Ako znížiť výdavky na energie v podkroví?

Ako znížiť výdavky na energie v podkroví?

05. 12. 2014
Zdieľať

Je tu čas, kedy nás chlad a sychravé dni nútia zdržiavať sa vo vykúrených budovách. Byť doma v teple a sledovať z okna dianie na tmavých uliciach, to môže byť jedna z mnohých príjemných predstáv oddychového večera. Pohľad na túto chladnú zimnú scenériu z vyhriateho domova, ale vždy niečo stojí. S tým sa spája otázka: ako byť v teple za čo najnižšie náklady?

Jednou z najväčších položiek domáceho rozpočtu sú práve výdavky na energie, ktoré sa zvyšujú s príchodom chladnejších mesiacov. Existuje niekoľko tipov a rád, ktoré môžu prispieť k tomu, aby výdavky na energie vo vašej domácnosti boli nižšie. Dokonca aj strešné okná môžu aktívne prispieť k zníženiu nákladov na vykurovanie. Bez ohľadu na to, aké prostriedky na dosiahnutie úspor zvolíte, vždy sa treba nad efektívnou spotrebou energií zamýšľať ešte predtým než sa pustíte do rekonštrukcie alebo stavby nového domu. 

Sledujte energetickú bilanciu 

Strešné okná sú takmer vždy hlavným zdrojom denného svetla v podkroví. Preto už pri ich výbere treba dbať na kvalitu. Z pohľadu úspor energií je dôležité hľadieť na celkovú energetickú bilanciu strešných okien. Energetická bilancia predstavuje rozdiel medzi teplom, ktoré získame zo slnečných lúčov a tepelnou stratou okna. 

Odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Prahe analyzovali vo svojej štúdii vplyv strešných okien VELUX na potrebu energie na vykurovanie. Z nej vyplýva, že z pohľadu kvality denného osvetlenia je v obytnom podkroví optimálny počet 5 kusov strešných okien. Tieto okná tiež prinášajú zníženie spotreby energie na vykurovanie bez ohľadu na typ zasklenia. „Štúdia jednoznačne vyvracia neopodstatnené obavy, že viac strešných okien by mohlo zvýšiť spotrebu energie v interiéri. Naopak, strešné okná prinášajú do podkrovia vynikajúcu energetickú bilanciu,“ poznamenala Magdaléna Bartková, marketingová manažérka spoločnosti VELUX Slovensko.


Pri strešných oknách treba sledovať ich energetickú bilanciu.

Pri strešných oknách treba sledovať ich energetickú bilanciu.
VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.

Využívajte tieniace doplnky

Výber vhodných tieniacich doplnkov tiež môže dopomôcť k tepelnej pohode a zadržať teplo, ktoré by inak vyšlo nazmar. V oblasti strešných okien existujú na trhu rolety, ktoré zabraňujú tepelným stratám. „Bežná vonkajšia roleta VELUX zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti strešného okna počas zimy. Spoľahlivo zabráni zbytočným tepelným stratám z interiéru, a to až o 15 %. Navyše, chráni okno pred poškodením pri nepriaznivých poveternostných podmienkach, tlmí vonkajší hluk z dažďa a krupobitia a umožňuje úplné zatmenie miestnosti,“ informuje Tomáš Švec, produktový manažér spoločnosti VELUX. Rolety a žalúzie odporúča zatiahnuť vždy na konci dňa, keď zapadne slnko.


Vhodné tieniace doplnky môžu dopomôcť k tepelnej pohode a zadržať teplo.

Vhodné tieniace doplnky môžu dopomôcť k tepelnej pohode a zadržať teplo.
VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.

Správne vetrajte

Pokiaľ vyvetráte domácnosť v zime intenzívne, teda nárazovým otvorením okien, nemusíte sa báť energetických strát. Čas vetrania sa môže líšiť v závislosti od ročného obdobia. „V zime treba vetrať intenzívne dva až trikrát denne aspoň 5 až 10 minút. Dôjde k výmene vzduchu a zároveň sa teplota v miestnosti výrazne neochladí,“ doplnila Magdaléna Bartková. Správnym vetraním sa môžete vyvarovať aj vzniku neželanej vlhkosti, plesní či húb, ktorých výskyt sa môže prejaviť aj na zdraví človeka. Nárazové vetranie využite aj v kuchyni počas varenia. Stačí všetky kuchynské okná otvoriť dokorán na približne 15 minút a vyvetráte bez veľkých tepelných strát. 


Intenzívne vetranie privedie čerstvý vzduch do interiéru bez toho, aby ste sa museli báť o významné tepelné straty.

Intenzívne vetranie privedie čerstvý vzduch do interiéru bez toho, aby ste sa museli báť o významné tepelné straty.
VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: energie podkrovie strecha
Zdieľať článok

Diskusia