13. 11. 2007
Zdieľať

Predstava kúpania pod kvapkami dažďa bubnujúcimi na strešné okno patrí medzi najromantickejšie sny o bývaní. A prečo nie. Mnohým sa môže splniť – tí, ktorí nadstavajú alebo zadaptujú podkrovie, získajú tento romantický variant bytu aj so šancou na čarovnú kúpeľňu. Romantika však nie je všetko. Kúpeľňa v podkroví sa od tej úplne bežnej zvyčajne líši nielen výhľadom na hviezdnu oblohu.
Kúpanie pod šikminami

115090

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Ako skoro všetko, aj podkrovné kúpeľne majú nielen svoje výhody, ale aj nevýhody. K výhodám patrí už spomínaná možnosť vetrania a osvetlenia vlastným oknom. Samozrejme, len v tom prípade, ak je kúpeľňa na obvode dispozície podkrovného bytu. S umiestnením pri obvodovej stene sa však spája aj poloha v najnižšej časti podkrovia – pri nadmurovke.

Pretože výška priestoru býva v podkroví premenlivá, v podkrovnej kúpeľni treba brať do úvahy nielen pôdorysné rozmery zariaďovacích predmetov a optimálnu plochu potrebnú na pohodlnú manipuláciu pri umývadle či sprche, ale aj požiadavku na dostatočnú výšku priestoru. Najmä pri rekonštrukciách môže byť problémom aj zvýšené zaťaženie stropu pod podkrovím (vaňa plná vody nie je maličkosť) a zvýšená vlhkosť.


Kúpanie pod šikminami

115092

V kúpeľni rovnobežnej s obvodovou stenou (s nadmurovkou) by výška nadmurovky mala byť najmenej 130 cm. Najmenej problémov bude so zariaďovacími predmetmi, ktoré sa vám podarí umiestniť pri stene kolmej na nadmurovku (aj v tomto prípade musí byť napríklad umývadlo dostatočne vzdialené od obvodovej steny, aby pri ňom mohol človek stáť) alebo naproti nadmurovke. Nie vždy však dispozícia a rozmery kúpeľne dovolia celkom sa vyhnúť najnižším miestam podkrovia.

Praktické je umiestniť sem napríklad práčku (najlepšie spredu plnenú), ktorá býva vysoká okolo 80 cm, kôš na bielizeň či skrinky. Aj tu však myslite na výšku podkrovia, aby ste si hlavu neudreli vždy, keď sa k práčke priveľmi priblížite (pozri schému 1). Rovnako ako výška nadmurovky je dôležitý aj sklon strešných rovín (čím menší sklon, tým pozvoľnejšie stúpa výška podkrovného priestoru). Z pohľadu umiestnenia nábytku či zariaďovacích predmetov pri stene sa ako najvhodnejší javí sklon 45° a viac.

Kúpanie pod šikminami

115096


Kúpanie pod šikminami

115097


Schéma 1: Norma stanovuje výšku obytného priestoru v podkroví na 260 cm (v istých prípadoch 250), v znížených miestach (napríklad v mieste trámu) musí byť podchodná výška minimálne 210 cm. Norma vychádza z ergonomických daností priemerne vysokého dospelého muža, čo je 180 cm, a jeho nárokov na priestor.


Schéma 2: V podkroví so sklonom strešných rovín 45° a výškou nadmurovky 110 cm môže takýto muž vzpriamene stáť vo vzdialenosti asi 70 cm od obvodovej steny; ak má nadmurovka 130 cm, táto vzdialenosť sa zmenší na asi 50 cm. Vzdialenosť sa logicky ďalej skracuje s rastúcou výškou nadmurovky a väčším sklonom strechy. Rovnako sa v tejto súvislosti rozširujú aj možnosti na umiestnenie zariaďovacích predmetov v blízkosti obvodovej steny podkrovia. Ak je teda nadmurovka nižšia než 130 cm, bude problematické umiestniť v jej blízkosti akékoľvek zariaďovacie predmety. Pri výške 130 cm a viac je situácia podstatne priaznivejšia, najmä ak je sklon strechy 45° a viac.
Kúpanie pod šikminami

115098


Kúpanie pod šikminami

115099


Schéma 3: Príklad umiestnenia vane kolmo na obvod podkrovia a jej využitie na sprchovanie. V časti určenej na sprchovanie treba pamätať na sprchovaciu zástenu.


Schéma 4: Nároky na výšku priestoru pri umývaní rúk
Kúpanie pod šikminami

115094

Aj keď sa môže zdať, že umiestnenie umývadla v zníženej časti podkrovia nespôsobí vzhľadom na jeho výšku žiadne problémy (horná plocha býva asi 85 cm nad podlahou), opak je pravda. Práve táto voľba môže vniesť do podkrovnej kúpeľne najviac otlčených čiel. Pri umývadle totiž musí stáť človek (asi 50 cm od steny), ktorý má navyše tendenciu predkláňať sa napríklad pri umývaní rúk. Ak už teda musí byť umývadlo v zníženej časti podkrovia, najlepšie urobíte, ak ho zavesíte na stenu kolmú na nadmurovku v dostatočnej vzdialenosti od obvodu podkrovia alebo na nadmurovku vysokú najmenej 160 cm.

Ďalším problémom spojeným s umývadlom pri nadmurovke je zrkadlo. V tomto prípade sa vec nevyrieši ani 160 cm vysokou nadmurovkou (ibaže by žiaden z členov rodiny nebol vyšší než 160 cm). Niekedy sa dá situácia zvládnuť s pomocou zrkadla na teleskopickom ramene či zrkadlom vedľa umývadla. V oboch prípadoch však ide o kompromisy, s ktorými by mala byť vopred oboznámená najmä nežnejšia časť užívateľov podkrovnej kúpeľne.Kúpanie pod šikminami

115095

Najmenej problematické je šupnúť do kútika pod šikminu záchod. Vzpriamene budete stáť (teda aspoň páni) asi 55 až 65 cm od steny, na čo postačí už výška nadmurovky 110 až 130 cm (pri sklone strechy okolo 45°). A ak počítame s predstenovými inštaláciami a zabudovaným splachovačom, všetko a všetci sa pohodlne pomestia. Ak by predsa len páni v podkroví mali viac než 180 cm, pomôže vyššia nadmurovka alebo väčší sklon strechy; kúsok miesta navyše sa dá získať aj vhodne umiestneným strešným oknom (nielen romantické dôvody sú v podkroviach na mieste).Kúpanie pod šikminami

115100


Schéma 5: Výškové parametre podkrovia a umiestnenie záchoda pri rôznych výškach nadmurovky

Kategória: Kúpeľňa, WC Podkrovie
Tagy: kúpeľňa podkrovie sprchovací kút
Zdieľať článok

Diskusia