22. 12. 2005
Zdieľať

Ľudia si často myslia, že základom kuchyne sú kuchynská linka a (viac či menej) výkonné spotrebiče. Oboje je dôležité, ale grunt nášho kulinárskeho kráľovstva musíme hľadať viac pri zemi. Vždy by sme mali začínať zásadne od podlahy. Skutočnosť, že nábytok, ktorého montáž nie je záležitosťou niekoľkých minút, bude na nej stáť zopár rokov, mala by nás viesť k tomu, aby sme sa nezmierili len s provizórnym riešením. Kuchynská podlaha by mala vydržať namáhavú prevádzku, ktorá tu zvyčajne panuje. A taktiež uvítame, keď jej údržba bude čo najmenej náročná. Preto podlaha v kuchyni by mala byť bezpečná a nekĺzavá, odolná proti opotrebeniu. Okrem toho, že by mala spĺňať hygienické nároky kladené na prácu v kuchyni, mala by byť aj stálofarebná. Dobrá tepelná a zvuková izolácia sú samozrejmosťou.

Dlažba vedie


Zaostrené na podlahové krytiny

39163

Stále obľúbená je nestarnúca dlažba. Okrem toho je ideálnou krytinou na zabudovanie podlahového vykurovania, vďaka čomu sa stáva príjemne temperovaným povrchom. Môžeme si vybrať dlažbu keramickú, gresovú alebo kamennú.

Keramické dlažby môžu byť pórovité, glazované alebo neglazované. Jednotlivé druhy sa líšia svojimi fyzikálnymi vlastnosťami a spôsobom použitia. Pórovité dobre absorbujú vodu a ich povrchová glazúra je odolná proti pôsobeniu niektorých chemikálií a čistiacich prostriedkov. Glazované dlaždice odpudzujú vodu, čiže sú dobre odolné proti vlhkosti, mechanickým a chemickým vplyvom a ľahko sa čistia. Neglazované dlaždice sú na použitie v kuchyni najvhodnejšie. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch sú mimoriadne odolné proti mechanickému opotrebeniu. Ich povrch môže byť hladký rovný, hrubo či jemne štruktúrovaný s protišmykovým povrchom alebo je brúsený a leštený.


Zaostrené na podlahové krytiny

39164

Keramická dlažba sa používa všade tam, kde vyžadujeme, aby povrch bol dlho trvanlivý, odolný proti opotrebeniu a vyššej vlhkosti a jednoducho sa udržiaval. Je tvrdá, pevná, nehorľavá a ľahko sa čistí. K jej základným charakteristikám patria nasiakavosť, odolnosť proti zaťaženiu, mechanickému poškodeniu a proti pôsobeniu chemikálií.

Nie všetky glazúry sú rovnako odolné proti oderu (zaraďujú sa do piatich tried). Do kuchyne a priestorov s vyšším stupňom namáhania vyberáme dlažbu s označením IV.






Čistíme keramickú dlažbu

Najvhodnejším prostriedkom na údržbu dlažby je zvyčajne teplá voda s bežným saponátom. Zásadne by sme sa mali vyhýbať kyselinám a silným čistiacim prostriedkom na odstránenie vodného kameňa a iných usadenín. Dlaždiciam síce neublížia, ale zničia škáry. Pri čistení nepoužívame ani drôtenky, ani piesok, ktoré by mohli poškodiť leštenú dlažbu.


Doba kamenná


Zaostrené na podlahové krytiny

39170

Medzi obľúbené, aj keď podstatne drahšie materiály patrí prírodný alebo umelý kameň. Najčastejšie sa používajú mramorové a žulové dlažby. Bridlice, kremenec a travertín sú zriedkavejšie. Povrchové plochy môžu byť prírodné (so zdrsneným alebo s brúseným dezénom) a leštené. Devízou kameňa je jeho tvrdosť a odolnosť proti poškodeniu. Treba počítať s tým, že každý kus je neopakovateľný originál, ktorý sa svojou kresbou bude vždy, hoci len nepatrne, líšiť. Tak ako keramiku, aj kameň môžeme odporučiť všade tam, kde počítame s podlahovým vykurovaním. Umelý kameň je cenovo dostupnejší. Má veľmi dobré vlastnosti – je pevný, trvanlivý a odolný proti oderu a mechanickému poškodeniu a má nízku nasiakavosť. Môžeme si vybrať zo širokej farebnej škály. Aj preto je umelý kameň atraktívnym a vyhľadávaným materiálom.






Ako udržiavať kameň

Kamennú dlažbu čistíme podobne ako keramiku – teplou vodou so saponátom. Vyhýbame sa kyselinám a koncentrátom na odstraňovanie usadenín. Na drôtenky a piesok radšej zabudnime.

Nestarnúce drevo

Už odpradávna nás v našich príbytkoch sprevádza drevo. Pre svoj vzhľad, tepelné a izolačné vlastnosti, ako aj pre dostupnosť sa dodnes hreje na výslní záujmu spotrebiteľov. Vďaka moderným technológiám jeho spracovania a úpravy je tento materiál nielen odolnejší, ale aj atraktívnejší.


Zaostrené na podlahové krytiny

31452

Na výrobu drevených podlahových krytín sa využívajú domáce a v ostatnom čase čoraz častejšie aj exotické dreviny, ktoré lákajú svojím nezvyčajným zafarbením a tvrdosťou povrchu. Podlahy možno dobre impregnovať a penetrovať. Na palubové podlahy sa používa drevo ihličnanov, ako sú smrek červený a borovica. Buk, dub, jaseň či javor sú tvrdšie materiály, z ktorých sa vyrábajú parkety a plávajúce drevené podlahy. Vďaka jednoduchému kladeniu a príťažlivému vzhľadu sú práve plávajúce podlahy obľúbené. Pri kladení je dôležité, aby sme mali pripravený kvalitný podklad a pri samotnom výbere typu podlahy musíme prihliadať aj na vlhkosť miestnosti. Drevené podlahy sú vhodné do suchých a čistých priestorov. 





Na bežné každodenné čistenie používame prípravky určené na starostlivosť o parkety, ktoré pridávame do vlažnej vody. Podlahu dôkladne utierame, na odolné mastné škvrny a iné nečistoty, ktoré sa nám nepodarilo zotrieť, používame neriedený prípravok.

Korok


Zaostrené na podlahové krytiny

39171

Svojich priaznivcov a zástancov má aj ďalší z prírodných materiálov – korok. Vďaka špeciálnej povrchovej úprave je odolný proti poškodeniu. Korková podlaha je ľahká, výborne tlmí zvuk, je teplá a antistatická, takže je vhodná aj do domácnosti, kde je alergik. Kladie sa veľmi jednoducho, zvládne to aj laik, rovnako ako prípadné opravy. Korková podlaha si vyžaduje čo najrovnejší podklad a jej povrch treba ošetriť špeciálnymi lakmi, ktoré obsahujú aj tvrdivo. (Na povrchovú úpravu možno použiť aj oleje na prírodnej báze s prísadou tvrdých voskov.) Ak si vyberieme korkové dlaždice, bude aj prípadná oprava jednoduchšia a menej nápadná. 





Navoskovanú korkovú podlahu treba dva- až trikrát do roka ošetriť čistým včelím voskom, lakovanú stačí len utierať vlhkým mopom namáčaným do vody, do ktorej pridáme saponát.

Módny laminát


Zaostrené na podlahové krytiny

39158

Laminátové podlahy sa stali módnym hitom. Nielenže majú pekný vzhľad, ale sú aj lacnejšie ako klasické parkety. Najčastejšie imitujú drevený povrch. Sú odolné proti opotrebeniu, ľahko sa udržiavajú a môžete ich dostať v rozličných odtieňoch a vzoroch, ktoré sa dajú zaujímavo kombinovať. Sú vhodné do miestností, kde nie je priveľmi vlhko. Do suchých, ale viac znečistených priestorov je určený vysokotlakový laminát.


Zaostrené na podlahové krytiny

39168

Kladú sa pomerne jednoducho a zvládne to aj zručnejší domáci majster. Laminátová podlaha je nenáročná na údržbu, stačí, ak ju pozametáme, prípadne povysávame a pretrieme vlhkým mopom. Tieto podlahy môžeme rozdeliť do dvoch kategórií: na komerčné využitie a do domácností. Každá kategória má tri triedy, určené pre nízku, strednú a vysokú záťaž. Pri kladení je dôležité, aby vlhkosť betónového podkladu neprekročila hodnoty, ktoré uvádza výrobca. Prípadná nerovnosť povrchu by nemala presiahnuť tri milimetre na jeden až tri metre.





Laminátovú podlahu stačí povysávať, zamiesť alebo utrieť vlhkým mopom.

Linoleum

O tom, že sa radi vraciame k materiálom, ktoré sú preverené rokmi, svedčí aj comeback linolea. Vďaka úžitkovým vlastnostiam a najmä širokej farebnej škále a množstvu vzorov, z ktorých si môžeme vyberať dosýtosti, je táto podlahová krytina aj dnes veľmi atraktívna. Vyrába sa z prírodných materiálov – ľanového oleja, prírodných živíc, vápencového prášku, korkovej a drevnej múčky a farebných pigmentov. Linoleum má vynikajúce izolačné vlastnosti, je pevné a trvanlivé a vďaka antistatickej a antibakteriálnej úprave je vhodné aj pre alergikov. Treba ho však priebežne ošetrovať voskom alebo špeciálnou pastou, aby si aj po čase udržalo lesklý povrch.

Nezničiteľné PVC


Zaostrené na podlahové krytiny

39173

Ďalším variantom na kuchynské podlahy je PVC. Na rozdiel od linolea sa vyrába stopercentným chemickým procesom. Viacvrstvové PVC má dlhšiu životnosť ako slabšie jednovrstvové. Krytina ba mala byť označená stupňom namáhania a oblasťou použitia. Nášľapná vrstva by nemala byť tenšia ako 0,15 mm. PVC sa ľahko ohýba, neláme a nevyžaduje si špeciálnu údržbu. Na čistenie používame bežné saponáty. Jeho výhodou je, že je oveľa lacnejšie ako prírodné linoleum.

Novilon®

Určite ste sa v obchodoch stretli s podlahovou krytinou s názvom Novilon®. Mäkký vinyl s priehľadnou ochrannou vrstvou zabraňujúcou opotrebeniu na veľmi silnej pene, ktorá je vystužená rúnom, predstavuje špičkový výrobok medzi modernými podlahovými krytinami. Ľahko sa udržiava, má dlhú životnosť a dá sa recyklovať. Vďaka vynikajúcim tlmiacim vlastnostiam nespôsobuje pri dlhom státí zdravotné problémy (s chrbticou). Novilon môžeme zametať, vysávať alebo umývať vodou s prídavkom saponátu.





Linoleum, PVC aj Novilon utierame mopom namáčaným do vody, do ktorej pridávame bežný saponát. Linoleum by sme mali priebežne pastovať, Novilon po položení natrieme vrstvou vosku a pravidelne ho ošetrujeme špeciálnym prípravkom na leštenie.


Zaostrené na podlahové krytiny

39160

Liate podlahy

Vhodným riešením do kuchyne môže byť aj liata podlaha. Je veľmi odolná a bez škár, takže sa ľahko udržiava. Vybrať si možno zo širokej farebnej škály. Jej výhodou je jednoduchá aplikácia. Tento typ podlahy sa často používa v miestnostiach vystavených vysokej záťaži (napríklad v garáži, chodbe či pivnici), v kuchyni ju nájdeme len výnimočne.

Aká podlaha je vhodná?


Zaostrené na podlahové krytiny

39174

Pravidlo, že každý kuchynský štýl si vyžaduje iný druh podlahy, dnes už tak úplne neplatí. Len v rustikálnych kuchyniach sa jednoznačne prikloníme k dlažbe, ktorá k tomuto štýlu neodmysliteľne patrí. V ostatných prípadoch je móda (aj prístup architektov) viac než benevolentná. Materiály sa navzájom prelínajú a vytvárajú neopakovateľné variácie. Napríklad chladná antikorová techno kuchynská linka sa dobre snúbi s drevenou či laminátovou podlahou tak ako linka z MDF dosky s povrchovou úpravou imitujúcou hliník. Podobne sa vysoký lesk lakovaných kuchýň znesie s laminátom, ale aj s dlažbou, liatou podlahou alebo materiálom Novilon, z ktorého môžeme na podlahe vytvoriť zaujímavé farebné kombinácie korešpondujúce s odtieňom kuchynskej linky.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň Podlaha, dlažba
Tagy: kuchyňa kupod podlaha
Zdieľať článok

Diskusia