Nechať starú drevenú podlahu či vymeniť?
Univerzálna odpoveď na otázku, čo si počať so starou drevenou podlahou, neexistuje. Zrekonštruovať sa totiž dá takmer každá, všetko závisí len od vášho vkusu a možností. Ak viete oceniť atmosféru rokmi preverených vecí, máte dostatok trpezlivosti, a najmä financií, stará podlaha v novom šate vás určite poteší.
{R1}
Kým začnete premýšľať o tom, čo urobiť so starou drevenou podlahou, mali by ste zistiť jej vek a aký je pod ňou podklad.
Ak túto informáciu nemáte, nezostáva nič iné, len časť podlahy rozobrať a overiť si jej skutočný stav. Je totiž neefektívne investovať nemalé peniaze do povrchovej renovácie starých parkiet, pokiaľ je pod nimi nevyhovujúci podklad.
„Rekonštrukcia podlahy nie je jednoduchá a ani lacná. Dobrá renovácia vyžaduje v tom lepšom prípade náklady 17 až 20 eur za štvorcový meter, ak si vyberiete komplikovanejšie a cenovo náročnejšie systémy, môžete počítať s cenou 30 až 40 eur, a to hovoríme len o povrchovej úprave, čiže o prebrúsení, vytmelení a lakovaní alebo olejovaní. Nič z toho však nemá zmysel, ak je podlaha nalepená na zlý podklad. V historických budovách to väčšinou býva škvarobetón, niekedy len samotná škvara, pričom parkety sú ledabolo pripevnené na roštoch, ktoré mohli časom prehniť. Vtedy treba podlahu celkom rozobrať a zbaviť sa tohto odpadu. Ak bývate v centre mesta v byte na piatom poschodí bez výťahu, môže to byť problém. Najmä finančný,“ upozorňuje Marián Plančák zo spoločnosti Vetex, ktorý sa podlahám venuje dlhé roky.
Vyzbrojte sa trpezlivosťou
Keď sa pustíte do kompletnej opravy podlahy vrátane podkladu, musíte počítať s niekoľkotýždňovou až niekoľkomesačnou záležitosťou. Priestor treba, samozrejme, úplne vypratať, starú podlahu rozobrať a odstrániť starý podklad, urobiť betónový poter, možno zvukovo- alebo hydroizolačnú vrstvu a čakať na vyschnutie. V princípe musíte počítať so schnutím 1 mm za jeden deň, takže ak urobíte päťcentimetrový poter, pričom ide o staršiu budovu s prihliadnutím na jej vetranie, potrebujete 6 až 8 týždňov len na to, aby vyschol betón. Po 30 dňoch môžete použiť špeciálne nátery proti vlhkosti, ktoré sú ale relatívne drahé. Je to však jedno z riešení, keď vás tlačí čas. Čakanie ale nemôžete skrátiť na menej ako 30 dní, pretože to je technologický čas zrenia betónu, v ktorom prebiehajú chemické procesy. Ak máte podlahové vykurovanie, môžete po približne 20 dňoch spustiť nábehovú fázu prevádzky, ktorá má trvať asi 3 týždne, takže znovu treba počítať so 6 až 7 týždňami. Či potom položíte pôvodné parkety, alebo sa rozhodnete pre nové, je len na vás. „Drevu väčšinou čas neublíži, takže nie je nevyhnutné vymieňať ho,“ myslí si M. Plančák. Pri takejto rekonštrukcii musíte počítať s výdavkami zhruba 50 a viac eur za štvorcový meter.
Aké sú možnosti?
Ak netrváte na zachovaní pôvodnej drevenej dlážky, z finančného hľadiska býva jednoduchšie staré parkety spevniť nivelačným náterom alebo podlahu celkom odstrániť, podklad upraviť betónom a následne položiť novú podlahovú krytinu – koberec, PVC či laminátovú plávajúcu podlahu. Jej výber, najmä hrúbku, musíte prispôsobiť iným prvkom v interiéri, ako sú dvere, prechody medzi miestnosťami alebo rozvody.
Ak vás od uchránenia pôvodnej drevenej podlahy nič neodradí alebo ju musíte zachovať, pretože ide o pamiatkovú budovu, máte tri možnosti. Ak je podklad technicky vyhovujúci alebo zariskujete a budete ho za vyhovujúci považovať, ale stará podlaha sa vám nepáči, môžete ju prebrúsiť a nalakovať. Ak vám historická podstata budovy nedovolí podlahu odstrániť a vy chcete takú, ktorá vám bude viac vyhovovať, prekryte ju inou krytinou. Keď si však nie ste istí podkladom, investovať do povrchovej úpravy pôvodnej podlahy sa neodporúča. Najnáročnejšou možnosťou je kompletná renovácia – teda urobiť nový základ, položiť pôvodné parkety a ich povrch zrekonštruovať.
Kedy brúsiť?
Každý používateľ má iný pohľad na opotrebenie podlahy, z čoho vyplýva, že aj potreba jej rekonštrukcie je zväčša individuálna. Všeobecne však platí, že rekonštrukcia podlahy má svoje opodstatnenie, keď sa na podlahe začínajú viditeľne ukazovať vyšliapané cestičky. Vtedy je vhodné ju prebrúsiť. V tomto prípade je dôležitá precíznosť. Aj menej šikovný majster neodstráni viac ako 1 mm, šikovný ju zbaví len povrchu, čo je vhodné zvlášť pri lakovaných podlahách, keď väčšinou nie je poškodené drevo, ale iba lak. Pri kvalitných dubových parketách sa odstráni väčšinou 0,5 mm. To, koľkokrát za životnosť môžeme podlahu takto vynoviť, závisí od pôvodnej hrúbky dreva. Konečná hrúbka by nemala byť menšia ako 6 až 8 mm. Radomír Shromáždil zo spoločnosti KPP SK radí: „Prílišné obrúsenie nášľapnej vrstvy môže pri vrstvených podlahách spôsobiť ich deformáciu. Nepriaznivý výsledok ešte umocní prelakovanie alebo olejovanie. Preto vždy treba dbať na dostatočnú hrúbku, ktorá ostane po obrúsení.“
Lak či olej?
Čas potrebný na povrchovú rekonštrukciu závisí od toho, akú záverečnú úpravu si zvolíte. Môžete sa rozhodnúť pre lakovanie, olejovanie alebo voskovanie. Posledné dve možnosti sa nelíšia technológiou, len chemickým princípom. „Čo sa týka povrchovej úpravy, osobne som zástancom olejovaných podláh, pretože ide o prírodný produkt, zväčša na báze ľanového oleja, ktorý vsiakne do dreva. Je to vlastne len impregnácia. Po takomto ošetrení cítite jeho štruktúru, skrátka, je to drevo aj na dotyk. Pôsobí teplejšie a aj údržba a prípadná ďalšia rekonštrukcia sú jednoduchšie, pretože sa dajú urobiť lokálne. Myslím si, že aj pre tieto vlastnosti sa olejované podlahy používajú stále častejšie, cenový rozdiel oproti lakovaným je pri zhruba 70 eurách za štvorcový meter novej podlahy zanedbateľný,“ hovorí M. Plančák. Keďže opravy možno vykonať i lokálne, zvládne ich aj laik. Stačí sa len sústrediť na najpoužívanejšie miesta a odsunúť menšie kusy nábytku. „Ak podlahu opravíte v piatok, víkend strávite na chate či u rodičov, v nedeľu po nej môžete pokojne chodiť. Opravy do rozsahu približne 20 štvorcových centimetrov môžete urobiť večer, a ak si dáte pozor, aby ste na inkriminované miesto nestúpali viac, ako je potrebné, ráno môžete podlahu normálne používať,“ opisuje výhody olejovaných podláh M. Plančák. Ak nemáte možnosť odísť na víkend, môžete použiť systémy, ktoré dovoľujú podlahu používať už po ôsmich hodinách. Ide však o drahší spôsob renovácie.
Naopak, oprava lakovanej podlahy sa lokálne vykonávať nedá, preto si treba dobre premyslieť logistiku. Musíte vypratať celú miestnosť. Premyslite si, kam umiestnite zariadenie. Lak treba zbrúsiť celoplošne, čo je náročný a veľmi prašný proces. Lakuje sa minimálne vo dvoch, optimálne v troch vrstvách. Zakaždým po nanesení novej vrstvy treba podlahu prebrúsiť brúsnym papierom, zväčša s rôznou zrnitosťou. „Niektoré laky sú na 80 až 90 % vytvrdnuté po dvoch-troch dňoch, niektoré až po piatich-šiestich. Ideálne je, ak po čerstvo nalakovanej podlahe nešliapete zhruba 10 dní. Ak to nedodržíte, riskujete, že lak nebude dokonale tvrdý a podlahu znovu poškodíte, najmä keď máte malé deti a domáce zvieratá,“ upozorňuje M. Plančák. Výhodou je, že aj pôvodne lakované parkety sa dajú po zbrúsení ošetriť olejom. Ak chcete na pôvodne olejovanú podlahu použiť lak, musíte použiť špeciálny, ktorý k nej priľne. „Lakované a olejované povrchy majú svoje špecifiká. Kým lak vytvára silnejšiu ochrannú vrstvu, ktorá chráni proti oderom, olejovaná podlaha pôsobí oveľa prirodzenejšie. Nevidieť na nej tak škrabance ani nanesenú vrstvu oleja, ktorý sa postupne vpíja do dreva, kde časom vytvrdne, vďaka čomu zvyšuje aj tvrdosť nášľapnej vrstvy. Oba druhy podláh je však vhodné po čase kompletne zbrúsiť a opätovne nalakovať či naolejovať,“ hovorí R. Shromáždil.
Ak je podlaha pevná, môžete ju zachovať a rešpektovať so všetkými jej nedokonalosťami a zrenovovať len jej povrch. Konečný vzhľad bude zodpovedať času prvotnej montáže, čo má pre mnohých ľudí svoje čaro. Ak je však drevo príliš zosušené (to poznáte tak, že medzi vlysmi sú veľké medzery) a pouvoľňované (parkety sa hýbu a klopkajú), je lepšie podlahu rozobrať, poukladať nanovo a chýbajúcu časť doplniť novými kusmi. Pri miestnosti s rozlohou 30 štvorcových metrov vám budú chýbať zhruba jeden až dva štvorcové metre. „Dnes nie je problém dať si vyrobiť kusy podľa pôvodných. Budú mať síce trochu inú farbu, rozdiel sa ale o niekoľko rokov stratí. Ak máte predstavu, ako bude vyzerať zariadenie interiéru, nové časti umiestnite pod nábytok. Pri rekonštrukcii celého bytu alebo väčšieho priestoru sa zvyčajne pozbierajú parkety zo všetkých miestností a do jednej izby sa dokúpia nové,“ radí Marián Plančák zo spoločnosti Vetex. Ak renovujete celý byt, podlahu si rozhodne nechajte na koniec.
Správna údržba
Aby sme čo najviac oddialili rekonštrukciu, dlážku treba, samozrejme, správne udržiavať. „Faktom je, že lakované podlahy pôsobia luxusnejším dojmom, pretože zvyčajne sú lesklejšie. Ak viete, ako na ne, údržba môže byť jednoduchá. Ak chodievate doma naboso či v papučiach, nemáte malé deti alebo domáce zvieratá, teda fungovanie v domácnosti je také, že sa povrch nepoškriabe, môže vám vydržať aj 15 až 20 rokov bez nutnosti rekonštrukcie. Olejovaná podlaha vyžaduje po určitom čase, ktorý závisí od jej namáhania, preolejovanie, pretože olej jednak vysychá a jednak sa pri mokrom čistení podlahy vymýva. Preto je dôležité používať čistiace prostriedky s prímesou oleja. Ak je podlaha extrémne namáhaná, napríklad vo verejných prevádzkach, je nevyhnutné ju takto ošetriť aj dvakrát do roka. V domácom prostredí sme v bytoch so zvýšenou prevádzkou museli podlahu preolejovať po roku až dvoch, ale väčšinou je tento interval päť až desať rokov. Takúto údržbu zvládnete aj sami, nie je technicky náročná a podľa typu oleja vás vyjde na 3 až 4 eurá za štvorcový meter,“ konštatuje M. Plančák.