prostredí. Najčastejším zdrojom vlhkosti je spodné vzlínanie vody do stavebných konštrukcií alebo bočný tlak vody pri stavbách vo svahu, prípadne kombinácia oboch. Ďalšou príčinou býva nesprávne, prípadne žiadne odvetranie stavby, napríklad po zateplení starších objektov.

Pri kompletnom zateplení sa zakryjú i prieduchy, ktoré slúžili na cirkuláciu vzduchu, a obmedzená cirkulácia následne vedie k vlhnutiu muriva. Naši predkovia mali s odvetrávaním stavieb bohaté skúsenosti, na ktoré sme už, bohužiaľ, pozabudli. V minulosti napríklad vynechali tehlu, do otvoru osadili mriežku – a dom vetral. Vetraniu pivníc a suterénov pomáhali aj násypky na uhlie, ktoré dnes pri novostavbách nenájdete.

Príčinou vlhnutia muriva môže byť aj porucha na vodoinštaláciách a odpadoch vody, čo sa prejavuje inak než klasické vzlínanie vlhkosti, a to šírením vlhkej mapy z jedného bodu do všetkých strán.

S akými príčinami vlhnutia muriva sa vo svojej praxi najčastejšie stretávate? 

Najčastejšie riešime nedostatočnú alebo poškodenú zvislú či horizontálnu izoláciu. Samozrejme, je nevyhnutné dodať, že žiadna hydroizolácia nevydrží večne. S výnimkou stavieb z liatych betónov, ktoré obsahujú silikáty, začnú steny skôr či neskôr vlhnúť, pretože postupne dochádza k degradácii fólií a izolačných vrstiev.

odstránenie vlhkosti muriva

odstránenie vlhkosti murivaWetBrick.sk

Ako sa dá poškodená izolácia nahradiť?

Na trhu  je množstvo ponúkaných metód. Od viac či menej deštruktívnych (odkopávanie, podrezávanie) až po rôzne druhy nízkotlakových a vysokotlakových injektáží, ktoré slúžia na vytvorenie chemickej zábrany proti prenikaniu vody do vnútra muriva. Naša metóda sa od ostatných líši tým, že nielen vytvorí bariéru proti prenikaniu vlhkosti, ale v prvom rade steny aktívne vysuší, pretože použitá špeciálna injektážna hmota na báze prekrížených polymérov na seba viaže vodu, a to v obrovskom množstve (1 kg pojme až 150 litrov vody). Tým, že na seba vodu naviaže, zväčší svoj objem, vytvorí tlak, a prenikne do kapilárneho systému celého muriva. Výhodou je, že murivo tak nenaruší, naopak, ešte ho spevní. Nehrozia žiadne statické problémy, ako napr. pri podrezávaní stien. Po vysušení sa z hmoty vytvoria kryštáliky. Celý tento proces trvá jeden až dva roky v závislosti od hrúbky a materiálu muriva. Injektážna hmota si však aj po vysušení muriva udržuje svoju funkčnosť. Pokiaľ napríklad dôjde k vytopeniu suterénneho priestoru naštartuje sa k opätovnej aktivácii vlhko znovu pohltí a opäť postupne vysuší.

odstránenie vlhkosti muriva

odstránenie vlhkosti murivaWetBrick.sk

Akú dlhú záruku na sanáciu poskytujete? 

Táto patentovaná metóda pochádza z Nemecka, na Slovensku máme výhradné zastúpenie. Poskytujeme záruku až “30” rokov.

Ako prebieha celý proces sanácie? 

Pred každým vysúšaním navštívi zákazníka náš špecialista, ktorý na mieste zhodnotí situáciu, premeria vlhkosť muriva špeciálnym prístrojom a navrhne optimálny postup sanácie. Nasleduje kalkulácia a návrh zmluvy o dielo. Nezáväznú cenovú ponuku môžte získať tu: www.osetreniestavieb.sk/kalkulacia

Pred samotnou injektážou je v niektorých prípadoch nutné oklepanie omietok až na samotné murivo z tehál či rôznych iných  materiálov. Touto metódou možno sanovať všetky stavebné materiály, aj kamenné steny. Po odvlhčení odporúčame na murivo naniesť bežnú vápennocementovú omietku, túto fázu však radíme neuponáhľať. Dĺžka vysychania môže trvať od jedného mesiaca až po 2 roky, záleží na hrúbke muriva a na tom, či je stena pod alebo nad úrovňou zeme. Následná kontrola prebieha po niekoľkých mesiacoch od sanácie.

odstránenie vlhkosti muriva

odstránenie vlhkosti murivaWetBrick.sk

Do akej hrúbky muriva metóda funguje?

Metódu možno úspešne aplikovať do hrúbky steny až 120 cm. Injektážna hmota je netoxická, bez zápachu, obsahuje striebro a do budúcna pôsobí ako prevencia proti plesniam.

odstránenie vlhkosti muriva

odstránenie vlhkosti murivaWetBrick.sk

Odstranenie-vlhkosti (1)

odstránenie vlhkosti murivaWetBrick.sk

Bližšie informácie nájdete na: www.osetreniestavieb.sk

Zdroj: PR článok AXALL s.r.o.

Kategória: Materiály
Tagy: odstránenie vlhkosti vlhnutie muriva
Zdieľať článok