10. 04. 2007
Zdieľať

Strecha nielenže chráni dom pred nepriazňou počasia počasím, ale má aj estetickú funkciu. Nie nadarmo sa jej preto hovorí „piata fasáda“. Určujúcimi prvkami strechy sú tvar, konštrukcia krovov a strešná krytina. V našich podmienkach je tradičným tvarom šikmá strecha. A práve na takýto typ strechy je výber krytiny nesmierne dôležitý.

Strecha je zložitý konštrukčný systém a správne položenie strešnej krytiny vyžaduje veľké znalosti a skúsenosti. Odborníci preto stavebníkom odporúčajú vybrať si niektorý z ucelených strešných systémov a samotnú realizáciu nechať na certifikovanú stavebnú alebo pokrývačskú firmu. A je skutočne z čoho vyberať. Stavebný trh, na rozdiel od minulosti, ponúka takmer neobmedzený sortiment strešných krytín z rôznych materiálov, tvarov a farieb, a to vrátane nevyhnutných doplnkov.

Tradičná pálená škridla


Nástrahy piatej fasády

86741

Pálená keramická krytina je vhodná na novostavby, renovácie aj sanácie a výrobcovia ju zvyčajne ponúkajú ako kompletný strešný systém, vrátane doplnkov. Zväčša ide o profilované škridly (výnimkou je bobrovka) a okrem tradičnej podoby sú v ponuke aj rozličné tvarové variácie – škridla rovinná, plastická, vlnovková, korýtková a podobne.


Nástrahy piatej fasády

86754

Výrobcovia sa museli prispôsobiť konkurencii, vyrábajúcej odolnú betónovú krytinu, začali produkovať pálenú krytinu s keramickou glazúrou (má nižšiu nasiakavosť a väčšiu mrazuvzdornosť) a pomocou ílových kalov môžu zafarbovať povrch škridly do rôznych odtieňov (tzv. engoba).

Váha pálenej krytiny je podľa typu škridly asi 40 – 70 kg/m² a možno ju použiť takmer na všetky druhy striech. Z hľadiska nepriepustnosti by sa však mala klásť iba na strechy so sklonom od 22˚ do 40˚, aby voda mohla voľne stekať do odkvapového systému. Niektoré typy škridiel sa môžu použiť už od sklonu 12˚, ale len za predpokladu použitia zvláštnych doplnkov pri pokládke.

Oproti minulosti sa podstatne zlepšila trvanlivosť pálenej krytiny. Odborníci tvrdia, že pokiaľ sa na nej do piatich rokov neprejavia stopy poškodenia, vydrží najmenej päťdesiat rokov.






Dôležité sú doplnky

Ak má strecha z akejkoľvek krytiny správne fungovať, musia byť jej súčasťou rôzne doplnky. Najdôležitejšie sú tie, ktoré zaisťujú dobré odvodnenie a odvetranie strechy, možnosť jej údržby a ochranu pred zosuvom snehu.
Pri pálenej alebo betónovej krytine je bežnou súčasťou systému originálne príslušenstvo v podobe polovičných škridiel, ľavej a pravej krajnej škridly, hrebenáča, koncového hrebenáča, odvetrávacej škridly, vetracej mriežky, protisnehové škridly alebo priestupy (škridly) na anténu.
Ďalšími dôležitými doplnkami sú napríklad kominárske výlezy, stúpacie (montážne) plošiny, priechody, úžľabie, upevnenie, háky a držiaky, napojenie na komín a kompletný odkvapový systém.
Medzi špeciálne doplnky patria napríklad svetlovody, transparentné škridly z organického skla alebo ozdobné prvky, tepelné tesniace fólie, parozábrany a podobne. Systém týchto doplnkov ponúkajú aj výrobcovia iných typov strešnej krytiny.

Univerzálna betónová krytina


Nástrahy piatej fasády

86740

Vďaka kompletnému sortimentu a mnohým variáciám farieb a tvarov môžeme použiť betónovú škridlu na všetky typy budov – od moderných spoločenských objektov cez rodinné domy, vysokohorské chaty až po rekonštrukciu pamiatok. Sklon strechy na použitie betónových škridiel by mal byť od 22˚ do 30˚. Ale aj túto krytinu možno pri dodržaní istých opatrení klásť už od 12˚.


Nástrahy piatej fasády

86768

Betónová krytina je pomerne ťažká – podľa typu váži od 43 do 70 kg/m²). Má však vysokú pevnosť, čo je výhodné najmä pri náhlych zmenách počasia (krupobitie, búrka) a mechanickom tlaku na strechu (pohyb na streche). Vhodná je tiež do náročnejších prírodných podmienok, pretože má nízku nasiakavosť a s tým súvisiacu vysokú mrazuvzdornosť. Ďalšou prednosťou je jednoduchá montáž aj bez použitia malty, čím sa dosiahne efekt prevetranej alebo tzv. studenej strechy. Betónová škridla sa najčastejšie uplatňuje na strechách katalógových rodinných a bytových domov a aj pri rekonštrukciách starších objektov. Obvyklá životnosť je najmenej 30 rokov, niektorí výrobcovia uvádzajú až 100 rokov.






Akú krytinu si vybrať

Pri opravách starších krytín sme pri výbere pomerne obmedzovaní, pri nových strechách je voľba jednoduchšia, pretože sa projekt dá prispôsobiť požiadavkám a predstavám stavebníka a architekta. Vždy je však dôležité nepodľahnúť módnym vlnám a nenakupovať iba podľa ceny.
Predovšetkým je dôležité, aby krytina mala požadovanú kvalitu a tým aj dlhú životnosť. Preto treba prihliadať jednak na tradíciu výrobcu, ale aj na referencie iných stavebníkov a overenia vlastností výrobkov už na hotových objektoch. Kvalitné krytiny zvyčajne výrobcovia ponúkajú ako ucelený systém spolu s bohatým sortimentom doplnkov. Nakupujte vždy v špecializovaných predajniach – krytinu si v nich možno „ohmatať“– a vhodnou pomôckou môže byť aj návšteva stavebného veľtrhu.

Moderná strecha z plechu


Nástrahy piatej fasády

86766

Plechová krytina nemusí mať vzhľad veľkých hladkých alebo vlnitých plátov, na aké sme boli zvyknutí v minulosti, ale môže imitovať aj tradičnú pálenú krytinu. Výrobcovia ju zväčša dodávajú ako ucelený strešný systém vrátane doplnkov a prípravkov na údržbu.

Najčastejšie používaným materiálom je pozinkovaná oceľ, ale môžeme mať aj strechu medenú, zinkovú, hliníkovú alebo zo špeciálnej zliatiny (titanzinok). Podľa tvaru povrchu sa používajú dva typy plechovej krytiny – hladká a tvarovaná. V poslednej dobe sa presadzuje hlavne tvarovaný variant, pretože vzhľadom pripomína klasickú škridlu, nevyžaduje plné debnenie krovu (stačí latovanie) a vďaka tvarovaniu má aj väčšiu nosnosť.


Nástrahy piatej fasády

86758

Krytina sa dodáva v podobe dosiek (šablón) s rôznymi rozmermi. Ďalšou možnosťou je dodávka v páse. Plech môže byť už od výrobcu povrchovo upravený – napríklad je potiahnutý vrstvou plastu, posypaný kamennou drvinou, zafarbený vypaľovanými farbami a podobne. Krytina si zachová pôvodné vlastnosti, ale nepotrebuje takmer žiadnu údržbu a ešte sa predĺži jej životnosť – v bežnom prostredí je to najmenej 50 rokov. Stavebník si navyše môže vybrať medzi rôznymi farebnými odtieňmi.

Vďaka nízkej váhe asi 2 – 8 kg/m², ktorá závisí od druhu materiálu a povrchovej úpravy, sa s plechovými šablónami dobre manipuluje a montáž je pomerne rýchla. Navyše možno plech pri ukladaní prispôsobovať strihaním, čo je výhoda najmä pri atypických strešných konštrukciách.

Použiť ju môžeme na takmer akýkoľvek sklon strechy, ale pri malom sklone (pod 5˚) sa musia pri pokládke dodržať určité opatrenia.






Pozor pri pokládke plechu

Pri pokládke plechovej krytiny musíme pamätať aj na vplyv ochranných chemických prostriedkov na drevo. Drevená strešná konštrukcia sa zvyčajne impregnuje proti škodcom, plesňam a hubám a niektoré z ochranných prostriedkov môžu časom znehodnotiť plechovú krytinu. Z tohto dôvodu musí byť medzi drevenou konštrukciou a krytinou separačná vrstva, ktorá zabráni kontaktu kyslých alebo alkalických zlúčenín s kovom.
Plechovú krytinu môže poškodiť tiež silnejší a nárazový vietor, ak nie je dostatočne prichytená a chránená proti preniknutiu vetra pod ňu.









Exkluzívny titanzinok

„Kráľom“ plechových striech je krytina z titanzinkovej zliatiny. Obľúbená u architektov je najmä pre jej reprezentatívny vzhľad a dlhú životnosť, v priebehu ktorej nevyžaduje takmer žiadnu údržbu.


Nástrahy piatej fasády

86771

Uplatňuje sa na moderných administratívnych budovách, ale kompletný sortiment na šikmé strechy využívajú taktiež stavebníci rodinných domov. Dá sa dobre kombinovať aj s inou krytinou, napríklad pri vikieroch alebo na menších strieškach architektonicky komplikovanejšieho projektu.

Vláknocementové šablóny

Táto krytina je známa predovšetkým pod názvom eternit. V minulosti sa v podobnej krytine používal spolu s cementom škodlivý azbest, v súčasnosti sa však lisuje zo zmesi cementu a polyvinilacetátu (PVA), vystuženej zdravotne neškodnými a nenasiakavými keramickými vláknami. Na farebné krytiny sa na vonkajší povrch ešte nanášajú vrstvy akrylátovej farby, do ktorej sa zvyčajne primiešavajú komponenty brániace tvorbe machu.


Nástrahy piatej fasády

86763

Dosky (šablóny) sú buď rovné, alebo majú tvar vlnovky. Môžeme ich použiť na strechu so sklonom od 15˚. Pri nižšom sklone (najmenej 10˚) sa používajú iba za predpokladu, že škáry dosiek sa utesnia špeciálnou páskou.

Pretože dosky sú pomerne ľahké (asi 12 kg/m²) a ľahko sa opracovávajú a montujú, sú vhodné nielen na novostavby, ale aj na rekonštrukcie starších striech, kde treba mať na zreteli zaťaženie krovov. Osvedčili sa aj v horských oblastiach, kde sú strechy extrémne namáhané poveternostnými vplyvmi a bývajú zaťažené snehom.

Krytina z asfaltu a bitúmenu

Asfaltový (niekedy tiež bitúmenový) šindeľ sa skladá z obojstranne impregnovanej nosnej organickej výstuže, na ktorú sa za tepla nabaľuje oxidovaný asfalt. Horná vrstva asfaltu je obohatená komponentmi s funkciou UV filtra, spodná vrstva je hydroizolačná. Vrchnú vrstvu šindľa tvorí farebný keramický posyp, ktorý je do asfaltu zalisovaný.


Nástrahy piatej fasády

86761

Sortiment zvyčajne obsahuje niekoľko typov šindľov v širokej farebnej škále. Okrem základného obdĺžnikového tvaru, ktorý je vďaka svojej jednoduchosti tým najvhodnejším typom pre väčšinu striech, sú v ponuke aj tzv. architektonické typy. Najznámejším je tvar bobrovky, menej známym typom je šindeľ pripomínajúci klasický drevený šindeľ, alebo prírodnú bridlicu. Ich použitie je treba dobre zvážiť, pretože zväčša nie sú vhodné do tradičnej vidieckej zástavby.


Nástrahy piatej fasády

86743

Asfaltový šindeľ sa ukladá na podkladovú vrstvu a celoplošne dobre vysušené drevené debnenie, drevotriesku alebo dosky. Jeho tvarová prispôsobivosť umožňuje pokryť strechu akéhokoľvek tvaru. Môžeme ho klásť na šikmé až strmé strechy s extrémnymi sklonmi od 18˚ do 87˚.

Výhodou asfaltových šindľov je nízka hmotnosť 8 – 10 kg/m² (patrí do skupiny ľahkých krytín). Preto sú vhodné aj na veľmi subtílne strešné konštrukcie alebo na rekonštrukciu starších striech, ak sa zachová pôvodný krov s menšou nosnosťou. Problém môže nastať iba vtedy, keď sa nedodržia zásady správnej aplikácie. Aj k asfaltovým krytinám sa, samozrejme, dodávajú rôzne doplnky.

Modifikáciou asfaltovej krytiny je ľahká vlnitá strešná doska z organických vláken, nasýtených zmesou organických živíc (bitúmenom). Má iba jednu vrstvu, takže nedochádza k separácii a povrch je prifarbený priamo do vláken minerálov. Krytina má dostatočnú pevnosť a životnosť (až 50 rokov) a dobre sa s ňou pracuje, takže je vhodná aj na rekonštrukcie.

Nezničiteľná a elegantná bridlica

Štiepateľná bridlica je veľmi tvrdý prírodný materiál, ktorý možno spracovať iba mechanickým spôsobom – rezaním, štiepaním, dierovaním. Jejhmotnosť je asi od 28 do 33 kg/m², takže sa dá využiť tak na historických objektoch, ako aj na rodinných a bytových domoch. Bridlicové štiepky môžu mať tvar čistého obdĺžnika a štvorca alebo s oblúkový rez, tvar rybacej šupiny, šesťuholníka a podobne, a to s dierovaním alebo bez neho.


Nástrahy piatej fasády

86759

Bridlicová krytina má len malú nasiakavosť, a preto má veľkú mrazuvzdornosť, dobré tepelné aj zvukovoizolačné vlastnosti. Je pevná, ale pritom pružná, takže sa dá použiť aj na atypické tvary striech a detaily.

Strecha z bridlice je pomerne drahá, ale ani nie tak pre materiál, ako pre pokládku: Na metri štvorcovom plochy je 30 až 100 šablón a každú z nich je nutné pribiť minimálne dvoma klincami…

Životnosť bridlicovej strechy je takmer neobmedzená, i keď určité limity sú predovšetkým v odolnosti klincov, ktorými sa jednotlivé bridlicové štiepky pripevňujú, alebo pri nevhodnej kombinácii, napríklad s plechovými doplnkami. Pri ich výmene treba bridlicovú krytinu rozobrať…


Nástrahy piatej fasády

86770

Sklo, drevo, slama a tráva

Exkluzívnym materiálom na šikmé strechy je sklo. Pri stavbe bežných rodinných alebo bytových domov sa však využíva hlavne ako krytina zimných záhrad, terás, veľkoplošných svetlíkov a podobne. Sklo je totižto náročné na údržbu a predovšetkým je krehké, takže nemôže slúžiť ako pochôdzna vrstva.

Strechy pokryté dreveným šindľom, slamenými otiepkami – doškami alebo rákosím sú síce originálne, ale náročné na realizáciu. Málo odolný materiál navyše vyžaduje pravidelné chemické ošetrovanie na zníženie horľavosti a proti napadnutiu škodcami. Výhodou šindľa je pomerne malá hmotnosť asi 15 až 20 kg/m² a pri dodržaní technológie výroby, montáže a údržby je aj dostatočne trvanlivý (údajne až 70 rokov). Nevýhodou, ako pri slame či rákosí, je nutnosť pravidelného ošetrovania, ktoré predstavuje každoročné náklady na údržbu strechy.


Nástrahy piatej fasády

86769

Drevená alebo slamená krytina sa uplatní nielen na pamiatkovo chránených domoch, ale aj všade tam, kde je potrebné dosiahnuť optimálny súlad s okolím a prírodou, napr. na rekreačné chalupy a vidiecke domy. Vždy je však potrebné vychádzať z architektúry v danej lokalite.

Výhodou týchto krytín kedysi bola cenová dostupnosť pre všetkých stavebníkov. To už neplatí, pretože remeselná znalosť ich výroby a pokládky je dnes omnoho vzácnejšia, preto sú takéto strechy aj drahšie.

Zvláštnu skupinu krytín predstavujú vegetačné (zelené) strechy. Ich inštalácia (najmä na šikmej streche) síce vyžaduje špecifické postupy, ale skladba jednotlivých vrstiev zabezpečuje výborné tepelnoizolačné vlastnosti strechy. Navyše dodávajú architektúre domu nezameniteľný charakter. U nás sa presadzujú len pomaly.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: krytina strecha
Zdieľať článok

Diskusia