Zdroj: Climax

Predokenné žalúzie sú úsporné. Aké sú typy žalúzií a podľa čoho ich vyberať?

14. 03. 2022 Zdieľať

Typov žalúzií nájdete na trhu nespočet – k najpraktickejším z nich patria predokenné žalúzie. Poslúžia ako tepelná izolácia, ľahko sa ovládajú a umožnia vám regulovať slnečné lúče, ktoré prenikajú do interiéru. Podľa čoho vybrať tie najvhodnejšie? Náš článok vám to objasní.

Predokenné žalúzie ako efektívny tieniaci prvok

Vonkajšie žalúzie zvýšia mieru vášho súkromia a stlmia hluk zvonku. Ich hlavnou prednosťou je však jednoznačne stabilnejšia teplota vnútri vášho interiéru a nemalá energetická úspora. V lete sa vaša domácnosť nebude prehrievať bez toho, aby ste sa museli spoliehať na klimatizáciu, a v zime z nej naopak nebude unikať teplo. Pred teplom vás ochránia oveľa lepšie ako žalúzie vnútorné – väčšinu slnečných lúčov zadržia ešte vonku. Skôr ako sa váš interiér stačí vôbec prehriať. Rozdiel je to skutočne významný – vonkajšie hliníkové žalúzie dokážu počas letných horúčav znížiť teplotu v miestnosti až o 10 °C. A pokiaľ budete chcieť naopak viac tepla a svetla? Ani to nie je problém – lamely predokenných žalúzií je možné naklápať. Množstvo svetla aj teplotu v interiéri tak môžete ľubovoľne regulovať, a pritom stále vetrať otvoreným oknom.

Vonkajšie žalúzie na modernom rodinnom dome

Vonkajšie žalúzie znižujú teplotu v interiéri až o 10 °C. Zdroj: Climax

Vonkajšie hliníkové žalúzie – prečo po nich siahnuť?

Typov žalúzií existujú desiatky. Pri výbere myslite na niekoľko základných faktorov – určite by ste sa nemali riadiť iba dizajnom, ale prihliadnuť na materiál, typ boxu, spôsob umiestnenia a farebné vyhotovenie. Žalúzie môžu byť plastové, hliníkové alebo drevené. Najbežnejšie sa používajú žalúzie hliníkové – a to kvôli svojej praktickosti. Hliník je totiž ľahký kov, ktorý sa môže pýšiť odolnosťou, pevnosťou a dlhou životnosťou. A samozrejme sa dajú zvoliť žalúzie na mieru podľa veľkosti okna. Ponúkajú manuálne aj elektrické ovládanie. Nech už sa rozhodnete pre riadiacu automatiku, diaľkový ovládač či ovládanie pomocou smartfónu, nezabudnite ani na výber správneho typu lamiel a mieru odolnosti proti poveternostným vplyvom.

Chlapček s ovládačom na žalúzie v obývačke domu

Predokenné žalúzie môžete ovládať aj na diaľku pomocou ovládača alebo smartfónu. Zdroj: Climax

Z akých typov predokenných žalúzií je možné vyberať?

Stretnúť sa môžete s lamelami typu C, Z alebo S a nezriedka aj
s lamelami typu F a E. Najčastejšie sa využívajú pravdepodobne
vonkajšie žalúzie typu Z, ktoré vám zaručia absolútnu tmu. Sú vysoko odolné a skvelo do seba zapadnú. Vonkajšie žalúzie s lamelami tvaru S tiež vynikajú mimoriadnou odolnosťou, pôsobia celistvo a tesne na seba doliehajú. Oproti lamelám typu Z sú ale zaoblenejšie, čo vášmu domu prepožičia elegantnejší vzhľad. Lamely v tvare písmena C môžete naklápať na obe strany. Typ F veľmi pripomína typ C, ale pretože majú plochší tvar, nie sú také stabilné. Používajú sa najmä v administratívnych budovách a vyhovuje im skôr inštalácia do zasklených sendvičových fasád. Predokenné žalúzie typu E sú síce estetické, ale zároveň sú veľmi tenké, ich odolnosť sa preto bohužiaľ nedá porovnať s typmi S a Z.

Vonkajšie žalúzie na modernom rodinnom dome

Vonkajšie žalúzie typu Z patria k najobľúbenejším. Zdroj: Climax

Veľmi teda záleží na tom, v akej oblasti bývate – pokiaľ máte domček v horách, vyplatí sa najodolnejší variant. V ponuke českého výrobcu tieniacej techniky, firmy Climax, nájdete ešte lamelu vonkajších žalúzií typu T, ktorá spája výhody predchádzajúcich variantov. Dosahuje podobnú odolnosť proti vetru ako hliníkové žalúzie C-80, má vynikajúce dovretie lamiel a nízky nábal lamiel.

Vonkajšie žalúzie na modernom rodinnom dome

Vonkajšie žalúzie C-80 perfektne zatieni aj väčšie okná a budovy. Zdroj: Climax

Práve nábal lamiel je ďalším kritériom, ktoré je vhodné vziať do úvahy. Nábal žalúzií predstavuje výšku stiahnutých žalúzií. Nízky nábal znamená, že pri stiahnutí zaberú žalúzie menej miesta a uberú len minimum svetlej výšky okna. Za nižší nábal je zodpovedný tvar lamely bez bočného zahnutia. Malý nábal majú napríklad predokenné žalúzie T-80, Z-90 alebo F-80.

A v neposlednom rade sa zamerajte na spôsob montáže. Žalúzie je možné umiestniť do stavebného prekladu, do podomietkovej schránky alebo sa môžu ukotviť cez vodiace lišty do ostenia či rámu okna (samonosné vyhotovenie). Častý je aj variant s krytom z hliníkového plechu, kedy plech skryje horný nosič aj zväzok lamiel. Tu je zásadné, či s inštaláciou vonkajších žalúzií počítate dopredu – ideálne už vo fáze projektu. Najestetickejšia je podomietková montáž – schránka so žalúziou nebude na fasáde domu viditeľná a tým pádom nebude nijako narušovať jeho vzhľad. Pri hotovom dome vám bohužiaľ neostáva nič iné ako inštalácia krycieho plechu či samonosné vyhotovenie.

Vonkajšie žalúzie na rodinnom dome detail

Veľmi obľúbené sú vonkajšie žalúzie vo farbe antracit. Zdroj: Climax

Nechajte si vyrobiť žalúzie na mieru

Aby ste svoj domov doplnili čo najlepšie, siahnite po žalúziách priamo na mieru a vyberte si štýl a farebné vyhotovenie, ktoré vám vyhovuje. Predokenné žalúzie môžete dokonale zladiť napríklad s rámom vašich okien. V súčasnosti patrí k najobľúbenejším farbám antracit – skvelo sa hodí k moderným novostavbám. Pokiaľ vám ale ide o maximálne ochladenie interiéru, ktoré v lete určite oceníte, bude lepšie zamerať sa na svetlejšie odtiene. Najlepšie slnečné žiarenie odrážajú biele a krémové farby. Nevýhodou je ale to, že na nich uvidíte každú smietku. Vhodnejšia preto bude strieborná. Stále ide o svetlú farbu, ktorá dobre odráža slnečné lúče a šmuhy a prach na nej nie je tak vidieť. S výberom vonkajších žalúzií vám pomôže aj inteligentná aplikácia od Climaxu. Stačí vyfotiť exteriér vášho domu a môžete si jednoducho vyskúšať, aký typ a farebný odtieň žalúzií bude oknám svedčať.

Zdroj: PR článok spoločnosti Climax

Kategória: Okná
Tagy: exteriérové tienenie inteligentná domácnosť tienenie okien vonkajšie žalúzie žalúzie žalúziové preklady zdravé bývanie
Zdieľať článok