Oprava vonkajších omietok
Poškodenie vonkajšej omietky narúša nielen jej vzhľad, ale na tomto mieste už nie je zabezpečená ochrana muriva. Aby toto poškodenie nespôsobilo závažné dôsledky, akým je nasiaknutie muriva vodou a tým aj jeho zničenie, malo by sa takéto poškodené miesto čo najskôr opraviť.
Skrátka a dobre
- Materiál:
piesok a spojivo alebo hotová malta
- Náradie:
miešací rotor, vedro na maltu, kefa, murárska lyžica, hladidlo, brúsna doska, hladiaca doska so špongiou
- Obťažnosť:
stredná
- Namáhavosť:
malá
- Časová náročnosť:
2 h/m2
Podobne ako pri jemnej omietke sa vyhladzujú špongiovým hladidlom. Nevyžadujú si základný postrek, podklad však často treba pripraviť jednoduchými úpravami. Maltu na opravy si môžete namiešať aj sami tak, ako obyčajnú maltu. Na opravu omietok sú vhodné menšie murárske alebo štukatérske lyžice. Pri takýchto prácach dodržiavajte tieto základné pravidlá:
- Uvoľnenú a drobivú omietku otlčte. Uvoľnená omietka znie pri poklepaní duto.
- Podklad vyčistite od špiny a vrstiev farby, prach odstráňte metličkou a plochu pred nanesením malty navlhčite.
- Pred opravou poškodenej omietky by ste sa mali najprv presvedčiť o príčine jej poškodenia (napr. vlhnutie múru) a túto príčinu by ste mali najprv odstrániť.
Profesionálny tip Pri trhlinách spôsobených napätím odstráňte starú omietku, pri menších trhlinách minimálne 5 cm, pri väčších trhlinách 10 cm po obidvoch stranách. Pri menších trhlinách položte špeciálne pásy z gázy do tenkej vrstvy malty, väčšie trhliny premostite obojstranne pomocou rozťažnej kovovej mriežky. Rebrá tejto mriežky by mali ležať krížom cez trhliny. |
{R1}
Kategória:
Stavba a rekonštrukcia
Zdieľať článok