Oprava vonkajších omietok

Oprava vonkajších omietok

06. 04. 2006
Zdieľať

Poškodenie vonkajšej omietky narúša nielen jej vzhľad, ale na tomto mieste už nie je zabezpečená ochrana muriva. Aby toto poškodenie nespôsobilo závažné dôsledky, akým je nasiaknutie muriva vodou a tým aj jeho zničenie, malo by sa takéto poškodené miesto čo najskôr opraviť.Skrátka a dobre • Materiál:
  piesok a spojivo alebo hotová malta


 • Náradie:
  miešací rotor, vedro na maltu, kefa, murárska lyžica, hladidlo, brúsna doska, hladiaca doska so špongiou


 • Obťažnosť:
  stredná


 • Namáhavosť:
  malá


 • Časová náročnosť:
  2 h/m2
Na opravu omietok sú vhodné najmä hotové maltové výrobky, pretože ich možno kúpiť aj v menších množstvách. Okrem toho dostať na menšie opravy celý rad univerzálnych stierkových hmôt. Omietky so silnou priľnavosťou k podkladu sa môžu nanášať v iba niekoľkomilimetrových hrúbkach, a preto sú vhodné aj pre náročnejšie podklady. Nanášajú sa podľa návodu výrobcu v jednej vrstve.Oprava vonkajších omietok

50595


Oprava vonkajších omietok

50596


Oprava vonkajších omietok

50597


Oprava vonkajších omietok

50598


Oprava vonkajších omietok

50599


Oprava vonkajších omietok

50600Podobne ako pri jemnej omietke sa vyhladzujú špongiovým hladidlom. Nevyžadujú si základný postrek, podklad však často treba pripraviť jednoduchými úpravami. Maltu na opravy si môžete namiešať aj sami tak, ako obyčajnú maltu. Na opravu omietok sú vhodné menšie murárske alebo štukatérske lyžice. Pri takýchto prácach dodržiavajte tieto základné pravidlá:

 • Uvoľnenú a drobivú omietku otlčte. Uvoľnená omietka znie pri poklepaní duto.


 • Podklad vyčistite od špiny a vrstiev farby, prach odstráňte metličkou a plochu pred nanesením malty navlhčite.


 • Pred opravou poškodenej omietky by ste sa mali najprv presvedčiť o príčine jej poškodenia (napr. vlhnutie múru) a túto príčinu by ste mali najprv odstrániť.
Profesionálny tip
Pri trhlinách spôsobených napätím odstráňte starú omietku, pri menších trhlinách minimálne 5 cm, pri väčších trhlinách 10 cm po obidvoch stranách. Pri menších trhlinách položte špeciálne pásy z gázy do tenkej vrstvy malty, väčšie trhliny premostite obojstranne pomocou rozťažnej kovovej mriežky. Rebrá tejto mriežky by mali ležať krížom cez trhliny.


Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Zdieľať článok

Diskusia