Holuby na balkóne
Zdroj: istock.com

Ako vyhnať holuby zo strechy, balkóna či dvora? Vyskúšajte tieto triky!

28. 07. 2023
Zdieľať

Holuby sú síce pekné a milé tvory, ale keď ich je priveľa a priamo na vašom balkóne, zrejme nikto nebude nadšený. Vaše obľúbené miesto na relax sa môže veľmi rýchlo premeniť na nepoužiteľný priestor pokrytý trusom.

Čo priťahuje holuby na váš balkón či pozemok?

Holuby vždy majú dobrý dôvod, prečo si vyberajú určité miesta. Ak sa ich chceme zbaviť, musíme si uvedomiť, čím ich náš pozemok alebo balkón priťahuje. Nie je to nič zložité – holuby, podobne ako inú zver, priťahujú priestory, ktoré im poskytujú úkryt a zdroj potravy. Dobré miesto na zahniezdenie sú aj strešné priestory a inštalácie solárnych panelov.

Holuby na balkóne

Zdroj: istock.com

Našťastie existuje viacero možností, ktoré sa oplatí vyskúšať, ak potrebujete odplašiť holubov. Keď chcete, aby vaše snahy boli skutočne efektívne, mali by zasiahnuť tri zmysly holubov: zrak, hmat, čuch.

Prečítajte si tiež
Máte mravce v domácnosti? Takto si s nimi poradíte účinne, lacno a bez chémie

Odstráňte zdroje potravy holubov

Najlepšou stratégiou na odplašenie holubov je prevencia. Nenechávajte na balkóne potenciálne zdroje potravy holubov a nekŕmte ich. Skontrolujte, či sú vaše odpadkové, recyklačné a kompostovacie koše bezpečne uzatvorené a neposkytujú holubom jedlo. Dbajte o to, aby vtáky nemali prístup ani ku krmivu pre domáce zvieratá.

Holub hniezdiaci na balkóne

Zdroj: istock.com

Nedovoľte holubom zahniezdiť sa

Existuje veľa miest, ktoré holuby považujú za dobré na hniezdenie. Najčastejšie hniezdia na rímsach, strechách, komínoch alebo na povalách, vo vonkajších prístreškoch, altánkoch a záhradných domčekoch. Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako sa humánne zbaviť holubov, je odoprieť im miesto na pristátie a posed. Dosiahnete to pomocou produktov, ako sú napríklad hroty proti holubom a rôzne zábrany. Ostne a hroty zabraňujú vtákom pristávať a nedovolia im hľadať vhodné miesta na hniezdenie.

Hroty proti holubom

Zdroj: istock.com

Dá sa použiť aj sieťovina. Siete s 12 – 13 mm okami bránia holubom dostať sa na konkrétne miesto. Používajú sa aj na prekrytie balkónov.

Ochranná sieť proti holubom

Zdroj: istock.com

V záhrade a na dvore nezabúdajte pravidelne orezať stromy s hustými vetvami a listami.

Čím a ako odpudiť holuby?

Optický gél

Dnes už na trhu nájdete rôzne riešenia na odpudzovanie holubov. Šikovným produktom je optický gél, ktorý má pri správnom použití výborné výsledky. Na odplašenie vtákov používa multisenzorické disky, ktoré treba rozmiestniť odporúčaným spôsobom v návode. Gél sa vyrába z citronely, mätového oleja, agaru a včelieho vosku. Holuby vôňu mäty a citronely neznášajú.

Pred inštaláciou týchto diskov vyčistite oblasť, aby ste odstránili vtáčie feromóny. Aplikácia optického gélu maskuje feromóny a vtáctvu spôsobuje poruchu videnia. Keby sa ho holuby predsa len dotkli, je lepkavý – čo sa im rozhodne páčiť nebude, ale neublíži im to. Tento zaujímavý gél je humánny a esteticky príjemnejší ako vtáčie hroty.

Prečítajte si tiež
Zbavte sa ich raz a navždy! Aké opatrenia najlepšie fungujú proti plošticiam?

Ultrazvukový plašič

Ďalším dobre fungujúcim odpudzovačom je ultrazvukový odstrašujúci prostriedok. Je to malé a diskrétne zariadenie, ktoré sa dá umiestniť kdekoľvek. Vydáva zvuk, ktorý ľudia nepočujú, ale vtáky áno. Tento zvuk je pre ne rušivý a rýchlo ich odradí od pobytu a hniezdenia v tejto oblasti.

Zvonkohra

Estetickým a zároveň proti holubom aj funkčným prvkom, ktorý môžete použiť na balkóne, dvore, či v altánku je zvonkohra. Zvuk zvonenia vyvolaný prúdením vetra pomáha odpudzovať nechcených návštevníkov. Niektoré zvonkohry majú reflexné predmety, ktoré odrádzajú holuby aj vizuálne.

Holuby na streche domu

Zdroj: istock.com

Gél s éterickými olejmi

Gély na odpudzovanie holubov obsahujú éterické oleje, ktoré sú pre holuby neznesiteľné. Stačí ich aplikovať rímsy alebo oblasti, odkiaľ chcete holuby vyhnať. Sú však len krátkodobým riešením, pretože gél rýchlo zasychá alebo ho pokryje prach.

Reflexné povrchy

Lesklé reflexné povrchy sú osvedčeným spôsobom, ako udržať vtáky mimo vašej záhrady. Možno ste už videli v záhradách alebo na balkónoch zavesené staré cédečká či rôzne predmety z alobalu, ktoré pri pohľade zboku odrážajú slnečné svetlo. Pohybujúce sa svetlo je pre vtáky dráždivé. Existujú aj plašiace holografické pásky a reflexné špirálové nálepky, ktoré holuby zaručene odradia.

Ak sa vám pri dome či na streche udomácnil veľký kŕdeľ holubov, vyhľadajte odbornú pomoc pri ich odstraňovaní. Existujú viaceré spoločnosti, ktoré tento problém vyriešia profesionálne a tiež vám vyčistia priestor po holuboch.

Aké vône holuby neznášajú?

Existuje veľa pachov, ktoré sa týmto vtákom nepáčia. Využívajú sa na výrobu produktov určených na zahmlievanie vzduchu ako postreky. Holuby neznášajú hroznovú vôňu, čili, škoricu, ale je to len dočasné riešenie. Nie je im príjemná ani vôňa mäty a citrónovej trávy.

Havran - plašič na holuby

Zdroj: istock.com

Napodobeniny havranov nie sú veľmi účinné

Možno ste si všimli na balkónoch predmety pripomínajúce letiacich alebo sediacich havranov. Je to pozostatok starších snáh o odpudzovanie holubov. Netreba zabúdať, že nielen my sa učíme, ale aj vtáky zisťujú čoraz viac o spôsoboch, ktorými ich chceme odplašiť. Túto metódu už nemôžeme považovať za účinnú a spoľahlivú.

Sabína Zavarská
Zdroj: homesandgardens.com
Foto: istock.com

Kategória: Okná
Tagy: balkón holuby plašiče škodce terasy
Zdieľať článok
Okrasné, liečivé a repelentné: Spoznajte svet muškátov, našich najobľúbenejších balkónoviekZáhrada

Okrasné, liečivé a repelentné: Spoznajte svet muškátov, našich najobľúbenejších balkónoviek

Osem nepriateľov uhoriek: Ako ochrániť úrodu pred najčastejšími chorobami a škodcami?Záhrada

Osem nepriateľov uhoriek: Ako ochrániť úrodu pred najčastejšími chorobami a škodcami?

Pomarančové šupky ako náhrada za chémiu: Poznáte tieto lacné a ekologické spôsoby, ako ich využiť?Záhrada

Pomarančové šupky ako náhrada za chémiu: Poznáte tieto lacné a ekologické spôsoby, ako ich využiť?

Martin Čurda radí: Zamorili vám slizniaky záhradu? Toto na ne fungujeZáhrada

Martin Čurda radí: Zamorili vám slizniaky záhradu? Toto na ne funguje

Diskusia