Zdroj: iStock

Čo všetko dokážu interiérové omietky? Budete prekvapení!

30. 07. 2020
Zdieľať

Väčšina ľudí očakáva od omietky alebo stierky v interiéri len to, že sa postará, aby boli steny v miestnosti hladké. Prípadne trochu drsné. A to naozaj nie je veľa. Dokážu toho totiž omnoho viac.

Väčšinou považujeme omietku či stierku len za niečo, čo zabezpečí, aby interiér „nešpatili“ konštrukčné materiály stien a stropu. Niečo, čo sa postará o hladké steny, ktoré sa potom pekne vymaľujú. Ibaže interiérové omietky a stierky ponúkajú aj ďalšie možnosti a vlastnosti, ktoré sa môžu hodiť.

Podklad a vrstvy

Ale poďme pekne po poriadku. Podľa čoho si vlastne vybrať povrchovú úpravu stien? Možnosti výberu ovplyvňuje v prvom rade podklad. Na bežné konštrukcie, ako sú murivo či betón, sa obvykle aplikujú dvojvrstvové omietky – najskôr sa nanesie tzv. spojovací mostík (alebo prednástrek), ktorý zlepší kontakt omietky s konštrukciou. Nasleduje jadrová, resp. vyrovnávacia omietka (v hrúbke asi 1,5 až 2 cm), ktorá sa môže nanášať aj v niekoľkých vrstvách. Vrchnú vrstvu môže potom tvoriť štuková alebo dekoratívna omietka.

Na dokonale hladké konštrukcie, napríklad na sadrokartónové steny, sa môžu použiť aj tenkovrstvové omietky a stierky, ktoré sa nanášajú v jednej vrstve hrubej len niekoľko milimetrov. Aj tie si však vyžadujú kontaktný náter – tzv. primer či penetráciu.

Úplným finále môže byť v oboch prípadoch napríklad maliarsky náter, teda „farba“, existujú však aj finálne omietky a stierky farbené v hmote, ktoré sa už nemaľujú. No a aby toho nebolo málo, omietky sa okrem toho líšia aj zložením, z ktorého vyplývajú ich rozličné vlastnosti.

Užitočné vlastnosti

Omietky môžu mať rôzne užitočné schopnosti. Niektoré majú výborné difúzne vlastnosti, takže umožňujú múrom „dýchať“, alebo dokážu regulovať vzdušnú vlhkosť tým, že ju pohlcujú, keď je jej vo vzduchu priveľa, a uvoľňujú, keď sa vzduch v miestnosti veľmi vysuší, či inak prispievajú k zdravšiemu vnútornému prostrediu. Tieto vlastnosti závisia najmä od zloženia omietky – napríklad vápno pôsobí dezinfekčne, cement zvyšuje tvrdosť a odolnosť, sadra dokáže regulovať vlhkosť vzduchu… V súčasnosti sa asi najčastejšie používajú dvojvrstvové vápenno-cementové omietky, ktorých výhodou je univerzálnosť (možno nimi omietať napríklad aj miestnosti so zvýšenou vlhkosťou). Väčšina stierok má zase sadrový základ, dostupné sú však aj druhy na báze umelých živíc.

99 odtieňov krásy

Povrch steny upravenej omietkou či stierkou nemusí byť len jednoducho hladký, prípadne viac či menej zrnitý. Možností je omnoho viac – počínajúc matom alebo leskom, pokračujúc štruktúrami pripomínajúcimi zamat, kôru stromu či kožu a končiac lesklými kovovými efektmi či plastickými reliéfmi vytvorenými v modelovateľnej omietke.

Prečítajte si tiež
Zaostrené na omietky: Ktorá je pre váš dom najvhodnejšia a prečo?

Ponuka je teda viac než pestrá. Takže podľa čoho by ste sa mali rozhodnúť? V prvom rade musíte vyberať stierku alebo omietku, resp. omietkový systém vhodný na daný podklad (murivo, betón, sadrokartón a pod.). Ďalším kritériom by mali byť vlastnosti, ktoré chcete dosiahnuť – či už je to priedušnosť, vodoodolnosť, tvrdosť a odolnosť proti poškodeniu, alebo zaujímavý vzhľad. My vám prinášame niekoľko námetov na inšpiráciu.

Na zlepšenie klímy

Hlinená omietka

Hlinená omietka má typický prírodný vzhľad, ktorý priam láka kreatívne tvoriť. Zdroj: iStock

Hlinené omietky

Hlina patrí k najstarším a najprirodzenejším stavebným materiálom. Má vysokú absorpčnú schopnosť, takže dokáže pohlcovať zo vzduchu prebytočnú vlhkosť a v prípade potreby ju opäť uvoľniť, čím v miestnosti zabezpečuje zdravú mikroklímu s vyrovnanou vzdušnou vlhkosťou okolo optimálnych 45 %.

Okrem vlhkosti však pohlcuje i pachy a toxíny. Hlinená omietka je vhodná aj do vlhkejších priestorov, ako sú kúpeľne – pri sprchovaní pohltí paru tak rýchlo, že neskondenzuje na zrkadle. Často sa využíva v drevostavbách, v ktorých dokáže zlepšiť tepelnoakumulačnú kapacitu aj vlhkostné pomery. Väčšinou sa aplikuje v dvoch alebo viacerých vrstvách v hrúbke 10 mm až 60 cm v závislosti od podkladu (napr. na pálenú i nepálenú tehlu stačia dve vrstvy s hrúbkou 15 – 25 mm), pričom vrchná omietka môže byť pigmentovaná do rôznych prírodných odtieňov. Pre svoj špecifický vzhľad sa však nehodí všade.

omietka

Spojovací mostík na úpravu podkladu, interiérovú hlinenú jadrovú omietku a štukovú (vrchnú) hlinenú omietku nájdete napríklad v ponuke firmy Cemix.  Zdroj: Cemix

Vápenné omietky

vápenná omietka v interiéri

Zdroj: Baumit

Podobný efekt ako s hlinou môžete dosiahnuť aj s modernými omietkami, ktoré dokážu nielen optimálne regulovať vlhkosť, ale aj pohlcovať zo vzduchu škodliviny. Základom Klima omietok od značky Baumit je vápno (vápencové plnivo a vápenné spojivo), teda materiál tradične využívaný pre svoje dezinfekčné účinky. Vápno vytvára ich zásaditý charakter, vďaka čomu majú prirodzené dezinfekčné vlastnosti a pôsobia ako ochrana pred škodlivými mikroorganizmami a rastom plesní. Vápenné omietky sú tiež antistatické, takže sa na nich nezachytáva prach. Mikropórovitá štruktúra Klima omietok funguje podobne ako špongia – podľa potreby dokážu absorbovať vodnú paru z okolia alebo ju vydať naspäť, čím pozitívne ovplyvňujú relatívnu vzdušnú vlhkosť. Podľa výskumov majú sorpčné vlastnosti podobné hlineným omietkam a vlhkosť v interiéri regulujú 3-krát lepšie ako sadrové, a 1,5-krát lepšie ako vápenno-cementové omietky.

omietka Baumit

Omietka Baumit Klima White je difúzne otvorená a pôsobí ako prírodný regulátor vlhkosti vzduchu v interiéri. Tento efekt znásobuje jej mikropórovitá štruktúra. V ponuke firmy nájdete systémy na realizáciu Klima omietok s rôznym povrchom. Zdroj: Baumit

Celkom iné vlastnosti

Benátska štuka

Benátska štuka

Benátska štuka Zdroj: San Marco

Pomocou tejto štukatérskej techniky sa dá na stenách vytvoriť dokonalá imitácia mramoru. Ako názov napovedá, pochádza z Talianska, kde sa využívala na dekoráciu stien v honosných budovách. Ide o hladenú omietku, tradične na vápennej báze (s obsahom mramoru), no dnes sa na trhu dajú nájsť rôzne receptúry, napríklad akrylátová benátska omietka. Dôležitý je aj spôsob nanášania dvoch až troch tenkých vrstiev (asi 1 mm). Na vyhladenú základnú omietku alebo stierku sa špachtľou nanesie prvá vrstva – rovnomerne na celú plochu tak, aby bola čo najhladšia. Po jej zaschnutí nasleduje druhá vrstva po menších plochách, prípadne ešte jedna vrstva v inom odtieni tak, aby pri nanášaní vznikol mramorový vzor. Omietka sa následne dôkladne vyhladí veľkým tlakom oceľovou špachtľou alebo lyžicou až do zrkadlového lesku. Nakoniec sa môže povrch ošetriť špeciálnym mydlom alebo voskom, ktorý dodá štuke dokonalú vodoodolnosť a lesk. Týmto spôsobom sa dajú vytvoriť mimoriadne efektné steny v mnohých farebných odtieňoch. Špeciálnou vlastnosťou tejto povrchovej úpravy je umývateľnosť a odolávanie vlhkosti, preto sa dnes často využíva v kúpeľniach, a to nielen v tých s tradičným vzhľadom.

Odolný a univerzálny cement

Cementové stierky

Cementové stierky Zdroj: Mapei

Cementové stierky dokážu vytvoriť povrchy s mimoriadnou tvrdosťou a odolnosťou proti oderu, takže sa dajú použiť nielen na steny, ale aj na podlahy. Príkladom je jemnozrnná cementová pasta Ultratop Loft W od značky MAPEI, ktorá vytvára odolný povrch s výrazným efektom stierkovej úpravy. Ide o práškový prípravok vyrobený z rýchlo hydratujúcich a vytvrdzujúcich spojív, kremičitého piesku, syntetických živíc a ďalších prísad. Po zmiešaní s vodou vznikne hustá pasta, ktorá sa jednoducho nanáša hladkou stierkou v tenkej vrstve (asi 2 mm) a rýchlo vysychá – vďaka jej krémovej konzistencii sa pritom dajú vytvárať dekoratívne povrchové úpravy s klasickým efektom stierky alebo obláčikov. V priebehu miešania možno do hmoty pridať tiež farbivo, čo umožňuje dosiahnuť širokú škálu odtieňov. To spolu s možnosťou použitia na steny aj na podlahy dáva pri tomto materiáli naozaj široké možnosti na vytvorenie odolných a zároveň efektných úprav v interiéri. Viac na www.mapei.sk

Kreatívne steny

Dekoratívne omietky a stierky

Dekoratívne omietky a stierky

Dekoratívne omietky a stierky Zdroj: JUB

Dekoratívne omietky a stierky

Dekoratívne omietky a stierky Zdroj: JUB

Chceli by ste stenu, ktorá je zaujímavá a iná? Napríklad s plastickým reliéfom tehál alebo dreva, prípadne s povrchom, ktorý štruktúrou a farbou pripomína kov či zamat? Pri povrchových úpravách stien môžete naozaj popustiť uzdu fantázii. V ponuke sú jednak farebné dekoračné omietky, stierky či tmely, jednak množstvo kreatívnych techník, ktorými sa dajú dosiahnuť rozličné efekty – napríklad nanášaním niekoľkých vrstiev farebného dekoračného tmelu určitým spôsobom vznikne atraktívny vzhľad hrdzavého plechu, reliéfny povrch imitujúci kamenné bloky sa zas dá vytvoriť pomocou dekoračnej omietky, ktorá sa upraví špeciálnou kefou a urobia sa do nej zárezy. Veľa ďalších zaujímavých štruktúr môže na stenách vzniknúť nanášaním rozličných hmôt rôznymi spôsobmi, použitím šablón a rozmanitých valčekov, kief či špongií na vytvorenie reliéfneho povrchu omietok a stierok. Množstvo inšpirácií nájdete napríklad aj na www.jub.sk.

Dekoratívne omietky a stierky

Dekoratívne omietky a stierky Zdroj: JUB

Dekoratívne omietky a stierky

Dekoratívne omietky a stierky Zdroj: JUB

Výrazný dekor by nemal byť na všetkých stenách v miestnosti. Ideálne je zdôrazniť originálnym vzhľadom jednu dominantnú stenu, prípadne jej časť.

Pripravila: Erika Kuhnová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Steny a fasády
Tagy: dekoratívna omietka hlinené omietky interiérové omietky
Zdieľať článok

Diskusia