01. 07. 2005
Zdieľať

Laminátová podlaha sa kladie ako plávajúca. To znamená, že sa nelepí na podklad, a jej realizáciu by mal šikovný domáci majster zvládnuť svojpomocne.

Základné informácie

Podmienkou je vyrovnaný povrch, pretože na nerovnostiach by sa mohla deformovať. Výhodou je, že laminátovú podlahu môžeme klásť aj na už používané povrchy, ako sú PVC krytina či koberce s krátkym vlasom. Pevnosť a súdržnosť laminátovej podlahy zabezpečuje spájanie jednotlivých dielov pomocou rozličných patentovaných zámkových systémov, z ktorých najznámejší je systém click. Používa sa aj známy spoj na pero a drážku; v tomto prípade sa jednotlivé spoje lepia. Keďže ide o systém plávajúcej podlahy, treba použiť podklad vo forme penovej fólie, rebrovanej lepenky alebo penovej podložky s hrúbkou dva milimetre.


Skúsite ju položiť?

27546

Ak chcete mať stabilnú a pevnú laminátovú podlahu, jednotlivé diely by mali byť prekryté minimálne 30 cm. Takto previazaná podlaha by sa už nemala “pohnúť”. Dôležitou súčasťou sú aj kliny, ktoré musia oddeľovať parkety od obvodových stien. Požadovaná šírka dilatácie je 10 mm. Poviete si: predsa nebudem mať medzi podlahou a stenou medzeru. Výrobcovia pamätajú aj na to, preto súčasťou sortimentu je spolu s laminátovými doskami aj doplnkový materiál vo forme bočných líšt, rohov, ukončení a pod. Ideálne je, ak použijete tieto doplnky od jedného výrobcu. Nuž a jednou z výhod plávajúcej podlahy je aj to, že ju môžete pri sťahovaní jednoducho rozobrať a poskladať tam, kde nájdete nový domov. Ak nie ste si istí, či to zvládnete tak, aby podlaha spoľahlivo slúžila a zároveň vyzerala, ako má, obráťte sa na niektorú z realizačných firiem. Odporučia vám ju aj v predajniach, ale mali by ste si overiť jej spoľahlivosť a profesionalitu.

Používanie je už len na vás

Podobne ako pri kobercoch, aj pri údržbe laminátovej podlahy bude vaším hlavným pomocníkom vysávač, aby ste odstránili nečistoty, ktoré by ju mohli poškodiť. Laminát možno aj občas pretrieť vlhkou handrou. Povrchová vrstva laminátovej podlahy je odolná, ale stupeň odolnosti závisí od technológií výroby, ktoré sme spomínali. Škrabancom či priehlbeninám predídete použitím filcových podložiek na nohách nábytku alebo plastovými podložkami na veľmi namáhaných miestach, napríklad v priestore pohybu stoličiek s kolieskami.

Hoci laminátové podlahy niekedy dokonale imitujú svoje drevené “kolegyne”, nesmiete sa nechať “zlákať” na ich údržbu klasickým spôsobom. Nikdy nepoužívajte vosky alebo leštidlá na drevenú dlážku a už vonkoncom ich nebrúste. Vyšlo by vás to draho. Ak sa podlaha predsa len poškodí, chybnú časť treba jednoducho vymeniť.

Kategória: Podlaha, dlažba Stavba a rekonštrukcia
Tagy: laminát materiál podlaha
Zdieľať článok

Diskusia