Ako na fasádu? Vyvarujte sa farebnej katastrofe

12. 05. 2020
Zdieľať

Chcete sa odlíšiť od ostatných? Zároveň však nechcete vytŕčať z okolitej zástavby? Dnes to už nie je nijaký problém.

Foto Benedek Bognár

Kým ešte niekoľko rokov dozadu to bola najmä farba, ktorá určovala charakter fasády, a výrobcovia fasádnych omietok a farieb uvádzali na trh vzorkovnice, ktoré obsahovali široké spektrum odtieňov od jemnej pastelovej až po intenzívne farebné, dnes je už situácia iná. Fasáda domu sa nemusí od ostatných odlišovať len farbou, najmä ak chcete ostať verní omietke na fasáde. Fasádu možno stvárniť s fantáziou a remeselníckou zručnosťou. Okrem „fasádnej klasiky“ – škrabanej alebo ryhovanej štruktúry v rôznych zrnitostiach, existuje totiž množstvo štruktúr omietok, od jemnej po hrubú, od hranatého po oblé zrno, ktoré v kombinácii s rôznymi technológiami nanášania poukazujú na to, čo dnešné technológie, pokrok, estetický posun a miera odvahy so sebou prinášajú.

Kreatívna omietka na veľa spôsobov

Overenou a fungujúcou voľbou je kombinácia bežnej a kreatívnej štruktúry. Pomocou kreatívnej omietky Baumit CreativTop, ktorá je dostupná v 758 farebných odtieňoch a v rôznej zrnitosti od takmer hladkej omietky až po drsnejšiu, je možné dosiahnuť naozaj nekonečné možnosti rôznych tradičných, ale aj kreatívnych stvárnení fasády2652801
Tomáš Manina

Foto Tomáš Manina

Z omietky je možné pomocou rôznych pracovných nástrojov vytvoriť jedinečný dizajn fasády. Povrch môže byť nahrubo zahladený, upravený len špachtľou, štruktúrovaný kefou alebo valčekom či dokonale hladký s náterom – a to je len časť nápaditých štruktúr, ktoré je možné pomocou tejto kreatívnej omietky dosiahnuť. Vieme z nej tiež vytvoriť štruktúru so vzhľadom jemného alebo hrubého betónu. Problémom nie je ani imitácia tehlového muriva, hrdzavého plechu alebo dreveného obkladu, ktorý sa na fasáde stále teší veľkej obľube, no mnohých odrádza potreba ošetrenia drevených materiálov, bez ktorého sú vplyvy poveternosti pomerne rýchlo viditeľné. Ak omietku finálne natriete lazúrovacím náterom, dosiahnete prirodzený efekt dreva na fasáde. Všetko závisí od požiadavky zákazníka a šikovnosti majstrov.

Dekoratívna omietka z pestrých kamienkov2652803
Baumit

V dekoratívnom riešení fasád, najmä soklovej časti, je už dlhé roky klasikou omietka z pestrých kamienkov, známa pod ľudovým označením „marmolit“. Dnes táto omietka predstavuje viac ako len perfektnú ochranu sokla na dome. Môžete ju použiť ako povrchovú úpravu na minerálne omietky a stierky, betón, vyzreté vápenno-cementové omietky a čiastočne aj na tepelnoizolačné systémy. Vyskúšajte ju aj na detaily ako sú rôzne výklenky, balkóny, časť medzi oknami alebo si ozvláštnite vstup do domu.

Omietka z pestrých kamienkov je teraz dostupná v dvoch prevedeniach – nadčasová Essential Line v 22 najobľúbenejších farbách a nová Natural Line, ktorá je vyrobená  z čisto prírodných materiálov a nájdete ju v 8 farebných kombináciách. Jedinečnú, prírodnú a autentickú imitáciu prírodného kameňa zabezpečia čiastočky prírodnej sľudy. Elegantné riešenie fasády vďaka dekoratívnej, kamienkovej omietke Baumit MosaikTop dodá vášmu domu štýlový a nadčasový dizajn. 2652805
Baumit

S výberom správnej fasády pre váš dom a jej farebného stvárnenia sa poraďte vo fasádnych štúdiách, kde vaša predstava vysnívaného domu, či už pomocou vizualizácií alebo poradenstva naberie reálne obrysy. 

Foto: Baumit

Zdroj: PR článok Baumit, spol. s.r.o.

Kategória: Steny a fasády
Tagy: dekoratívna omietka fasádne omietky
Zdieľať článok

Diskusia