Priečka ako veľmi obľúbená stavebná konštrukcia
Stavební inžinieri od nich chcú aby boli pevné, v niektorých prípadoch nepriezvučné, občas aj tepelnoizolačné a protipožiarne. Architekti zase požadujú, aby funkčne rozdeľovali priestor na logické celky. No a užívateľovi sa z času na čas stane, že okrem spomenutých vlastností chce, aby boli iné, aby oddeľovali aj spájali, aby boli šperkom v interiéri, prinášali svetlo do tmavých kútov, aby napovedali čosi o obyvateľoch domu, aby naznačili ich vkus, čo majú radi a možno aj kde najradšej trávia dovolenku. Neuveríte, ale stále hovorím o priečkach.
{R1}
Priečka je veľmi obľúbená stavebná konštrukcia hlavne preto, že nie je nosná. To umožňuje aj laikovi robiť rôzne dizajnérske kreácie bez strachu, že by sa jeho tvorivosť stala príčinou statickej poruchy a ovplyvnila stavebnotechnický stav ostatných priestorov v objekte. Priečka je ten fantastický kus steny, ktorý pri plánovaní a prestavbách môžete posúvať, búrať, predlžovať, skracovať, robiť v nej rôzne otvory a niky. Vďaka tomu, že priečky nemajú v stavbe žiadnu statickú funkciu, môžete byť kreatívni aj pri výbere materiálov. Od bežných keramických a pórobetónových tvárnic, cez sadrokartónové, sadrovláknité a drevené montované konštrukcie až po sklo, látku a papier. Tým všetkým môžete deliť – nedeliť priestor. Vždy je však dôležité si uvedomiť, čo od čoho oddeľujete. Či chcete rozdeliť priestor akusticky, tepelnoizolačne, alebo stačí len tak akože – opticky. Z takejto nenáročnej analýzy konkrétnej situácie vyplynie materiálová skladba priečky.
Dnes je trendom spájanie
Spájame kuchyňu s jedálňou, jedáleň s obývačkou, obývačku so vstupnou halou, záchod s kúpeľňou a tí odvážnejší aj kúpeľňu so spálňou. Malé byty si vyžiadali spojenie spálne s pracovňou, pracovne s herňou. Spájame v byte rôzne funkcie, niekedy z nutnosti, niekedy dobrovoľne s vedomím, že otvorený priestor prinesie pocit voľnosti, slobody, že svetlo prenikne do každého jeho kúta a kúsok toho moderného interiéru, ktorý na nás žmurká zo stránok časopisov o bývaní, si prinesieme aj domov. Otvorená dispozícia vám umožní byť spolu pri rôznych nesúvisiacich činnostiach a rodina predsa má byť spolu. Mama chce mať prehľad o hre detí, zatiaľ čo ona tancuje v kuchyni. Chce mať možnosť zasypať zbytočnými informáciami svojho drahého manžela, zatiaľ čo on pozerá televíziu. Deti do istého veku potrebujú spoločnosť svojich rodičov a v detskej izbe ich neudržíte. Otec rodiny chce cítiť prítomnosť svojich blízkych, aj keď sa zdanlivo plne sústreďuje na noviny. Jednoducho chceme byť spolu, aj keď nie vždy až tak úplne. Niekedy je v kuchyni neporiadok a nechceme ho vidieť, potrebujeme aspoň opticky oddeliť jedáleň od obývačky, aby sme sa necítili ako v telocvični, uzavrieť vstupnú halu, ale vpustiť do nej svetlo, alebo len priestor priečkou ozvláštniť. Vytvoriť miesto na uloženie spomienok, fotografií a dekorácií, čo celý priestor zútulnia a osviežia.
Ani okno ani dvere
Nie všetky otvory musia byť oknom alebo dverami. Niekedy sú to prosto len diery. Ak sú navrhnuté v správnom počte, tvare a sú správne rozmiestnené, dokážu z obyčajnej priečky spraviť estetický zážitok, ktorý priestor rozdelí aj spojí. Je to lacná alternatíva, ako odľahčiť priečku, ktorá má za úlohu priestor len opticky rozdeliť. V prípade, že potrebujete zachovať aj akustickú alebo tepelnoizolačnú funkciu priečky, stačí otvor vyplniť napríklad moderne poňatou vitrážou. Vitráž vnesie do interiéru nielen svetlo, ale aj farby, dá sa vložiť do izolačného dvojskla alebo, naopak, zabezpečiť cez ňu prevetrávanie tak, že niektoré jej časti ostanú bez zasklenia.
Pozor, vždy sa nájdu aj miesta, kde môže nenosná konštrukcia spôsobiť problémy. Aj priečka má svoju váhu a tú musí strop, na ktorom stojí, preniesť. To znamená dať pozor na dispozičné zmeny v podkroviach, rôznych nadstavbách a všade tam, kde únosnosť stropnej konštrukcie nemusí zvládnuť ďalšie zaťaženie. V takýchto prípadoch je dobré obrátiť sa na statika.
Priečka ako odkladací priestor
Napodiv nemám na mysli skriňové priečky, ktoré sa na delenie priestoru používajú hlavne v administratívnych budovách. Tento raz bude reč o priečkach montovaných. Tie okrem toho, že dokážu plniť funkciu tepelnoizolačnú, akustickú aj protipožiarnu, lákajú jednoduchou, rýchlou a suchou montážou, môžu plniť aj funkciu estetickú a pri správnom návrhu ich členenia dokonca tvoriť v interiéri dominantu. Môžu sa stať miestom na uloženie spomienok na dovolenky a spoločne strávené chvíle alebo drobností, ktoré podčiarknu a doplnia interiér ako celok. Takýmto spôsobom sa dá vylepšiť aj nosná stena, ak použijete systém predsadených montovaných priečok. Montované, samostatne stojace a predsadené priečky majú veľkú výhodu v tom, že dutina, ktorú vytvárajú, je ideálnym miestom na uloženie rozličných inštalácií. Predsadené priečky navyše môžu zvýšiť akustické a tepelnoizolačné vlastnosti nosnej steny a uľahčiť a urýchliť montáž silnoprúdových a slaboprúdových rozvodov, hlavne v prípade železobetónových nosných stien. Je ale potrebné premyslieť si dopredu, kde budú zavesené ťažké predmety, napríklad police, skrinky, ale aj obrazovka televízora alebo veľký a ťažký obraz. Únosnosť obkladu montovaných priečok (sadrokartónové, sadrovláknité, drevocementové alebo drevoštiepkové dosky) nie je vysoká, preto musíte miesto, na ktoré chcete osadiť nejaký ťažký predmet, spevniť vodorovným alebo zvislým nosným profilom.
Pokračovanie článku nižšie
Sklobetón, miláčik dizajnérov
Áno, sklobetón v peknom interiéri je ako šperk v dekolte mladej ženy. Každý si ho hneď všimne. Rozjasní miestnosti svetlom, ktoré akoby prúdilo cez kocky ľadu. Decentne oddelí toaletu od zvyšku kúpeľne, presvetlí tmavú chodbu, ozvláštni kuchyňu alebo obývačku. Umožní vám priestor rozdeliť, a pritom zachovať pocit otvorenosti. Sklobetónom sa dajú vytvárať oblúky, polpriečky ukončené špeciálnymi tvarovkami, je vhodný na nepravidelné ukončenie priečky na výšku aj po dĺžke a, samozrejme, farebné kreácie podľa chuti. Steny zo sklobetónu nie sú nosné a v závislosti od rozmeru musia byť vystužené oceľovými prútmi, ktoré v ložných škárach priečky vytvoria pevnú sieť. Sklobetónovú priečku treba po celom jej obvode oddilatovať od okolitých konštrukcií, pretože vplyvom zmeny teploty mení rozmery. V interiéri, kde zmeny teplôt nie sú také dramatické ako vonku, stačí na vyplnenie dilatačnej škáry pružná polyuretánová pena. Ložné škáry medzi jednotlivými tvárnicami môžu byť široké 2 až 16 mm a sú vyplnené spravidla cementovou maltou alebo betónovou zmesou. Môžete použiť aj špeciálnu zmes s názvom Vetromal. Ak vám vyhovuje suchý spôsob výstavby, vyberte si spájanie tvaroviek pomocou drevených profilov. Konštrukcia je potom rozoberateľná, ukotvená do podlahy a stropu. Sklobetónové tvárnice majú dobré tepelnoizolačné aj zvukovoizolačné vlastnosti, takže sa hodia aj do exteriéru. Priečka zo sklobetónu sa začína stavať ešte pred položením nášľapnej vrstvy podlahy. Prvý rad tvaroviek by mal byť uložený približne 1 cm nad plánovanou úrovňou hotovej podlahy, potom bude stena pôsobiť ľahko a vzdušne, a nie ako keby sa topila v záplave dreva alebo keramiky. Dajte si pozor na výber škárovacej hmoty, ktorá má byť špeciálne určená na prácu so sklobetónom. Inak sa vám môže stať, že škáry vplyvom rozťažnosti steny popraskajú a to, čo malo byť šperkom, bude hanbou. Vymurovať peknú sklobetónovú stenu chce zručnosť a skúsenosti, preto sa radšej obráťte na odborníkov.
Sklo, dominanta moderného interiéru
Ďalšou možnosťou, ako priniesť svetlo do tmavých kútov alebo len pocitovo oddeliť jednotlivé časti bytu, sú sklenené priečky. Podľa potreby môžete do pevnej sklenenej priečky osadiť aj kývavé alebo posuvné sklenené dvere. Vrcholne exkluzívny dojem dosiahnete, ak si bez ohľadu na cenu vyberiete bezrámovú konštrukciu sklenenej priečky z kaleného bezpečnostného skla. Môžete si vybrať číre sklo, ktoré takmer stopercentne prepúšťa svetlo a zanecháva dojem otvoreného priestoru, alebo sklo matované, prípadne farbené, ktoré len tak zľahka priestor rozdelí, ale svetlo nechá voľne prúdiť. Sklenené bezrámové priečky sa spravidla kotvia do podlahy a stropu. Hrúbka skla sa dimenzuje na základe rozmerov priečky a jej konštrukčného riešenia. Pri konštrukcii sklenených bezrámových priečok je pritom dôležitá presnosť a dokonalosť v každom detaile. Určite to nie je lacný špás, ale takto predelený interiér získa exkluzivitu, ktorú sadrokartónom nikdy nedocielite.
Len zakryté oči
Ak sa nechcete pri obede dívať na neporiadok na kuchynskej linke, kaziť si výhľad z kresla sedacej súpravy pohľadom na pracovný stôl a počítač, potrebujete oddeliť spaciu a pracovnú časť izby alebo len máte radi orient, zvoľte paraván. Ľahká skladacia stienka len zakryje oči a schová to, čo práve nechcete vidieť. Vo chvíli, keď paraván stratí význam, môžete ho zložiť a znovu si užívať výhody otvoreného priestoru bez priečok. A to všetko bez stavebných úprav.
Zdá sa, že možností je veľa. Niektoré sú naozaj nóbl, ale s nápadom a fantáziou nemusíte byť dizajnér ani milionár na to, aby ste si príbytok rozdelili priečkou, ktorá upúta návštevy a vás poteší vždy, keď prejdete okolo.