Zdroj: Climax

Markíza alebo pergola? Podľa čoho sa rozhodnúť?

23. 06. 2020
Zdieľať

Chceli by ste si vylepšiť terasu a vytvoriť z nej pred letom príjemné tienisté miesto? Riešením môže byť markíza alebo pergola. Podľa čoho si môžete medzi nimi vybrať? Záleží najmä na tom, čo od tieniaceho prvku očakávate.

Každý očakáva od tienenia terasy či inej vonkajšej plochy niečo iné. Niekomu stačí tieň v horúcich letných mesiacoch, iný chce vonku tráviť čas v každom počasí, takže vyžaduje aj ochranu pred dažďom, vetrom a chladom, ďalší potrebuje chrániť pred zapadajúcim slnkom alebo pred zvedavými očami suseda či okoloidúcich. Pri výbere vhodného typu je dôležitá aj poloha terasy – na prízemí rodinného domu sú napríklad úplne iné poveternostné podmienky ako na ôsmom poschodí bytového domu.

Markízy sú flexibilné – podľa potreby ich vysuniete alebo zviniete. Nevyžadujú si náročné stavebné úpravy a poskytnú dostatok tieňa, neslúžia však ako ochrana pred dažďom. Široký výber typov a látok z nich robí krásny architektonický doplnok vhodný nielen na terasy pri rodinných domoch, ale aj na balkóny a terasy bytov.

Pergoly majú pevnú konštrukciu, vďaka ktorej sú stabilnejšie. Okrem zatienenia terás, veránd či átrií sú vhodné aj ako samostatné stavby do záhrady. Chránia nielen pred slnkom, ale aj pred dažďom a po doplnení clonami aj pred vetrom, takže ak pridáte vonkajšie kúrenie, môžete vonku pod pergolou relaxovať takmer po celý rok.

Pri výbere markízy aj pergoly by ste si mali všímať najmä bezpečnosť, funkčnosť a kvalitu, určite zaváži aj dizajn, vďaka ktorému dokáže tieniaci systém zatraktívniť terasu či iný priestor v exteriéri. Pri oboch typoch tieniacich prvkov si môžete tiež vybrať z množstva doplnkov a najrôznejších vychytávok.

Pri výbere markízy aj pergoly by ste si mali všímať najmä bezpečnosť, funkčnosť a kvalitu, určite zaváži aj dizajn, vďaka ktorému dokáže tieniaci systém zatraktívniť terasu či iný priestor v exteriéri. Pri oboch typoch tieniacich prvkov si môžete tiež vybrať z množstva doplnkov a najrôznejších vychytávok. (Markíza Markilux, predáva SHADOW SYS.)

Radí

Filip Šimara obchodný riaditeľ najväčšieho českého výrobcu tienenia Climax

„Ak plánujete kúpiť pergolu či markízu, myslite už dopredu na možnosti, ako si letný pobyt pod nimi spríjemniť ešte viac. Čo tak napríklad zabudované osvetlenie, reproduktory pre priaznivcov hudby, veterný senzor, časový spínač, napojenie na inteligentnú domácnosť alebo zvislé clony, ktoré ochránia pred vetrom alebo zvedavými pohľadmi?“

8 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred výberom farby markízy

  • Látku zo vzorkovnice vždy vyberajte proti svetlu.
  • Markíza môže mať kontrastnú farbu a tvoriť dominantný prvok fasády alebo môže byť zladená s fasádou, oknami či ďalšími tieniacimi prvkami.
  • Jednofarebné látky sú moderné, nadčasové a univerzálne, pruhované sú výrazné a hodia sa skôr na vidiek.
  • U nás sú najobľúbenejšie odtiene žltej, hnedej a zelenej. Ale pozor, žltá farba priťahuje hmyz!
  • Modrá a biela dokážu navodiť atmosféru južných alebo severských krajín.
  • Biela a odtiene sivej skvelo pasujú k modernej architektúre.
  • Pod tmavou látkou bude na slnku teplejšie a zároveň viac zatemňuje.
  • Svetlé farby prežiaria nielen terasu, ale aj interiér.

Markízy

Nevyžadujú si náročné stavebné úpravy, vďaka širokému výberu látok ich môžete pekne zladiť s domom, a keď ich nepotrebujete, neprekážajú. Aby ste si vybrali tú pravú, mali by ste venovať pozornosť najmä konštrukcii, parametrom látky a pohonu.

Markízy sa bežne kotvia do steny domu alebo do stropu. Pri najlacnejších variantoch sa látka len navinie na hriadeľ, prípadne môže zvinutú textíliu chrániť jednoduchá strieška. Najlepšiu ponuku predstavujú kazetové markízy – úhľadná kazeta dokonale chráni nielen hriadeľ s navinutou látkou, ale aj mechanizmus s kĺbovými ramenami. Markíza tak aj v zbalenej polohe vyzerá elegantne a látka i konštrukcia ostanú čisté, vďaka kazete si látka tiež dlhšie uchová farbu. Na ochranu proti podvečernému slnku sa odporúča doplniť markízu výsuvným volánom (môže mať výšku až 150 cm), prípadne bočnou látkovou clonou, ktorá sa kotví do fasády domu a pri vytiahnutí sa upevní na protiľahlú stenu alebo stojan.

Kazetová markíza Noveta BOX sa inštaluje len na stenu a ovláda sa kľukou alebo motorom. Odolná kazeta a ramená sú vyrobené z kvalitných zliatin hliníka a povrchovo upravené metódou práškového lakovania, čistý tvar kazety sa hodí najmä k moderným rodinným domom. (servisclimax.sk)

Kazetová markíza Noveta BOX sa inštaluje len na stenu a ovláda sa kľukou alebo motorom. Odolná kazeta a ramená sú vyrobené z kvalitných zliatin hliníka a povrchovo upravené metódou práškového lakovania, čistý tvar kazety sa hodí najmä k moderným rodinným domom. (servisclimax.sk)
Zdroj: Climax

Pri každom textilnom tienení (markízach aj textilných pergolách) záleží na druhu látky a jej úprave. Napríklad polyesterové látky majú sýtejšie farby, sú pružnejšie a menej sa krčia, lepené švy nepresakujú a sú odolnejšie. Dôležité sú aj parametre látky z hľadiska schopnosti odrážať, prepúšťať alebo pohlcovať slnečné žiarenie a teplo a tiež stupeň ochrany proti dažďu.

Prečítajte si tiež
Plánujete si kúpiť pergolu alebo markízu? Poradíme vám!

„Kvalitná impregnácia zabezpečí, aby cez látku nepresakovala voda, netreba však zabúdať, že markíza nie je dáždnik, ale tieniaci prvok. Aj kvalitné látky teda vydržia jemný dáždik, ale nie prudký lejak. Pri väčšom daždi je nutné markízu vždy stiahnuť,“ radí Filip Šimara.

K trendom pri výsuvných markízach patrí nielen moderný dizajn, ale aj doplnky (výsuvný volán na tienenie zapadajúceho slnka či osvetlenie) a ovládanie s pripojením na smart zariadenia. Pri kazetovej markíze Markilux chráni látku pred poškodením a nepriazňou počasia okrem senzorov aj dizajnový box. (shadowsys.sk)

K trendom pri výsuvných markízach patrí nielen moderný dizajn, ale aj doplnky (výsuvný volán na tienenie zapadajúceho slnka či osvetlenie) a ovládanie s pripojením na smart zariadenia. Pri kazetovej markíze Markilux chráni látku pred poškodením a nepriazňou počasia okrem senzorov aj dizajnový box. (shadowsys.sk) Zdroj: SHADOW SYS

Ak si chcete ušetriť námahu pri točení kľukou, mali by ste myslieť aj na pripojenie do elektrickej siete, ktoré je potrebné na komfortné motorické ovládanie. To je oproti manuálnemu ovládaniu plynulejšie a šetrnejšie ku konštrukcii markízy, no najmä dovoľuje zabezpečiť automatickú ochranu tieniaceho prvku v zlom počasí, prípadne jeho napojenie na inteligentný systém riadenia domácnosti.

Dažďový a veterný senzor sa postarajú o to, aby sa markíza včas zvinula – nenechajú ju zmoknúť a ochránia ju pred poškodením pri silnom vetre. Slnečný senzor zasa zabezpečí, aby sa vysunula a chránila terasu aj interiér domu pred nepríjemným slnečným žiarením a teplom, i keď práve nie ste doma. Po návrate vás tak nebude čakať na terase namiesto osvieženia rozpálená dlažba.

Markízy na strešné okná sú špeciálny prípad. Vonkajšie markízy VELUX sú vyrobené z priehľadnej sieťoviny a predstavujú jednoduchší variant exteriérového tienenia strešných okien – odrazia slnečné lúče skôr, než dopadnú na sklo, takže dokážu citeľne znížiť teplotu v interiéri, zároveň však ponechajú výhľad von a prepúšťajú dnu svetlo. Pohodlné diaľkové ovládanie sa dá zaistiť aj solárnym pohonom, pri ktorom sa zaobídete bez prívodného kábla. (velux.sk)

Markízy na strešné okná sú špeciálny prípad. Vonkajšie markízy VELUX sú vyrobené z priehľadnej sieťoviny a predstavujú jednoduchší variant exteriérového tienenia strešných okien – odrazia slnečné lúče skôr, než dopadnú na sklo, takže dokážu citeľne znížiť teplotu v interiéri, zároveň však ponechajú výhľad von a prepúšťajú dnu svetlo. Pohodlné diaľkové ovládanie sa dá zaistiť aj solárnym pohonom, pri ktorom sa zaobídete bez prívodného kábla.  Zdroj: Velux

Tip

Chceli by ste markízu na diaľkové ovládanie? Pamätajte už pri stavbe domu na prípravu elektroinštalácie.

Pergoly

Vďaka pevnej konštrukcii sú stabilné a dobre odolávajú vetru aj dažďu, okrem hornej tieniacej plochy sa dajú na konštrukciu upevniť aj bočné clony, ktoré vám spolu s ďalšími doplnkami predĺžia „terasovú sezónu“ aj mimo leta. Pri výbere by ste si mali všímať materiál, spôsob uchytenia konštrukcie a jej maximálne rozmery, pri pergolách s tieniacimi lamelami je dôležitý aj uhol ich maximálneho naklopenia.

Pri látkovom tienení (ako pri markízach, tak aj pri pergolách) je dôležitá UV ochrana, parametre ako odrazivosť, priepustnosť, alebo pohltivosť slnečného žiarenia a tepla, ako aj stupeň ochrany proti dažďu či ponuka farebných odtieňov a dizajnu látok.

Pri látkovom tienení (ako pri markízach, tak aj pri pergolách) je dôležitá UV ochrana, parametre ako odrazivosť, priepustnosť, alebo pohltivosť slnečného žiarenia a tepla, ako aj stupeň ochrany proti dažďu či ponuka farebných odtieňov a dizajnu látok. Zdroj: SHADOW SYS

Na rozdiel od vonkajšieho tienenia okien, ktoré je dobré naplánovať už pri projektovaní stavby, sa pergoly bežne montujú aj kedykoľvek neskôr. Väčšinou v čase, keď už je dom hotový a začnete premýšľať o tom, ako si posedenie na terase spríjemniť. Konštrukcie pergol sa upevňujú dvoma spôsobmi – len do zeme alebo do zeme a do steny. Najnáročnejšie je pritom kotvenie do zatepleného muriva.

„Ak si vyberiete pergolu, ktorá je kotvená aj do steny domu, je potrebné počítať s tým, že fasáda bude pri montáži čiastočne narušená. Nosné prvky na fasáde je preto vhodné pripraviť ešte pred jej zateplením. Oproti markízam však majú pergoly pri montáži veľkú výhodu – vďaka stĺpom totiž nie je kotvenie do steny domu natoľko namáhané, nie je preto také náročné na pevnosť,“ vysvetľuje Filip Šimara.

Bioklimatické pergoly majú hliníkové lamely, ktoré možno naklápať. Zatvorené lamely do seba zapadnú, takže pergola účinne chráni nielen pred slnkom, ale aj pred dažďom. Stabilitu konštrukcie zabezpečia hrubé hliníkové profily, ktorých odolnosť proti poveternostným vplyvom zvyšuje lakovanie kvalitnými práškovými farbami.

Bioklimatické pergoly majú hliníkové lamely, ktoré možno naklápať. Zatvorené lamely do seba zapadnú, takže pergola účinne chráni nielen pred slnkom, ale aj pred dažďom. Stabilitu konštrukcie zabezpečia hrubé hliníkové profily, ktorých odolnosť proti poveternostným vplyvom zvyšuje lakovanie kvalitnými práškovými farbami. Zdroj: Climax

Konštrukcia moderných pergol je väčšinou z hliníka. Na rozdiel od dreva nemá hliník takmer žiadne nároky na údržbu, pretože výborne odoláva vonkajším vplyvom. Výhodou hliníkových pergol je aj vysoká pevnosť a odolnosť proti vetru, vďaka čomu sa hodia na prekrytie veľkých terás pri rodinných domoch aj na tienenie v bytoch na horných podlažiach.

Popri klasike s textilnou strieškou sú čoraz obľúbenejšie tzv. bioklimatické pergoly, ktorých hornú plochu tvoria naklápateľné hliníkové lamely – ich sklonom sa reguluje množstvo svetla pod pergolou a zároveň sa priestor vetrá (ohriaty vzduch prirodzene stúpa nahor). Tým sa vytvorí príjemná klíma ako na terase, tak aj v miestnosti, ktorá na ňu nadväzuje. Zatvorené lamely zas chránia pred dažďom.

Vďaka doplnkom môžete na terase pod pergolou stráviť takmer celý rok. Najpraktickejšie sú bočné a zvislé clony. Zvislá clona Unirol odolá vďaka zipsu po oboch stranách vetru s rýchlosťou až 90 km/h. Pri jej včasnom naplánovaní spoločne s obstaraním pergoly sa dajú vodiace lišty skryť do profilu konštrukcie.

Vďaka doplnkom môžete na terase pod pergolou stráviť takmer celý rok. Najpraktickejšie sú bočné a zvislé clony. Zvislá clona Unirol odolá vďaka zipsu po oboch stranách vetru s rýchlosťou až 90 km/h. Pri jej včasnom naplánovaní spoločne s obstaraním pergoly sa dajú vodiace lišty skryť do profilu konštrukcie. Zdroj: Climax

Aj pergoly sú dnes bežne vybavené pohonom s diaľkovým ovládaním a možno ich doplniť rôznymi inteligentnými spínačmi a senzormi, prípadne ich napojiť na centrálnu riadiacu jednotku. Praktickým doplnkom sú bočné clony, ktoré chránia pred slnkom, pohľadmi susedov aj vetrom, komfort sa dá zvýšiť zabudovanými reproduktormi, LED osvetlením či vonkajšími infraohrievačmi, vďaka ktorým si môžete užívať terasu od skorej jari do neskorej jesene.

Pergola s naklápateľnými či vysúvateľnými lamelami, prípadne s vysúvateľnou vodoodolnou látkou a vhodnými doplnkami, môže vytvoriť veľmi príjemné rozšírenie obytného priestoru do exteriéru.

Pripravila: Erika Kuhnová
Odborná spolupráca: Servis Climax Foto: Servis Climax, Shadow Sys, Velux
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Okná
Tagy: exteriérové tienenie markízy pergoly
Zdieľať článok

Diskusia