Stena, ktorá spája a oddeľuje zároveň, alebo schizofrénia, ktorú netreba liečiť

03. 08. 2007
Zdieľať

Zasklenú stenu môžeme definovať ako veľkoplošnú obalovú a transparentnú konštrukciu pozostávajúcu z nosných rámových a deliacich prvkov a skleného systému. Otvára vnútorný svet domov a bytov. Približuje prírodu k človeku a spája dva svety, no zároveň ich necháva oddelené. Vnáša do interiéru viac svetla, a tým i viac priestoru. Aj ten najmenší dom vám opticky narastie použitím zasklenej steny, keď budete ako jeho súčasť vnímať i priľahlú záhradku. Veľkej rodinnej vile zas pridá na exkluzívnosti.

Obývačka a na ňu nadväzujúca terasa. Nič nezvyčajné, naopak, s podobným riešením sa stretávame v takmer každom rodinnom dome. Iný príklad. Jedáleň, z ktorej sa dá vyjsť do záhrady. Alebo pracovňa s balkónom.


Stena, ktorá spája a oddeľuje zároveň, alebo schizofrénia, ktorú netreba liečiť

102846

Všetky tieto priestory možno spojiť známou kombináciou balkónových dverí a okna. Čo by ste však povedali na zasklenú stenu? Časť steny miestnosti alebo i celá, či dokonca stena zo skla cez dve podlažia.

Zasklená stena predstavuje aj významný architektonický prvok, ktorý odľahčuje hmotu objektu. Môže byť s pevnými a otvárateľnými časťami, s dverami a vetracími štrbinami, možností je naozaj veľa. Zaujímavým riešením je posuvná celá stena, ktorú možno odsunúť tak, aby nezavadzala, alebo ju dokonca schovať, či rozdeliť na menšie úseky, ktoré poskladáte nabok. Myslím, že každý by s radosťou využil možnosť byť vonku i vnútri zároveň.
 

Dnešným zaskleným stenám nerobí problém ani zabránenie prístupu hluku a zaručenie bezpečnosti.Pri dvojsklách je zasklená stena tým nepriezvučnejšia, čím je väčšia vzduchová medzera medzi sklami. Zvukovoizolačný (a zároveň i tepelnoizolačný) komfort zvyšujú aj inertné plyny (argón, xenón, kryptón a podobne), ktorými sa vypĺňa medzera medzi sklami. Výslednú nepriezvučnosť, podobne ako aj iné stavebnofyzikálne vlastnosti steny, ovplyvňuje tesnosť škár. Tá je dôležitá nielen ako ochrana pred chladom a zvukom, ale i pred vetrom a hnaným dažďom. Tesnenie zasklenia musí prebiehať v dvoch tesniacich rovinách – z exteriérovej strany tvorí dažďovú a z interiérovej vetrovú prekážku.


Stena, ktorá spája a oddeľuje zároveň, alebo schizofrénia, ktorú netreba liečiť

102852

Chladná minulosť je už za nami

Obavy z tepelných strát a chladných miestností, ktoré mali v minulosti zasklenú stenu, už nie sú na mieste. Moderné konštrukčné riešenia súčasných drevených, plastových či hliníkových systémov odstránili tento hendikep a stávajú sa z hľadiska tepelnotechnických požiadaviek plnohodnotnou obvodovou konštrukciou. Samozrejme, ak sú z kvalitných materiálov a kvalitne zhotovené. Vysoké ceny energií donútili výrobcov k uplatňovaniu nekompromisných systémov, ktoré vyhovujú aj často spomínaným pasívnym domom.
 

Ak vidíte v zahraničných časopisoch krásne fotky s veľkými zasklenými plochami, s tenkým jednoduchým rámom a jedným sklom, nenechajte sa opiť tou krásou. Slovensko leží v miernom klimatickom pásme, kde sa striedajú ročné obdobia a kde sa nevyhneme ani extrémnejším zimám spojeným so silnejšou veternosťou. Nezabudnite si preto všimnúť, či miesto, kde bývate, je veternejšie, či sa práve pod vašimi oknami nekrúti vietor smerom nahor a podobne. To sú dôležité detaily pre správnu voľbu konštrukcie zasklenej steny. Napríklad pri posuvnej konštrukcii s nízkou spodnou vodiacou konštrukciou, takzvanou bezprahovou formou, vám môže vietor prekĺznuť do interiéru. Každý seriózny dodávateľ sa vás bude istotne pýtať na veľa podrobností, upozorní vás aj na tento moment a ponúkne vám riešenie pre konkrétny typ stavby a konkrétne miesto.


Stena, ktorá spája a oddeľuje zároveň, alebo schizofrénia, ktorú netreba liečiť

102848

Prispievajú k tomu najmä izolačné dvoj- až trojsklá, ktoré tvoria najväčšiu časť konštrukcie spolu s kvalitným rámom. Kým ešte pred niekoľkými rokmi bol prípustný koeficient prestupu tepla zasklenej steny a okna minimálne 2 W/(m2 . K), dnes to už nestačí a táto hodnota sa posunula na 1,7 W/(m2 . K). Opačným problémom, ako je prienik chladu do interiéru, je nadmerné prehrievanie priestorov za zasklenými stenami v letných mesiacoch. Tomu sa najčastejšie zabraňuje tienením, ktoré je účinnejšie z exteriéru.

Druhou možnosťou, ktorá je zvyčajne doplnkom, je zvýšenie reflexie skla, čo zároveň mení aj vzhľad domu. Komplikáciou pri riešení problémov s tepelnou odolnosťou môže byť znížená svetelná priestupnosť skla, čo znamená menšie množstvo svetla, ktoré zasklená stena prepustí. Inými slovami, môže sa stať, že máte väčšiu osvetľovaciu plochu, ale stena vám prepustí menej svetla ako menšie okno s väčšou priestupnosťou svetla.

Preto sa treba pýtať dodávateľov aj na tento parameter, ktorý sa uvádza v percentách. V poslednom období vzrastá význam zasklených stien v súvislosti s využitím slnečnej energie. Zasklené steny vytvárajúce priestory, ktoré plnia funkciu nárazových priestorov alebo zimných záhrad, sa ako pasívne solárne systémy stávajú súčasťou moderných domov.

Názor, že človek sa za zasklenou stenou musí cítiť ako vo výklade, dnes už neprevláda. Ľudia pochopili, že spojenie s okolím pomáha medziľudským vzťahom a dáva človeku pocit voľnosti. Veľké zasklené steny sú trendom modernej architektúry. Dlhodobú bezporuchovú funkciu a radosť z prepojeného priestoru však môže zabezpečiť len správny návrh a dôsledná realizácia.
 

Podobne ako okná aj zasklené steny alebo ich otvárateľné časti musia zabezpečiť z hľadiska hygienických požiadaviek minimálnu výmenu vzduchu v miestnosti prirodzeným vetraním. Prirodzené vetranie sa má riešiť tak, aby umožňovalo čiastočnú reguláciu, napríklad kovanie otváravých krídiel by malo umožniť rôznu tesnosť zatvorenia krídel. Odporúča sa používať zasklené steny s možnosťou fixovania ventilačných krídel vo voliteľnej polohe alebo so štrbinovým vetraním s regulovateľným stupňom vetrania, ktoré majú dobrý tepelný odpor a zvukový útlm.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Steny a fasády
Tagy: stena zasklená stena
Zdieľať článok

Diskusia