09. 12. 2014
Zdieľať

Výber odtieňa či modelu strešnej krytiny je často ovplyvnený nielen trendmi, ale aj tradíciou územia, v ktorom sa stavba nachádza. Vždy však kombinujte s citom a riaďte sa pravidlom – menej je niekedy viac. Zo širokej ponuky keramických strešných krytín výrobcu Creaton si vyberie každý.

V kurze je veľký formát i originalita

Keramické strešné krytiny z portfólia osvedčeného nemeckého výrobcu Creaton ponúkajú desiatky kombinácií odtieňov, tvarov a formátov. Na trhu sa postupne začínajú presadzovať veľkoformátové škridly, ktoré sú vyhľadávané najmä pre nízku spotrebu materiálu a tým výhodný pomer kvalita-cena. Medzi najobľúbenejšie veľkoformátové krytiny patria modely Rapido či Balance. Zo segmentu malých formátov sa pre svoju jedinečnosť presadzujú ploché tvary škridiel, napríklad model Domino. V historických centrách miest sa uplatňuje najmä tradičná bobrovka. 


Balance

Balance
EBM Co., s.r.o.

Glazúra či engoba?

Modely strešných krytín Creaton sa vyrábajú v dvoch povrchových úpravách: s engobou alebo s glazúrou. Obe úpravy dodávajú krytine nielen farebnosť, ale zároveň ju chránia pred vplyvom poveternostných podmienok, ako aj pred zanášaním nečistôt.

Líšia sa v miere povrchového lesku. Engoba sa vyznačuje matným, niekedy až polo lesklým povrchom. Naopak, povrch glazúry je viditeľne hladký a lesklý, nakoľko obsahuje väčší podiel kremičitých prísad. Glazúrovaná krytina je síce drahšia, avšak zároveň odolnejšia proti zanášaniu nečistôt a tvorbe machu.


Domino

Domino
EBM Co., s.r.o.

Farebné trendy súčasných striech

Radí Pavel Kaderka, technický manažér spoločnosti EBM Co.
Pri výbere farebného odtieňa strešnej krytiny sa zvyčajne inšpirujeme celkovým vzhľadom stavby a jej okolia. Na komerčné stavby či administratívne budovy sa často používa tradičný typ krytiny v prírodnej červenej alebo medenej farbe. Vďaka širokej ponuke farieb je možné v prípade špeciálnych požiadaviek voliť aj netradičný odtieň tak, aby strecha napríklad korešpondovala s dlhodobo používaným jednotným vzhľadom sídliacej spoločnosti. Na rodinných domoch sa uplatňujú najmä ploché typy škridiel, medzi ktorými sú vyhľadávané tmavšie odtiene engôb či glazúr.
 
www.ebmco.sk

Kategória: Aktuality Strecha, podkrovie
Tagy: strecha strešná krytina
Zdieľať článok

Diskusia