Zdroj: Climax

Zatienenie balkóna alebo lodžie je v letných dňoch nevyhnutné. Ako na to?

16. 07. 2021 Zdieľať

Chceli by ste svoj balkón či lodžiu využívať na popoludňajší odpočinok alebo večerné rozhovory s priateľmi, ale odradzujú vás od toho horúce letné lúče? Balkón alebo lodžiu pritom môžete jednoducho a inteligentne zatieniť pomocou výsuvnej markízy alebo screenovej rolety.

Prvý krok k efektívnemu zatieneniu balkóna: Vymeňte slnečník za markízu

Máte na balkóne slnečník, ale nebaví vás ho neustále posúvať podľa polohy slnka po oblohe? Slnečník vám navyše poskytne len obmedzene veľký tieň a na balkóne zbytočne zaberá miesto. Nehovoriac o tom, že látky často prepúšťajú značnú časť svetla aj UV žiarenia. Vymeňte ho preto radšej za kvalitné zatienenie balkóna. Markízu môžete mať na balkóne celoročne a ochráni vás aj pred jemným dažďom. Podľa toho, či práve máte v pláne sa opaľovať alebo si dopriať čítanie svojej obľúbenej knihy bez toho, aby vás oslepovali slnečné lúče, môžete markízu ľubovoľne vysúvať.

Kazetová markíza tieni balkón

Kazetová markíza pohodlne zatieni celý balkón. Zdroj: Climax

Štýlové a účinné zatienenie na terase, lodžii aj balkóne

Výsuvná markíza ochráni pred vplyvmi slnečného žiarenia nielen vás, ale aj nábytok na balkóne a predĺži tým jeho životnosť. Zabráni navyše prehrievaniu interiéru vášho domu či bytu. Markízy je možné použiť ako tienenie terasy, balkónu aj lodžie. Pretože sa vyrábajú z látok mnohých farieb, dekorov a typov, stanú sa tiež štýlovou ozdobou vášho balkónu. Akrylové látky, z ktorých sa markízy vyrábajú, sú impregnované, odolné proti namáhaniu a vyblednutiu a jednoduché na údržbu. Niektoré markízy sa môžu ešte doplniť o slušivý výsuvný volán, ktorý vás účinne ochráni aj pred nízkym večerným slnkom.

Kazetová markíza sa kotví na stenu alebo do stropu. Jej látka je na rozdiel do otvorených markíz ukrytá v dizajnovom hliníkovom boxe, ktorý môže mať zaoblený alebo hranatý tvar. Je tak lepšie chránená pred dažďom, vetrom či snehom. Aj veľkú plochu dokáže zatieniť napríklad prvotriedna výsuvná markíza Kaseta, ktorej ramená sú vyrobené z kovaného hliníka a ktorej vysunutie je až 4 metre.

Riešenie úsporné na miesto

Inštalácia markízy nevyžaduje náročné stavebné úpravy, ale treba, aby ste na balkóne či lodžii mali na jej ukotvenie dostatok priestoru. Najmä v prípade lodžií sa často stáva, že ich výška nedosahuje potrebné rozmery. Potom treba hľadať iný spôsob zatienenia. Pre svoj moderný a nadčasový vzhľad sú pre zatienenie lodžie veľmi obľúbenou voľbou zvislé fasádne clony, alebo screenové rolety. Tieto látkové rolety je možné ľahko namontovať do horného betónového stropu, na stenu, na rám okna či do ostenia.

Terasa s posedením a screenovou roletou

Screenová roleta chráni pred slnkom aj vetrom. Zdroj: Climax

Screenové rolety vás ochránia nielen pred slnečnými lúčmi, ale aj pred nepríjemným vetrom. Zvýšenou odolnosťou proti vetru sa vyznačuje napríklad fasádna clona Unirol, ktorej látka je vybavená zipsom, ktorý roletu udrží pevne v lište. Látka je navyše ukrytá v dizajnovom hranatom boxe.

Zatienenie lodžie, ktoré nebráni výhľadu

Screenové rolety sú vyrobené z kvalitných, stálofarebných a pevných látok od popredných európskych výrobcov, ktoré odolávajú vlhkosti aj extrémnym teplotám. Látky navyše môžete vyberať z veľkého množstva typov a farieb, takže rolety jednoducho zladíte s fasádou domu alebo ostatným vybavením balkónu či lodžie. Na výber sú navyše látky s rôznou priepustnosťou svetla. Tzv. blackoutové látky vám napríklad doprajú úplné zatemnenie. Perforované látky naopak obsahujú malé otvory, ktoré vám umožnia priehľad von.

Fasádna clona na terase so žltými stoličkami

Fasádnu clonu môžete farebne zladiť napríklad s nábytkom na balkóne. Zdroj: Climax

Pri výbere tienenia bytového balkóna nezabudnite na povolenie majiteľa

Pokiaľ ste sa rozhodli obstarať si markízu alebo screenové rolety do bytu, ktorého nie ste vlastníkom, nezabudnite sa najskôr poradiť s majiteľom domu, prípadne so SVB. Aby ste si tienenie mohli nechať namontovať, budete najprv potrebovať ich súhlas.

Markízy aj zvislé fasádne clony môžete ovládať manuálne. Pohodlnejšou voľbou je ale tienenie poháňané motorom, ktoré je možné ovládať pomocou diaľkového ovládača alebo prostredníctvom tabletu či smartfónu. V tom prípade nezabudnite na balkón alebo lodžiu s predstihom zaistiť prívod elektriny. Tienenie môžete ďalej doplniť o slnečný snímač, ktorý zaistí, že sa markíza či screenová roleta podľa potreby automaticky vytiahne, keď vyjde slnko. Veterný snímač naopak zatiahnutím ochráni vaše tienenie pred silným vetrom.

Zdroj: PR článok SERVIS CLIMAX a.s.

Kategória: Okná
Tagy: lodžie markízy rolety slnečná clona vonkajšie markízy zatienenie balkónov a terás
Zdieľať článok