Päť znakov zdravého bývania

Päť znakov zdravého bývania

01. 08. 2016
Zdieľať

Európania v rozsiahlej štúdii Humboldtovej univerzity v Berlíne identifikovali 5 znakov zdravého bývania. Koľko z nich spĺňa vaša domácnosť?

Do štúdie Humboldtovej univerzity v Berlíne s názvom Healthy Homes Barometer sa zapojilo viac ako 14 000 respondentov zo 14 európskych krajín. Na základe otázok, ktoré sa týkali bývania účastníkov štúdie, výskumníci formulovali päť základných prvkov zdravého domova.

1. Dobré podmienky pre spánok

Doma sa dobre nevyspí až 77 % Európanov. Výsledky štúdie poukázali na to, že nám chýbajú podmienky pre kvalitný spánok. Nedostatočný spánok pritom súvisí so znížením výkonu, so zvýšením rizika vzniku pracovných nehôd a tiež vplýva na nerozhodnosť v pracovnom prostredí. 


Jednou z podmienok pre kvalitný spánok je úplná tma.

Jednou z podmienok pre kvalitný spánok je úplná tma.
VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.

2. Príjemná vnútorná teplota

Európania musia zabezpečiť vyváženejší pomer vnútorných teplôt v interiéri počas ročných období. Počas minulej zimy pocítilo chlad vo svojich domovoch 82 % opýtaných. V letných horúcich dňoch sa až 87 % respondentov zdržiavalo v prehriatych interiéroch. Príliš nízka teplota môže viesť až k tzv. energetickej chudobe. Príliš vysoká teplota zas znižuje kvalitu spánku a neprospieva najmä starším ľuďom. Zdravý domov sa preto vyznačuje rovnomernou vnútornou teplotou počas celého roka.

3. Čerstvý vzduch

U Európanov, ktorí nevetrajú svoj domov, je dvakrát pravdepodobnejšie, že budú bez energie, ako v prípade tých, ktorí otvárajú okná dva až štyrikrát denne. 

Podľa Fraunhoferovho Inštitútu trápi nedostatok čerstvého vzduchu až 80 miliónov domácností v Európe. Pritom stačí z vetrania urobiť zvyk. Potom to už pôjde samo. Prívod čerstvého vzduchu má pozitívny vplyv na koncentráciu. V prípade detí zvyšuje ich schopnosť učiť sa až o 15 %. 


Vetranie je dôležité pre zdravie človeka, aj samotného domu.

Vetranie je dôležité pre zdravie človeka, aj samotného domu.
VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.

4. Dostatok denného svetla

Až 37 % Európanov, ktorí nemajú vo svojom domove dostatok denného svetla, sa málokedy cíti plnými energie. Z hľadiska vplyvu na ľudské telo a myseľ má dostatok denného svetla mimoriadne blahodarné účinky. Denné svetlo zlepšuje náladu aj produktivitu. Chuť pracovať zvyšuje až o 15 %. Nedostatok denného svetla môže spôsobovať nekvalitu spánku, stres, nervozitu, obezitu, vyčerpanie a sezónnu afektívnu poruchu, teda poruchu nálady, ktorá sa vyskytuje v súvislosti s ročnými cyklami.


Denné svetlo zlepšuje náladu a zvyšuje produktivitu.

Denné svetlo zlepšuje náladu a zvyšuje produktivitu.
VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.

5. Optimálna vlhkosť v interiéri

Relatívna vlhkosť vzduchu v interiéri by mala byť do 60 %. Zvýšená vlhkosť môže viesť k vzniku plesní, ktoré môžu mať za dôsledok zdravotné problémy obyvateľov domu – ako sú rôzne alergie alebo astma. 

Vlhkosť vytvárame neustále, ani o tom nevieme – počas upratovania, varenia, alebo sprchovania. Priemerná štvorčlenná rodina svojimi aktivitami každý deň vyprodukuje až 10 litrov vody. Najúčinnejším spôsobom, ako dostať vlhkosť z domu je vetranie. Zdravý domov si preto len sotva možno predstaviť bez pravidelného vetrania.

www.velux.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. 

Kategória: Strecha, podkrovie
Zdieľať článok

Diskusia