Staviame inteligentný dom 2

23. 09. 2005
Zdieľať

Kúrenie a chladenie v rodinnom dome možno ovládať viacerými spôsobmi od regulácie jedným termostatom umiestneným v chladnejšej miestnosti, ktorý je prepojený s vykurovacím kotlom, cez reguláciu manuálnymi hlavicami na radiátoroch až po zónovú reguláciu kúrenia.

Kúrenie a chladenie

Systém s inteligentnou zbernicou umožňuje zónovú reguláciu, pretože vypínač obsahuje aj termostat, ktorý ovláda zdroj tepla alebo chladu v danej miestnosti. Pri kúrení sa najčastejšie používajú termoelektrické hlavice umiestnené priamo na radiátoroch alebo pri podlahovom vykurovaní v rozdeľovačoch kúrenia. Hlavice treba napájať silovým káblom z elektrického rozvádzača. Chladenie možno zabezpečiť pomocou stropných jednotiek. Stupeň ventilácie a chladenia sa ovláda termoelektrickou hlavicou. Týmto spôsobom možno dosiahnuť vysoký tepelný komfort, pretože každá miestnosť sa ovláda nezávisle a podľa požiadaviek obyvateľov – napríklad v kúpeľni je teplota okolo 23 oC, kým na chodbe sa temperuje na 19 oC a v obývačke je príjemných 21 oC. Touto zónovou reguláciou, pri ktorej si teploty určí sám používateľ, sa dosiahne najvyššia úspora nákladov na vykurovanie pri maximálnej tepelnej pohode.

Zónová regulácia kúrenia obsahuje viac režimov kúrenia a chladenia, konkrétne denný režim, odchodový režim s miernym poklesom teploty počas neprítomnosti osôb, nočný režim s výraznejším poklesom teploty v noci alebo temperovací režim počas dlhodobej neprítomnosti (dovolenka), keď sa celý objekt iba temperuje proti zamrznutiu. Spôsob prepínania režimov kúrenia určujú individuálne časové programy pre jednotlivé miestnosti, zabezpečovacie zariadenie, pohybové snímače na prepínanie do odchodového módu. Režimy možno prepínať aj diaľkovo pomocou mobilného telefónu. Náklady na vykurovanie pomáha šetriť automatická funkcia, ktorá vypne kúrenie v miestnosti, ak je otvorené okno. Ovládacie hlavice sa odporúča pravidelne otvárať a zatvárať (napríklad raz za týždeň na niekoľko minút), aby sa ventil nezaniesol.

Ventilácia

Ventilátory sa zvyčajne umiestňujú do sociálnych zariadení, prípadne do šatníkov. Aby sa dali nezávisle ovládať, treba ich individuálne napojiť na rozvádzač. Potom môžeme disponovať užívateľskými funkciami, ako sú napr. automatické zapínanie a vypínanie, prípadne vypínanie s časovým oneskorením. V šatníku možno ventilátory spínať podľa nastaveného časového programu, ktorý zabezpečí správne vetranie. Ventilátory možno aj centrálne zapínať a vypínať po podlažiach alebo v celom dome.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: elektroinštalácia i-dom inteligent inteligentný dom
Zdieľať článok

Diskusia