Zdroj: Shutterstock

Ako postupovať pri obnove fasády starého domu

13. 10. 2021
Zdieľať

Potrebovala by vyčistiť a zbaviť plesní? Trápia vás trhliny či trhlinky v omietke alebo aj priveľké úniky tepla? Prípadne by sa hodila nová farba? Na rozličné neduhy starých fasád existujú rôzne účinné lieky.

Čo všetko potrebujete?

Skôr než začnete zháňať materiál a majstrov, mali by ste zvážiť, čo všetko potrebujete vyriešiť – aké chyby je nutné na starej fasáde napraviť a aké vlastnosti a vzhľad očakávate od tej novej. Rastislav Ščepka z firmy JUB odporúča obrátiť sa na technické oddelenie niektorého z renomovaných výrobcov.

Prečítajte si tiež
Ako nalepiť vliesové tapety

„Pri rozhovore o aktuálnom stave fasády domu a o jej želanej finálnej podobe sa väčšinou odhalia rozličné súčasné nedokonalosti a chyby, prípadne aj iné detaily. Tomu treba následne prispôsobiť technologické postupy tak, aby sa odstránili prípadné poruchy a optimálne sa nastavila funkčnosť novej fasády z hľadiska tepelnej izolácie či kondenzácie a aby sa zároveň našlo vhodné estetické a farebné riešenie,“ hovorí o skúsenostiach z praxe Ing. Ščepka.

Dvere obrastené kvetmi

Zdroj: Shutterstock

Kým nanesiete novú farbu

Novonatretá fasáda vyzerá pekne a čisto, aby však taká aj vydržala, treba ju najskôr na náter pripraviť:

 • Očistiť, pretože nečistoty na fasáde tvoria deliacu vrstvu a priľnavosť nového náteru tak bude veľmi nízka. Odstrániť treba aj riasy a plesne.
 • Spevniť, pretože pieskujúce alebo kriedujúce plochy (po prejdení rukou ostanú na dlani stopy po omietke) môžu spôsobiť, že novonanesená farba nepriľne k povrchu fasády.
 • Odstrániť prípadný odlupujúci sa náter a nerovnosti povrchu vyrovnať pomocou renovačnej stierky.

Na každý z týchto krokov existujú špeciálne prostriedky a technologické postupy.

Na vyčistenie povrchu fasády použite na to určený čistiaci prostriedok (napr. Baumit ReClean).

Očistenie fasády

Zdroj: Baumit

Na spevnenie nesúdržných plôch a zlepšenie priľnavosti na používa základný náter, tzv. primer (napr. Baumit Sanova Primer).

spevnenie nesúdržných plôch

Zdroj: Baumit

Obnova fasády pri odlupujúcom sa nátere

POSTUP

 1. Odlupujúci sa náter mechanicky odstráňte špachtľou a fasádu vyčistite.

  Odlupovanie starej fasády špachtľou

  Zdroj: Baumit

 2. Na lepšiu prídržnosť a zjednotenie nasiakavosti podkladu naneste penetračný náter.

  nanášanie penetračného náteru

  Zdroj: Baumit

 3. Fasádu celoplošne prestierkujte (v dvoch vrstvách) renovačnou stierkou s vloženou sklotextilnou sieťkou.

  Prestierkovanie fasády

  Zdroj: Baumit

 4. Po vyzretí novej stierky naneste kvalitnú fasádnu farbu (dva nátery).

  nanášanie fasádnej farby

  Zdroj: Baumit

Aký je ten správny odtieň?

Najobľúbenejšou úpravou fasád u nás sú aj boli omietky, čo dáva napríklad aj možnosť zmeniť pri renovácii farbu domu. Voľba závisí od vášho vkusu, pamätajte však na to, že na malej ploche pôsobia farby inak než na veľkej. Na celej fasáde môžu vyznieť omnoho intenzívnejšie, preto radšej zvoľte o niečo menej sýty odtieň. „Aj keď chcete, aby váš dom vynikol, mal by ladiť s okolím. Farebnosť by mala korešpondovať aj so štýlom samotnej stavby – napríklad tradičné vidiecke domy mávali obvykle svetlé omietky.

Prečítajte si tiež
Jesenná údržba okien: Viete, ako najlepšie vyčistíte sieťky proti hmyzu?

Dôležité je aj zladiť odtieň fasády so strechou, s dverami, oknami, prípadne s ďalšími detailmi,“ upozorňuje Monika Linghartová, odborníčka z oddelenia farby a laky v projektových marketoch Hornbach. Odporúča nevyberať exteriérové farby pri umelom svetle, ktoré môže ich odtieň dramaticky zmeniť. Vyberajte ich vonku, no nie na priamom slnku.

Biely rodinný dom s prístavbou

Zdroj: Shutterstock

Nečistoty a riasy

Zelené riasy, čierne plesne, machy alebo lišajníky môžu napadnúť každú fasádu, na ktorej majú vhodné podmienky – vlhko a nedostatok slnka. Tento problém je teda najčastejší na severnej a západnej strane domov, prípadne na fasádach výrazne tienených stromami. Rôzne organizmy pritom dokážu nielen spôsobiť zdravotné problémy, ale aj postupne znehodnotiť fasádu – ich pôsobením vznikajú mikropraskliny, ktoré sa postupom času zväčšujú, fasáda stráca farbu a poškodenie môže zájsť až tak ďaleko, že nebude stačiť vyčistenie, ale bude potrebný aj nový farebný náter. Je teda zrejmé, že s čistením by ste nemali otáľať.

PREDTÝM

Fasáda domu pred vyčistením

Zdroj: HousePro

POTOM

04b_HousePro_PO_1_201_a

Zdroj: HousePro

NECHAJTE TO NA PROFESIONÁLOV

Profesionálne čistenie fasád a ďalších povrchov od organických (riasy, plesne, machy a huby) a atmosférických (prach, smog, sadze) nečistôt, ako aj ich náter si môžete objednať u spoločnosti HousePro. Obhliadku a cenovú ponuku vám urobia zdarma a nezáväzne. Viac na www.housepro.sk.

3 otázky pre odborníka

odpovedá Frederik Dudáš, HousePro

* Ako ošetriť fasádu napadnutú riasami alebo plesňami?

Najskôr ju treba očistiť vodou, pričom tlak a teplota by mali vyhovovať typu fasády a jej aktuálnemu stavu. Následne sa aplikuje fungicídny čistiaci prostriedok a saponát, čím sa zlikvidujú všetky organické a atmosférické nečistoty. Po vyčistení sa nanesie fungicídny prostriedok a hydrofobizačná impregnácia, ktoré na niekoľko rokov bránia novej tvorbe plesní, rias a podobne. Finálnu úpravu môže tvoriť fasádna farba s prídavkom fungicídnych prostriedkov, ktorá chráni fasádu a odpudzuje vodu.

* Ako často treba ohrozenú fasádu čistiť?

Pri použití protiplesňovej prevencie a hydrofobizačnej impregnácie je bežný interval asi 4 až 6 rokov. Farba, ktorá je súčasťou fasádneho systému, v kombinácii s biocídnym náterom zvyšuje životnosť cca na 12 až 14 rokov. Potom farba zvetrá, voda sa začne dostávať do systému, fasáda vlhne, vytvárajú sa mikropraskliny, pľuzgiere a omietka sa drobí.

* Ako sa dá znížiť riziko vzniku týchto problémov?

Najväčší vplyv majú klimatické pomery, ktoré sa ovplyvniť nedajú, no treba sa vyvarovať toho, aby ste fasádu narušili – či už napríklad montovaním satelitu, alebo stekajúcim kondenzátom z klimatizácie.

Prečítajte si tiež
Ako premeníte vaše steny na umelecké zátišie s obrazmi

Trhliny a trhlinky

Drobné trhliny v omietke sú vstupnou bránou pre vlhkosť a nečistoty. Hrozí pritom, že sa vplyvom počasia budú rozširovať, fasáda začne zvetrávať a časom sa môže znehodnotiť nielen celá omietka, ale aj zatepľovací systém. S obnovou preto netreba váhať. Pri voľbe vhodného spôsobu je rozhodujúca veľkosť trhlín:

 • Pri vlasových trhlinách so šírkou do 0,5 mm je pomoc pomerne jednoduchá – stačí použiť špeciálny penetračný náter s vláknami a naniesť novú fasádnu farbu.
 • Väčšie trhliny (so šírkou viac ako 0,5 mm) si vyžadujú aj vrstvu renovačnej stierky – fasádu treba celoplošne prestierkovať a naniesť novú fasádnu povrchovú úpravu. Najskôr je však potrebné zhodnotiť, či sa dá odstrániť príčina vzniku trhlín. Môže totiž ísť aj o zložitejší problém spojený napr. so statikou budovy alebo zlou voľbou zateplenia či fasádneho systému.

Pri trhlinách so šírkou väčšou ako 0,5 mm je nevyhnutné okamžite konať, pretože prenikajúca vlhkosť môže viesť k väčším poškodeniam fasády.

Oprava fasády s mikrotrhlinami so šírkou menej ako 0,5 mm

Oprava fasády predtým a potom

Predtým a potom. Zdroj: JUB

Potrebné sú tri kroky:

 1. Náter na premostenie trhlín.
 2. Základný náter.
 3. Náter mikroarmovanou fasádnou farbou, ktorá premostí vlasové trhliny.
Silikónová farba

Zdroj: JUB

Silikónová fasádna farba s efektívnym mikroarmovaním JUB. SILICONECOLOR San EXTRA je prémiová sanačná farba určená na obnovu fasád, na ktorých sa objavili mikrotrhliny, a na povrchy napadnuté riasami a plesňami. Je vhodná na drsné aj jemné povrchy vystavené zvýšenej vlhkosti a na ochranu fasád s izoláciou z minerálnej vlny. Farba má výbornú vodoodpudivosť, zároveň je paropriepustná a poskytuje dlhodobú ochranu proti vzniku rias a plesní. Výhodou je aj vysoká elasticita farebného filmu (mikrovlákna umožňujú premostenie vlasových trhlín), odolnosť proti poveternostným vplyvom aj proti účinkom dymových spalín a stabilita odtieňov.

Rodinný dom so šikmou strechou

Zdroj: Shutterstock

Oprava fasády s neaktívnymi trhlinami so šírkou viac ako 0,5 mm

POSTUP

 1. Z povrchu odstráňte uvoľnené časti.

  Odstraňovanie fasády

  Zdroj: Baumit

 2. Fasádu prestierkujte renovačnou stierkou, v prípade potreby vložte sklotextilnú sieťku.

  Prestierkovanie fasády

  Zdroj: Baumit

 3. Naneste novú fasádnu farbu alebo omietku.

  Pretretie fasády farbou omietkou

  Zdroj: Baumit

Renovačná stierka Baumit MultiWhite je vhodná na celoplošnú opravu povrchu zateplených aj nezateplených fasád. Má bielu farbu a je vystužená vláknami. Pri oprave zateplenej fasády je potrebné stierku vystužiť sklotextilnou mriežkou, staršie vápennocementové omietky, napr. brizolit, stačí prestierkovať.

Baumit_MultiWhite

Zdroj: Baumit

Ako finálna vrstva sa odporúčajú fasádne omietky a farby s vyššou odolnosťou a ochranou proti tvorbe rias. Ak stierku nanesiete v dvoch vrstvách, jej povrch možno finálne zahladiť ako jemnú štukovú omietku a následne pretrieť fasádnou farbou.

Zateplenie

Komfort bývania môžete významne zvýšiť zateplením fasády, ktoré v zime chráni pred únikom tepla a v lete pred prehrievaním. Ide o väčšiu investíciu, no vhodným a správne zrealizovaným zateplením môžete ušetriť až 30 % nákladov na vykurovanie. A sú aj ďalšie dôvody, prečo sa zateplenie oplatí – odstraňuje napríklad kondenzáciu vodných pár na studených vnútorných povrchoch stien, vďaka čomu sa môžete zbaviť plesnivých kútov, predlžuje tiež životnosť obvodových konštrukcií. Vybrať by ste si pritom mali nielen izolačný materiál, ale aj spôsob jeho aplikácie.

Aká bude povrchová úprava?

Pri zatepľovaní by ste si mali najskôr premyslieť to, ako má nová fasáda vyzerať. „Pri kontaktných zatepľovacích systémoch sa ako povrchové úpravy najčastejšie používajú tenkovrstvové omietky rôzneho zloženia, farieb a štruktúr. Ďalšou možnosťou sú obkladové pásiky, tomu však treba prispôsobiť technologický postup pri realizácii zateplenia, najmä spôsob kotvenia izolácie,“ upozorňuje Alexander Prizemin zo spoločnosti Isover.
Pri odvetranej fasáde zas tvorí povrchovú úpravu obklad – či už z dreva, alebo z rôznych fasádnych dosiek, napríklad z kompozitných materiálov, keramiky, vysokotlakového laminátu a pod.

Pozor! Zateplenie nenahrádza hydroizoláciu ani sanačný systém. Ak je stavba vlhká, treba najskôr tento problém vyriešiť.

Vyberte si materiál

Minerálna vlna alebo polystyrén? Minerálna vlna je nielen tepelnou, ale aj akustickou izoláciou, jej výhodou je i vyššia požiarna odolnosť. „Kedysi sa ako prednosť minerálnej vlny uvádzala aj jej lepšia tepelnoizolačná účinnosť v porovnaní s fasádnym polystyrénom. Dnes však tento rozdiel zmazáva sivý, čiže grafitový polystyrén, ktorý má ešte lepšie tepelnoizolačné vlastnosti než bežné fasádne minerálne vlny alebo vaty,“ upozorňuje Richard Klička, odborník z projektových marketov Hornbach.

Prečítajte si tiež
Päť moderných inšpirácií na fasádu domu

Zvoľte spôsob aplikácie

Zateplenie fasády môžete urobiť dvoma základnými spôsobmi. „Častejšie sa používa kontaktné zateplenie, pretože je jednoduchšie a časovo aj finančne menej náročné. Odvetraná fasáda má zas lepšie predpoklady chrániť pred prehrievaním a je aj o niečo lepšou zvukovou izoláciou,“ vysvetľuje Richard Klička.

 • Kontaktné zateplenie (tzv. ETICS). Ako izolant sa používajú dosky z minerálnej vlny alebo penového polystyrénu, ktoré sa napevno prichytia priamo na existujúcu fasádu. Častou chybou však je nevhodný podklad. „Vo všeobecnosti platí, že tepelnoizolačné dosky je možné lepiť iba na súdržný, dostatočne pevný a rovný podklad bez prachu a iných nečistôt. Odporúča sa umyť fasádu tlakovou vodou, ak je stará omietka stabilná, spevniť ju penetráciou, prípadne vyrovnať nerovnosti novou omietkou. Odlupujúcu sa starú omietku je nutné odstrániť,“ upozorňuje Alexander Prizemin.
 • Systém odvetranej fasády sa skladá z nosného roštu, do ktorého sa vkladá izolant, odvetrávanej vzduchovej medzery a fasádneho obkladu. Ako izolačný materiál sa používa minerálna vata. Prúdenie vzduchu v medzere medzi tepelnou izoláciou a obkladom pritom zabraňuje vlhnutiu stien a prehrievaniu fasády.

Pri kontaktnom zateplení sa tepelnoizolačné dosky napevno prichytia priamo na existujúcu fasádu.

Muž zatepľuje fasádu

Zdroj: Hornbach

Fasádny polystyrén Isover EPS GreyWall patrí k najobľúbenejším produktom na zateplenie na e-shope Hornbach.

Fasádny polystyrén

Zdroj: Hornbach

Pri odvetranej fasáde sa izolant vkladá do nosného roštu.

Zateplľvanie fasády

Zdroj: Hornbach

Tepelnoizolačné pásy z minerálnej vaty Rotaflex TP 01 sú určené pre všetky druhy nezaťažených tepelných a zvukových izolácií. Nájdete na www.hornbach.sk.

Tepelnoizolačné pásy

Zdroj: Hornbach

Nebojte sa farieb!

Ako fasádny obklad môžete použiť aj bezúdržbové kompozitné profily Timbermax, ktoré vzhľadom verne pripomínajú exotické dreviny.

Fasádne farby

Zdroj: Timbermax

Dovozca profilov, spoločnosť newface, rozšíril svoju ponuku o nové farebné varianty, ktoré môžete aj navzájom kombinovať na jednej ploche – fantázii sa v tomto smere medze nekladú.Na výber je až 18 farieb, ktoré sú vystavené v nonstop otvorenej vzorkovni v Šamoríne na Seneckej ceste 2. www.timbermax.sk

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: Baumit, Hornbach, Shutterstock, Timbermax, JUB, HousePro

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Steny a fasády
Tagy: fasádne omietky fasádne systémy náterové látky penetrácia rekonštrukcia renovácia fasády zateplenie fasády
Zdieľať článok

Diskusia