Aký typ strechy zvoliť pre rodinný dom

15. 06. 2017
Zdieľať

Strecha je dlhodobou investíciou, preto sa na ňu kladú vysoké nároky. Moderná strecha by nemala byť len vkusná a chrániť stavbu pred nepriazňou počasia. Musí spĺňať aj mnoho ďalších požiadaviek, aby sa vám pod ňou dobre bývalo. Existuje niekoľko typov striech a ešte viac typov strešných krytín, treba si preto rozumne vybrať, čo je pre vás to pravé.

Strecha je jedným zo základných prvkov stavby – chráni ju pred poveternostnými vplyvmi, odvádza vodu a pomáha udržiavať tepelnú pohodu v dome. Voľba typu strechy a spôsobu jej konštrukcie ovplyvní nielen náklady na samotnú stavbu či budúcu rekonštrukciu, ale aj kvalitu bývania a v neposlednom rade náklady na vykurovanie. Dôležitý je aj zámer obývateľnosti podkrovia. Strechy delíme na ploché (uhol sklonu do 10°), šikmé (uhol do 45°) a strmé (uhol viac ako 45°), ktoré majú opodstatnenie najmä v lokalitách s vysokým úhrnom snehových zrážok.

Krov

Dôležitou statickou a funkčnou stavebnou konštrukciou strechy je krov. Na kvalitný krov treba mať vypracovanú projektovú dokumentáciu odborne spôsobilým projektantom a následne ju pri stavbe rešpektovať. Dôležitý je aj dohľad skúseného tesára nad prípravou, výrobou a montážou krovu. Jeho realizáciu by mal kontrolovať projektant stavebnej časti a statik. Pozor si dávajte aj pri rekonštrukcii podkrovia. Nie každá pôvodná konštrukcia krovu totiž musí vyhovovať dnešným požiadavkám na krytiny s vysokou plošnou hmotnosťou.

Krytina

Ďalším z kľúčových rozhodnutí pri plánovaní a stavbe strechy je výber strešnej krytiny. Jej voľba totiž ovplyvní nielen estetický vzhľad domu, ale aj funkčnosť strechy. Pri výbere vhodnej strešnej krytiny sa musíme riadiť najmä jej schopnosťou odvádzať vodu. Táto vlastnosť daná povrchovou úpravou krytiny určuje jej použitie na konkrétny sklon strechy. Moderné krytiny sú navrhnuté tak, aby v maximálnej miere zabezpečovali ochranu pred extrémnym počasím, ako sú búrky, krupobitia, mrazy, nápory silného vetra, ale i horúčavy. Cena strešnej krytiny neraz vypovedá aj o jej kvalite. Lacné varianty striech, ktoré budete musieť o pár rokov opravovať, nie sú najlepšou alternatívou. Zvoľte radšej moderné strešné krytiny od výrobcu, ktorý ponúka i odborné poradenstvo, servis v každej situácii a systémovú záruku na celú strechu. Mnohé krytiny sú dnes recyklovateľné, energeticky úsporné a chemicky neznečisťujú životné prostredie.

Typy striech 

Typ strechy a jej tvar významne ovplyvňujú energetickú náročnosť domu aj investičné náklady. Čím zložitejšia a členitejšia je strecha, tým náročnejšia a drahšia je jej realizácia a tým viac rizikových detailov sa môže vyskytnúť. Takisto môže unikať teplo väčšou plochou. Preto stojí za zváženie, aký typ strechy si zvolíte. Dnes si môžete vybrať z množstva typov striech – od jednoduchých plochých až po členité s mnohými vikiermi. Vždy treba pritom hľadať rovnováhu medzi estetickým stvárnením a účelnosťou.

Tvar a typ strechy sú rozhodujúce aj pre to, do akej miery budete môcť využiť priestor priamo pod strechou. Na spodných okrajoch šikmých strešných plôch vzniká v podkroví nízky priestor, ktorý sa nedá plnohodnotne využiť. Za plne využiteľný sa považuje priestor s výškou aspoň 2,3 m. Najviac úžitkového priestoru vzniká pod plochou strechou, pri ostatných je dobré, ak je sklon strechy pri obvode strmší. Tejto požiadavke najlepšie vyhovujú strechy valbové alebo manzardové. Pri sedlovej streche, ktorá je u nás najbežnejším typom, sa dá dosiahnuť lepšie využitie podkrovného priestoru tým, že sa obvodové múry vymurujú vyššie, najčastejšie do výšky 1,3 m nad podlahu podkrovia. 

Typ strechy a jej tvar významne ovplyvňujú energetickú náročnosť domu aj investičné náklady.

Dôležitou súčasťou strechy je krov. 

Kvalitný krov vám zaručí dobrý projekt, šikovný tesár a kontrola statika.

NAJČASTEJŠIE TYPY STRIECH U NÁS


Sedlová strecha

Sedlová strecha

Sedlová strecha 

Sedlová strecha je obľúbená vďaka konštrukčnej jednoduchosti, a teda i výhodnejšej cene. Pre niekoho môže byť mínusom architektonická strohosť, na druhej strane však umožňuje pri vhodnej orientácii jednoduchšiu inštaláciu solárnych panelov. Pre využiteľnosť podkrovia sa odporúča vytiahnuť obvodové steny minimálne do výšky 1,3 m nad podlahu.


Aký typ strechy zvoliť pre rodinný dom

1983803

Valbová strecha 

Valbová strecha sa od sedlovej líši tým, že namiesto dvoch zvislých štítov má ďalšie dve sklonené plochy, takzvané valby. Ich výška zodpovedá bočným rovinám strechy, umiestnenie odkvapov je v jednej rovine okolo celého domu. Je konštrukčne zložitejšia ako sedlová strecha, no umožňuje rozdelenie odtoku vody do štyroch smerov.


Pultová strecha

Pultová strecha

Pultová strecha

Pultová strecha využíva iba jednu sklonenú rovinu s jednou pultovou a jednou odkvapovou hranou. Všetka dažďová voda sa teda odvádza len jedným smerom, čo kladie vyššie nároky na odkvap pri prívalových dažďoch. Často sa využíva pri stavbách na hranici pozemku či na prístavbách. Výhodou sú menšie tepelné straty ako pri členitejších strechách, ako aj lepšia využiteľnosť vnútorného priestoru.


plochá strecha

plochá strecha

Plochá strecha

Plochá strecha sa od pultovej líši nižším, niekedy takmer nebadateľným sklonom, definovaným uhlom maximálne 10°. Táto strecha je typická pre bytové domy, moderné či funkcionalistické stavby. Má najnižšie tepelné straty, poskytuje plnohodnotný podstrešný priestor a jej údržba je vďaka bezproblémovému prístupu jednoduchá.


Stanová strecha

Stanová strecha

Stanová strecha

Stanová alebo ihlanová strecha má väčšinou štyri strešné plochy, ktoré sa zbiehajú do stredového vrcholu a tvoria tak štvorstenný ihlan, pričom strešných plôch môže byť i viac. Tento typ strechy sa využíva najčastejšie pri samostatne stojacich stavbách so štvorcovým pôdorysom. Je náročnejšia na ukladanie strešnej krytiny.


Manzardová strecha

Manzardová strecha

Manzardová strecha

Manzardová strecha je variantom sedlovej. Každá strana medzi hrebeňom a odkvapom sa skladá z dvoch rovín s odlišným sklonom. Výhodou je vyššie stúpanie na okraji strechy a tým aj lepšie využiteľný podkrovný priestor, nevýhodou komplikovanejšia konštrukcia. Variantom je oblúková strecha tvorená súvislým oblúkom bez lomov.

Cena strešnej krytiny neraz vypovedá o jej kvalite. 

Mnohé moderné krytiny sú dnes recyklovateľné a energeticky úsporné.

Odporúčame

Krytiny na šikmé strechy


Tondach Samba 11

Tondach Samba 11
Tondach

Tondach Samba 11

Veľkoformátová posuvná keramická škridla, ktorá má hlboké odvodňovacie drážky, je vhodná na strechy so sklonom od 12°. Ideálna je aj na bungalovy, kde jemná vlna strechu zvýrazní. Vyrába sa v prírodnom vyhotovení, v rôznych farebných odtieňoch s povrchovou úpravou engoba a glazúra. Prírodné pigmenty a náročná technika vypaľovania garantujú jej nemennosť a farebnú stálosť.
Hmotnosť: 3,7 kg/ks
Rozmery: 280 × 470 mm
Závesná dĺžka: 355 – 380 mm
Krycia šírka: 228 mm
Spotreba na 1 m²: 11,5 ks
www.tondach.sk


Bramac Tegalit Star

Bramac Tegalit Star
Bramac

KMB Rota

Betónová strešná krytina je určená na krytie šikmých striech so sklonom od 15 do 90°. Použitie nie je obmedzené ani nadmorskou výškou. Škridla má rovný profil a hladký povrch. Vďaka novej špeciálnej úprave lepšie odoláva poveternostným vplyvom. Je vhodná na moderné stavby s hladkou a jednoduchou líniou. 

Hmotnosť: 6,3 kg/ks
Rozmery: 2 330 × 496,5 mm
Závesná dĺžka: 473 mm
Krycia šírka: 300 mm
Spotreba na 1 m²: 8 ks
www.km-beta.sk


Terran Danubia

Terran Danubia
Mediterran Slovakia, s. r. o.

Terran Danubia

Táto strešná krytina svojím klasickým tvarom a mäkkými líniami evokuje rieku a zvlnenú krajinu. Škridla ideálne zapadá do podmienok strednej Európy. Jej povrch je hladký, dvakrát farbený. Ponúka 9 farebných možností od tehlovočervenej až po karbónovú a dve povrchové úpravy.

Hmotnosť: 4,5 kg/ks
Rozmery: 330 × 420 mm
Dĺžka prekrytia: variabilná
Krycia šírka: 300 mm
Spotreba na 1 m²: 10 ks
www.mediterran.sk


KMB Rota

KMB Rota
KM BETA, spol. s r. o.

Bramac Tegalit Star 

Betónová škridla, ktorá má atraktívny nadčasový dizajn. Mikromalta uzatvárajúca póry vytvára obzvlášť hladký, elegantný povrch. Špeciálna farba odráža až o 300 % viac infračerveného žiarenia, a tým chráni strechu pred prehriatím. Vzniká teplotný rozdiel až 10 ˚C, ktorý prispieva k príjemnejšej klíme v podkroví. V ponuke sú sivá, granitová metalická a ebenová čierna farba. 

Hmotnosť: 5,2 kg/ks
Rozmery: 330 × 420 mm
Závesná dĺžka: 398 mm
Krycia šírka: 300 mm
Spotreba na 1 m²: asi 10 ks
www.bramac.sk 


Creaton Kapstadt

Creaton Kapstadt
CREATON South-East Europe Kft.

Creaton Kapstadt 

Betónová škridla vyniká jednoduchým tvarom a hladkým povrchom. Skrytý bočný zámok umožňuje dosiahnuť vizuálne dokonale usporiadaný povrch. Vhodne doplní budovy, ktoré sa vyznačujú moderným architektonickým riešením a čistými, priamymi líniami. Je dostupná v červenej, sivej a antracitovej farbe. Povrchová úprava zvyšuje jej odolnosť proti UV žiareniu. Vhodná je na strechy so sklonom od 15°.
Hmotnosť: 4,9 kg/ks
Rozmery: 334 × 420 mm
Minimálne prekrytie: 80 mm
Krycia šírka: 300 mm
Spotreba na 1 m²: asi 10 ks
www.creaton.sk

Výber krytiny podľa sklonu strechy

Pri výbere vhodnej strešnej krytiny sa musíme riadiť najmä jej schopnosťou odvádzať vodu. Táto vlastnosť daná povrchovou úpravou krytiny určuje jej použitie na konkrétny sklon strechy. Na plytký sklon striech už od 3° sa používajú súvislé strešné krytiny ako lepenkové, plechové a asfaltové pásy a fólie, od 7° trapézové a od 10° bitúmenové krytiny. Od sklonu 15° si môžete vybrať medzi vláknocementovými doskami, vlnitým plechom alebo modernými plechovými krytinami, ktoré imitujú dizajn klasických škridiel. Od sklonu 22° sa najlepšie osvedčí betónová alebo keramická krytina vo forme profilovaných škridiel, zatiaľ čo od sklonu 30° treba používať betónové alebo keramické neprofilované škridly, krytiny z umelej alebo prírodnej bridlice a asfaltové šindle.

Najviac úžitkového priestoru vzniká pod plochou strechou. 

Typ strechy ovplyvňuje náklady na jej stavbu, vykurovanie i kvalitu bývania.

Životnosť moderných škridiel je 50 až 100 rokov.

Na zastrešenie šikmých striech sa používa väčšinou keramická alebo betónová krytina. 

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM, ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom špeciál 2017

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: krov krytina rodinný dom strecha
Zdieľať článok

Diskusia