21. 05. 2007
Zdieľať

Z hľadiska bezpečnosti, hygieny a psychickej pohody je nevyhnutné mať kuchyňu dobre presvetlenú a vyvetranú. Aby nebolo potrebné počas celého dňa používať doplnkové umelé osvetlenie pracovnej dosky, drezu alebo varnej plochy, je dôležité dobre zosúladiť riešenie kuchynskej linky so zdrojom denného svetla, teda s oknami.

Zosúladenie funkcie okien a kuchyne je pomerne ošemetná záležitosť, pretože jej riešenie zvyčajne nespadá do kompetencie tej istej osoby. Zatiaľ čo o veľkosti, tvare a rozmiestnení okien na stavbe rozhoduje architekt, zariadenie kuchyne si určuje majiteľ bytu sám alebo túto úlohu zverí kuchynskému štúdiu. Pri riešení osvetlenia a vetrania kuchyne preto architekti dodnes najradšej volia akýsi paušálny, nekonfliktný prístup. Okno umiestnia približne do stredu steny tak, aby na okrajoch zostalo 60 cm na umiestnenie štandardných skriniek, alebo vychádzajú z predpokladu, že kuchynská linka bude umiestnená na protiľahlej stene.

Tradícia večne živá?

Čo sa týka riešenia kuchynského zariadenia, kuchyňa je jeden z najnáročnejších priestorov v byte. Vyžaduje sa v nej maximálne využitie priestoru, praktickosť, dokonalá funkčnosť a zároveň i určitá estetická úroveň.


Okná do kuchynskej linky

93583

Aj keď možností, ako zariadiť kuchyňu je nespočetne veľa, v našich končinách ešte stále pretrváva konvenčná predstava o kompaktnej kuchynskej linke, v ktorej spodné a vrchné skrinky tvoria vizuálne jeden celok a sú umiestnené po celej dĺžke steny. Denné svetlo pritom osvetľuje pracovnú plochu zboku alebo z protiľahlej strany.

Tradičnému prístupu pri návrhu kuchyne nahráva aj zaužívané situovanie okien, vykurovacích telies a rozvodov v rámci domu. Takýto prístup má hneď niekoľko opodstatnení. V obytných kuchyniach, aké sú súčasťou klasických vidieckych domov, je priestor pod oknom zvyčajne vyhradený pre jedálenský stôl. Zvyšné steny zapĺňa kuchynská linka, ktorá má pravdepodobne inštalačnú priečku spoločnú s kúpeľňou. V pracovných kuchynkách panelových domov je to podobné – drez aj sporák sa umiestňujú čo najbližšie k inštalačnému jadru. Okrem toho, v oboch prípadoch má na priestor pod oknom výhradné právo radiátor. Zrátaním a spriemerovaním všetkých týchto okolností vám vyjde vždy približne rovnaké riešenie kuchyne.

Postupom času však môžeme pozorovať niekoľko zmien v chápaní kuchynského priestoru: – Mení sa „postavenie“ kuchyne v rámci obytného priestoru, takže jej interiér sa po dizajnovej stránke stáva rovnocenným so zariadením obývačky. – Zlepšuje a modernizuje sa technické vybavenie domácností, čo umožňuje nové modernejšie priestorové riešenia kuchyne. – Skvalitňuje sa ponuka služieb a sortiment kuchynských štúdií, vďaka čomu je možné kuchyňu riešiť maximálne individuálne, pokiaľ ide o štýl alebo výrobu jednotlivých kusov zriadených na mieru.


Okná do kuchynskej linky

93577

Tieto nové možnosti otvárajú ďalší priestor pre kreatívnejšie stvárnenie kuchyne. Aj v celkom obyčajnom, tradične riešenom priestore sa dá objaviť niekoľko neošúchaných spôsobov riešenia kuchynského interiéru, pričom je možné veľmi hravým a nápaditým spôsobom zakomponovať do kuchynskej linky aj okná.

Pozor, prichádza prvá lastovička

Prvou lastovičkou pri ozvláštňovaní kuchynskej linky bolo rozšírenie spodnej časti linky s pracovnou plochou alebo s drezom až pod okno. Aj keď je na jednej stene viac okien, pokojne môžete medzi ne alebo i nad ne umiestniť závesné skrinky, police alebo praktický závesný program. Rohové okná alebo okná umiestnené v rohu na doraz k stene sú tiež výzvou, ako netradične poňať hornú časť kuchynskej linky.

Okrem možnosti prispôsobiť kuchyňu architektúre domu je tu aj šanca prispôsobiť architektúru domu kuchyni. Podmienkou je zainteresovanosť projektanta domu do návrhu kuchynského priestoru. Najmä v prípade, keď ide o stavbu individuálneho rodinného domčeka, je tu veľká príležitosť prispôsobiť si projekt vlastným predstavám a doriešiť niektoré detaily priamo podľa potreby. V moderne riešených priestoroch sa v súčasnosti kladie dôraz na kvalitné presvetlenie interiérov cez veľké okná alebo zasklené steny, ktoré je možné zaujímavým spôsobom využiť v kuchyni. Populárne sú aj úzke pásy okien, ktoré vytvárajú zaujímavý efekt nielen pri pohľade zvonka, ale i zvnútra. V kuchyni ich môžete zúročiť napríklad ako zdroj denného svetla medzi dolnými a hornými skrinkami alebo nad hornými skrinkami kuchynskej linky.


Okná do kuchynskej linky

93576

Pri tvorbe priestorov svoju úlohu zohráva aj hra svetla a tieňa. Napríklad v priestoroch priamo pod strechou (v prízemných domoch, terasových domoch alebo v bytoch na najvyššom podlaží) je možné pohrať sa s prúdmi svetla prichádzajúcimi cez bodové či pásové strešné okná a svetlíky. Takýmto spôsobom môžete zlepšiť osvetlenie pracovného priestoru v kuchyni alebo veľmi zaujímavo nasvietiť jedálenský stôl a pod. Možností je veľa, treba len naštartovať predstavivosť a trochu sa odviazať. Ak máte šancu ovplyvniť riešenie vášho bytu alebo si staviate rodinný domček, nemusíte sa uspokojiť s rutinným riešením! Ide predsa o váš domov, v ktorom možno prežijete zvyšok svojho života.

Pracovná plocha pod oknom

Pre lepšie využitie priestoru sa čoraz častejšie rozširuje spodná časť kuchynskej linky aj pozdĺž priľahlých stien s oknami. Populárne je najmä umiestnenie kuchynského drezu pod oknom. Vďaka takémuto riešeniu pôsobí táto intenzívne využívaná časť kuchyne oveľa priestrannejšie a vzdušnejšie. V závislosti od výšky parapetu okna sa odvíja riešenie jednotlivých detailov. V prípade, že okno siaha až po úroveň pracovnej dosky, treba si dávať pozor na spôsob otvárania okien a výber batérie, aby si navzájom neprekážali. Prívody vody a odpadové potrubie sú v takom prípade o pár metrov dlhšie a treba sa vysporiadať aj s umiestnením vykurovacieho telesa, no ak prekonáte tieto malé úskalia, odmenou vám bude komfortný pracovný priestor so skvelým výhľadom do blízkeho okolia.

Okná „v“ kuchynskej linke

V niektorých prípadoch treba riešiť kuchyňu v takom priestore, kde nie je k dispozícii žiadna plná stena bez okien vhodná na umiestnenie klasickej kuchynskej linky s hornými skrinkami. V tomto prípade sa naskytajú dve možnosti. V prvom prípade oželiete horné skrinky a potrebný úložný priestor budete hľadať na iných miestach, napríklad rozšírením spodnej časti linky vytvorením polostrovčeka alebo kuchynského ostrovčeka.

V druhom prípade sa pokúsite nájsť vhodné miesto pre závesné skrinky medzi oknami, pod nimi alebo aj nad nimi. Takýmto spôsobom nielen vytvoríte veľmi nezvyčajný kuchynský priestor, ale zároveň o niečo zlepšíte tepelnoizolačnú schopnosť obvodovej steny okolo okien.


Okná do kuchynskej linky

93582

V prípade, že máte kuchynskú linku pri stene s viacerými oknami, pri umiestňovaní spotrebičov by ste si mali dávať pozor, aby varná plocha nebola priamo pod jedným z nich. Obzvlášť to platí o plynových horákoch s otvoreným ohňom. Okno v tejto polohe by nesmelo mať klasické otváranie, nemohla by na ňom byť záclona a aj samotný rám by musel odolávať vyšším teplotám. Prievan z okna by ľahko zhasol, alebo naopak, rozdúchal oheň a prúdenie vzduchu by mohlo namiesto vetrania spôsobiť šírenie pachov do celého bytu. Varnú dosku však môžete umiestniť medzi dve okná. Aj umiestnenie digestora je na takomto mieste veľmi výhodné, pretože odsávané výpary môžete odvádzať priamo von cez fasádu.

Okno v rohu

V niektorých prípadoch sa môže okno ocitnúť v úplnom kúte kuchyne, takže na priľahlej stene nie je možné umiestniť horné skrinky ponad celú dĺžku linky. Predsudok, že takéto riešenie by bolo na úkor estetiky, nie je opodstatnené. Práve naopak, pracovná plocha bez horných skriniek pôsobí oveľa slobodnejšie a vzdušnejšie, pretože je lepšie osvetlená. Voľný priestor na stene môžete využiť na umiestnenie políc alebo drôteného programu na zavesenie riadov a chýbajúci úložný priestor určite dokážete nahradiť skrinkami postavenými v inej časti kuchyne. Rozohraná kompozícia zariadenia pôsobí osviežujúco a ponecháva priestor aj na experimentovanie s obkladmi a povrchovými úpravami stien.

Rohové okno

Rohové okno sa líši od okna v rohu tým, že vytvára presklené nárožie. Rohové okno pôsobí v každom priestore veľmi efektne a zároveň zabezpečuje prístup svetla hneď z dvoch svetových strán. Pri takomto okne sa priam žiada kuchynská linka v tvare L. Pracovné plochy v oboch častiach kuchyne sú nadštandardne zásobené denným svetlom a kontakt dvoch sklenených plôch svojím spôsobom imituje zimnú záhradku, v ktorej si po celý rok môžete pestovať čerstvé bylinky. Toto miesto je tiež ideálne na umiestnenie rohového drezu. Pokiaľ ide o závesné skrinky, okno v rohu automaticky odbúrava problematické využitie tohto priestoru.


Okná do kuchynskej linky

93579

Okno medzi hornými a dolnými skrinkami

Extravagantným riešením kuchyne, ktoré musí byť zahrnuté už do návrhu samotnej stavby, je úzky pás okna medzi hornými a dolnými skrinkami kuchynskej linky. Výsledok pôsobí o to prekvapivejšie, že ide o kombináciu celkom klasickej kuchynskej zostavy s úplne netradičným oknom. Aj keď hovoríme len o doplnkovom presvetlení, jeho nespornou výhodou je dobré oslnenie pracovnej plochy, vďaka čomu netreba počas dňa vôbec používať umelé osvetlenie. Principiálne podobným riešením je pás sklobetónu v priečke, ktorá oddeľuje kuchyňu od vedľajšej miestnosti, povedzme kúpeľne. V takom prípade ide skôr o efekt a o doplnkové presvetlenie priestoru za kuchyňou.

Okno so zvýšeným parapetom

Okná s vysokým parapetom alebo umiestnené celkom pod stropom svojou veľkosťou a polohou neumožňujú také kvalitné presvetlenie ako bežné okná. Sú však vhodným doplnkovým osvetlením, ktoré zvyšuje celkový jas a spolu s ostatnými oknami vytvára rovnomernejšie osvetlenie miestnosti. Výhodou takto umiestnených okien je, že sa pod ne pomestia moderné vysoké skrinky, v ktorých môžu byť zabudované spotrebiče. Pás okien alebo sklobetónových tvárnic pod stropom na vnútornej stene s kuchynskou linkou môže slúžiť na presvetlenie hlbšie situovaných priestorov bytu, napríklad chodby, predsiene, kúpeľne.

Strešné okná a svetlíky

V niektorých rodinných domoch, ale i v podkrovných a manzardových bytoch sa treba vysporiadať s osvetlením kuchyne cez vikier alebo strešné okno. Vikier môže veľmi dobre poslúžiť tam, kde nie je dostačujúca podchodná výška a hrozí, že by ste si pri práci otĺkali hlavu o zošikmenú stenu.

Pri vysokých podkrovných priestoroch je veľmi zaujímavým a účinným spôsobom presvetlenia strešné okno alebo svetlík vpúšťajúci svetlo priamo zhora. Pri týchto oknách treba myslieť na účinné a ľahko ovládateľné tieniace prvky, ktoré vás ušetria pred prudkým slnečným svetlom. Denné svetlo prichádzajúce zhora vytvára veľmi zaujímavý efekt aj v domoch s plochou strechou. Svetlo môžu privádzať súvislé zasklené pásy alebo bodovo rozmiestnené svetlíky rôznych tvarov a rôzneho usporiadania.


Okná do kuchynskej linky

93585

Balkónové dvere a zasklené steny

Kuchyne, ktoré majú prístup na terasu alebo balkón, môžu ťažiť z prísunu svetla prichádzajúceho cez balkónové dvere. Z takéhoto komfortu sa môžete tešiť aj v prípade, že byt nemá balkón – rovnako dobre poslúži aj francúzske okno siahajúce až po zem.

V moderne riešených domoch sa objavujú aj celopresklené steny, ktoré priestoru dodávajú punc nadštandardnosti a nevšednej elegancie. V takých prípadoch sa i od samotného riešenia kuchyne očakáva viac extravagancie a exkluzívnosti. Módnym trendom je obmedziť horné skrinky na minimum a priestor kuchyne rozšíriť o tzv. ostrovčeky a vysoké skrine so spotrebičmi zabudované do steny.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň Okná
Tagy: kuchyňa okno v kuchyni
Zdieľať článok

Diskusia