Spríjemnite si bývanie pod šikmou strechou

Spríjemnite si bývanie pod šikmou strechou

04. 12. 2014
Zdieľať

Vedeli by ste si tipnúť, aký typ strechy je na Slovensku najpopulárnejší? Ak vám napadla šikmá strecha, máte pravdu. Výsledky prieskumu o bývaní Slovákov potvrdili, že nadpolovičná väčšina Slovákov obýva stavby so šikmou strechou. Do prieskumu, ktorý realizovali spoločnosti Isover a Rigips, sa doteraz zapojilo 824 domácností z celého Slovenska a okrem faktoch o strechách z neho vyplýva aj mnoho iných zaujímavostí o stavebných materiáloch, vykurovacích systémoch a zateplení. Zaujímavým faktom napríklad je, že takmer 18 percent respondentov nemá svoj dom vôbec zateplený.

Zateplená strecha je základom komfortu

Prečo zatepliť strechu? „Strecha je z hľadiska tepelných mostov jednou z najrizikovejších častí budovy. Znamená to, že ak ju poriadne nezateplíte, bude vám cez strechu unikať teplo,“ vysvetľuje Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover. Jeho tvrdenie je podložené mnohými meraniami rôzneho druhu, ktoré však vždy končia pri tom istom – pri výdajoch domácností spojených s vykurovaním. Zateplenie strechy vám pomôže ušetriť peniaze a samozrejme aj životné prostredie. Ak máte strach z výberu druhu a hrúbky zateplenia, nemáte sa čoho obávať, skúsený výrobca alebo realizátor vám rád pri výbere fundovane poradí. Ak však chcete mať aspoň základný prehľad, čítajte ďalej.   


Šikmé strechy majú pred ostatnými typmi na Slovensku veľký náskok.

Šikmé strechy majú pred ostatnými typmi na Slovensku veľký náskok.
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products, s. r. o.

Šikmé strechy majú pred ostatnými typmi na Slovensku veľký náskok. 

Ako a čím zatepliť? 

Pri výbere izolácie a určení jej hrúbky by ste mali mať na pamäti dve slovné spojenia – tepelný odpor a nová norma. Tepelný odpor je číslo, ktoré hovorí o tom, ako teplo chcete v dome mať. Nová norma je zasa legislatívny rámec, ktorý bude platiť od januára 2015 a presne určuje hrúbku a podmienky izolácie v novostavbách a rekonštrukciách. 

„Najdôležitejšie je vždy v prvom rade podrobne zanalyzovať situáciu. Ide o novostavbu, alebo o rekonštrukciu? Z akého materiálu je strecha? Bude zakrývať obytné podkrovie, alebo povalu? Odpovede na všetky tieto otázky vám potom na základne novej normy napovedia, aký druh a akú hrúbku izolácie zvoliť,“ vysvetľuje Alexander Prizemin. Neplatí pravidlo, že najhrubšia izolácia funguje najlepšie. Podstatný je tepelný odpor (lambda – λ). Čím je jeho hodnota vyššia, tým tenšia izolácia stačí na ochranu strechy pred únikmi tepla. Ideálnym príkladom sú produkty Unirol Plus λ036 aUnirol Profi λ039, ktoré sa vyznačujú vysokou hodnotou tepelného odporu. Z prieskumu IQ domu tiež vyplýva, že najčastejším strešným materiálom na Slovensku je keramická alebo betónová škridla, pričom drevených a zelených striech je minimum. Oba tieto protipóly predstavujú odlišný prístup k zatepľovaniu. 


Najmenej je drevených šindľových striech.

Najmenej je drevených šindľových striech.
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products, s. r. o.

Najmenej je drevených šindľových striech. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Rekonštrukcia vyžaduje opatrnosť

Pri zatepľovaní šikmej strechy je tiež veľmi dôležité rozlišovať, či ide o novostavbu, alebo rekonštrukciu. Všeobecne platí, že rekonštrukcia šikmej strechy je o čosi náročnejšia, pretože nemožno ovplyvniť nanovo všetky faktory, ktoré tvoria výsledný efekt. Staršie budovy napríklad vyžadujú zabezpečenie stability konštrukcií a nemali by sa zaťažovať ťažkými izolačnými materiálmi. Nová norma pritom prináša rovnaké požiadavky pre všetky typy stavieb, bez ohľadu na to, či ide o novostavby, alebo rekonštrukcie.  Pri rekonštrukciách a zateplení starších krovov však treba brať do úvahy hmotnosť izolácie. V takýchto situáciách je ideálne siahnuť po ľahších materiáloch (napríklad sklená vlna). Spoločnosť Isover ponúka veľa rôznorodých produktov, vhodných pre svoju ľahkosť na použitie aj v náročnejších rekonštrukciách.


Kompletne zateplených domov je na Slovensku stále málo.

Kompletne zateplených domov je na Slovensku stále málo.
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products, s. r. o.

Kompletne zateplených domov je na Slovensku stále málo. 

Kozmetické úpravy sú dôležité

Celé zateplenie dokáže posilniť, alebo naopak oslabiť vhodne či menej vhodne zvolená strešná fólia a parozábrana. Prostredníctvom tohto mejkapu môžete strechu účinne ochrániť proti pôsobeniu vlhkosti. Ideálne riešenie predstavuje patentovaný systém inteligentnej parotesnej membrány ISOVER VARIO od spoločnosti ISOVER, ktorá vďaka svojmu jedinečnému zloženiu v zimných mesiacoch zabráni prieniku vodných pár z interiéru do strešnej konštrukcie a v lete naopak – prípadnú nahromadenú vlhkosť v streche prepúšťa do interiéru, čo predlžuje životnosť strechy. 

www.iqdomu.sk

www.isover.sk 

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: strecha zateplenie
Zdieľať článok

Diskusia