Zdroj: Schiedel

Najčastejšie kladené otázky o kovových komínoch, 1. časť

07. 06. 2023 Zdieľať

Kovové komínové systémy získali v poslednej dobe srdcia nielen staviteľov novostavieb ale tiež užívateľov, ktorí robia rekonštrukciu staršieho domu. Prečo? Lebo sa dá rýchlejšie postaviť, nepotrebuje základ a pod. Najčastejšie kladené otázky ku kovovým komínovým systémom od našich zákazníkov spolu s odpoveďami uvedieme v našom prvom článku s najčastejšie kladenými otázkami.

Aký je rozdiel medzi systémom ICS a Permeter?

V prvom rade vo vzhľade. Schiedel ICS je lesklý, Schiedel PERMETER naproti tomu môže byť čierny, šedý alebo biely. Potom je rozdiel v plášti. ICS má vonkajšie opláštenie z nehrdzavejúcej ocele. PERMETER má plášť z galvanicky upravenej ocele s následnou práškovou farebnou úpravou.

Aká je povrchová teplota kovových komínových systémov?

Závisí od teploty spalín, či sa jedná o prevádzkový stav ako spotrebiča, tak komína. Teda pri plynnom palive dnes je teplota komínového plášťa pod 40°C (napr. pri odvode spalín od plynovej krbovej vložky, alebo plynového kondenzačného kotla).

Pri spotrebiči na tuhé palivá (krb, kachle) pri 25 mm izolácii môže mať povrch komína od 70 do 100°C. Pri vyhorení sadzí je povrchová teplota cez 300°C preto je tak potrebné hľadieť na správnu realizáciu prechodu stropnou, alebo strešnou konštrukciou, z horľavých materiálov.

Montáž komína si môžem realizovať aj sám alebo len certifikovaná firma?

Stavbu komína odporúčame dať realizovať montážnemu partnerovi. Ak ste však priemerne zručný, tak s montážnymi návodmi na papieri formátu A0, v pdf na webe, na youtube kanáli Schiedel Slovensko to zvládnete. Na konci, pred zakúrením, by mala stavbu komína skontrolovať osoba odborne spôsobilá – kominár/revízny technik

Môžem okolo komína použiť fúkanú celulózovú alebo drevovláknitú izoláciu?

V prípade, že sa jedná o horľavý materiál, tak musíte dodržať bezpečnú odstupovú vzdialenosť. Dané info nájdete pri každom z našich produktov. Veľmi sa táto vzdialenosť môže odlišovať v závislosti od hrúbky danej izolačnej vrstvy.

Aká musí byť výška komína nad strechou?

Výšku komína nad strechou určuje STN EN 15287-1. Závisí od typu paliva/prevádzky.

Možno však uviesť 2 pravidlá pre tuhé palivá (keďže sa aktuálne oveľa viac aplikujú) – výška vyústenia nad hrebeň strechy min. 40 cm alebo tiež kolmica voči streche z ústia komína s dĺžkou min. 1 m.

Pri plochých strechách (do 20° sklonu) musí ísť komín 1,0 m nad najvyšší bod strechy. Presnejší nákres nájdete tu, v odpovedi na otázku č. 4.

Schiedel vyska komina nad strechou

Výška komína nad strechou Zdroj: Schiedel

Ako mám realizovať napojenie do komína cez stenu?

Tesne, bezpečne, z overených prvkov prostredníctvom prechodky ako na strane spotrebiča, tak na strane komína. Máme niekoľko typov prechodiek zaručujúcich zodpovedajúcu tesnosť a dilatáciu. Na prechod stenou z horľavých materiálov máme k dispozícii Schiedel IGNIS Protect a WDS, Pre prechod stenou z nehorľavých materiálov stačí vytvoriť dostatočný otvor pre montáž, vyplniť ho následne minerálnou vlnou a omietnuť. Spoj dymovodu a omietky odporúčame prekryť rozetou.

Uvedené najčastejšie kladené otázky sú len malou časťou z počtu kladených otázok našim odborným poradcom. Schiedel Slovensko okrem telefonického poradenstva, osobného poradenstva v každom z regiónov Slovenska, poskytuje ako jediný online chat na webovej stránke s pracovníkmi technického poradenstva.

Iné otázky a samozrejme odpovede nájdete na našej stránke tu.

www.schiedel.sk

Zdroj: PR článok spoločnosti Schiedel

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: komín
Zdieľať článok