Skroťte vysoké účty za energiu

Skroťte vysoké účty za energiu

10. 09. 2009
Zdieľať

Stavba či rekonštrukcia domu môže zásadne zlepšiť kvalitu vášho života. Máme pre vás užitočné tipy ako radikálne znížiť účty za energie, zvýšiť komfort bývania a zároveň zlepšiť životné prostredie.

— Komerčná prezentácia spoločnosti Xella —

Na predpovedanie budúcnosti nepotrebujeme krištáľovú guľu. Už dnes nás sužujú rastúce ceny energií, vrtošivé počasie poznamenané globálnym otepľovaním či nárast emisií skleníkových plynov. Pod tieto nepriaznivé udalosti sa však nepodpisuje len priemysel či motorizmus. Až 40 % všetkej energie spotrebuje prevádzka budov. Pokiaľ sa neudeje zásadná zmena, stav našej planéty sa bude naďalej zhoršovať. Vymeniť úsporné žiarovky za bežné či používať spotrebiče z energetickej kategórie A je prvým krokom k úspore energií. Treba si však uvedomiť, že najviac, až 75 % energie spotrebovanej v budovách zhltne ich vykurovanie a chladenie.


Skroťte vysoké účty za energiu

216223

Šetrite peňaženku, šetrite prírodu
Plytvaniu energií v budovách zvoní umieračik. Pozitívnou motiváciou sú v tomto prípade predovšetkým financie. Kto by dobrovoľne vyhadzoval peniaze von oknom, keď technologický pokrok smeruje k znižovaniu dosahu stavebných materiálov na životné prostredie? Stavebný systém do značnej miery ovplyvní výšku nákladov na vykurovanie či chladenie vášho budúceho príbytku. Výber konštrukčného riešenia domu preto treba dôkladne zvážiť. Pokiaľ sa rozhodnete správne, môžete si bez výčitiek dopriať luxus komfortného bývania s minimálnymi prevádzkovými nákladmi. Príjemné a pohodlné bývanie už nie je v zákonitom protiklade s úsporou financií a ekológiou.

Sledujte parametre
Zaujímajte sa o to, ako sa budete v dome cítiť. Pri výbere vhodného stavebného materiálu sa neorientujte iba na tepelnoizolačné parametre. Zvyšovanie konštrukčnej hrúbky obvodových stien zatepľovaním nie je univerzálnym riešením. Jednak je zateplenie budovy finančne nákladné, pri rekonštrukciách môže neesteticky zväčšovať hrúbku obvodových stien a v neposlednom rade ide o ekologický aspekt energeticky náročnej výroby tepelnej izolácie.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Na našom trhu sú preto populárne tvárnice z bieleho pórobetónu  s dostatočnými tepelnoizolačnými parametrami pre stavbu energeticky úsporných a nízkoenergetických domov, ktoré si nevyžadujú zateplenie. Výhodné sú z ekonomického, ale aj ekologického hľadiska. Znamenajú okamžitú úsporu a nakoľko majú rovnaké tepelnoizolačné vlastnosti vo všetkých smeroch, nevznikajú žiadne tepelné mosty, ktoré sú nebezpečné nielen z hľadiska úniku energie, ale aj z hľadiska vzniku plesní.

Bývajte príjemne a zdravo
Pokiaľ odmietate klimatizáciu, či už zo zdravotného, estetického alebo ekonomického hľadiska, oceníte stavby z masívnych murovacích materiálov s optimálnou akumulačnou schopnosťou. Tieto steny načerpajú teplo počas horúceho dňa, držia ho v sebe a bránia jeho prepusteniu do interiéru až do večera. Keď teplota v izbe začne klesať, začne sa naakumulované teplo v stenách vypúšťať do interiéru. Výsledkom je tepelná pohoda bez teplotných výkyvov počas celého roka. Optimálna teplota v interiéri blahodarne pôsobí nielen na vaše zdravie, ale aj na peňaženku.

Nielen stabilná teplota, ale aj vhodná mikroklíma je nevyhnutná pre príjemné a zdravé bývanie. Dbajte na to, aby materiál mal dostatočnú difúziu vodnej pary. Vďaka nej prirodzene reguluje vlhkosť vzduchu, tým že čiastočne absorbuje príliš vysokú vlhkosť v interiéri a uvoľňuje ju späť do nezdravo vysušeného vzduchu.


Skroťte vysoké účty za energiu

216222

Rozhodnite sa správne
Základom pre správne rozhodnutie je dostatok informácií. Píšte si poznámky a poznatky z internetu či špecializovaných časopisov a nehanbite sa pýtať. Nezabúdajte, že kvalitný materiál  nestačí, aby dom šetril energiu, musí byť aj bezchybne postavený. Realizačné spoločnosti uprednostňujú prácu s ľahko opracovateľným materiálom. Pokiaľ im vyjdete v ústrety, ušetríte nielen čas, ale aj financie. Využite obdobie finančnej krízy a výrazné zľavy na moderné stavebné materiály s požadovanými technickými parametrami.

Ytong rady pre úsporu energií
• Väčšie úspory energií prinesie dom s kompaktným tvarom
• Maximalizujte zisky zo slnečného žiarenia a orientujte presklenné plochy na juhozápad
• Klimatizácia spotrebujte štvornásobne viac energie ako vykurovanie
• Nielen obvodové steny, ale aj vnútorné priečky by mali mať schopnosť tepelnej akumulácie
• Tepelné mosty spôsobujú nielen značný únik tepla z budovy, ale aj nebezpečné plesne
• Namiesto tradičného krovu voľte strechu z masívneho materiálu

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Steny a fasády
Tagy: PR článok ytong
Zdieľať článok

Diskusia