04. 10. 2007
Zdieľať

Poviete si, že čo už len môže byť škaredé na šikmej streche? Veď je to klasika overená stáročiami. Čo sa tu dá pokaziť? Odpoveď znie – všetko. Proporcia, priveľká členitosť, nevhodne zvolený materiál, neadekvátny tvar k prostrediu a podobne. Pekná strecha totiž nasadí rodinnému domu kráľovskú korunu, je to výrazný architektonický prvok, ktorý ovplyvní charakter celej stavby.Strechy na šikmo

107982


Strechy na šikmo

107983


Na Slovensku by sme sa mali viac učiť z vlastnej minulosti, je tu naozaj z čoho čerpať.


Takýto typ šikmej strechy odľahčuje hmotu celej stavby. Aj bez vikierov zložitých riešení je elegantná vo svojej tvarovej jednoduchosti.


Strechy na šikmo

107987


Strechy na šikmo

107988


Slovenská realita – troška priveľa tvarov a členenia. Neviem, či to má nejaký zmysel v interiéri, ale z exteriéru strecha pôsobí ako takzvaná všehochuť.


Táto strecha vyzerá, že je kvalitne zhotovená, kvalita sa však stráca v katastrofálnej farebnosti detailov, zlej proporcii a členitosti.


Strechy na šikmo

107990


Strechy na šikmo

107989


Pozitívny príklad, keď menej naozaj znamená viac, v tomto prípade viac elegancie. Vkusne zvolená kombinácia farieb, tvarov a široká rímsa dom pekne usadila v prostredí.


Neuveriteľné, čo všetko sa u nás vyskytuje. Žeby novodobá podoba hradu s prvkami slovenskej vysokohorskej architektúry v mestskom prostredí? Štipka rešpektu k okoliu a súdnosť by nezaškodili.


Strechy na šikmo

107991


Strechy na šikmo

107992


Neviem, čo k tomuto dodať, strechy sú celkom v pohode, možno to však pôsobí celé trocha impotentne a sucho, akoby práve niekto postavil domčeky z lega a o chvíľu ich rozoberie. Možno to chce len čas, aby sa to trošička zabývalo a pribudla by zeleň, no zatiaľ je to akosi bez názoru.


Toto považujem za veľmi peknú a citlivú rekonštrukciu pôvodnej slovenskej architektúry. Je super, že strecha ostala v pôvodnom tvare, bez vikierov a tvarových ozdôb.


Strechy na šikmo

107993


Strechy na šikmo

107994


Ďalší citlivý prístup k pôvodnej slovenskej architektúre s veľmi pekne realizovanou strechou.


Znova dôkaz toho, že v jednoduchosti je krása. Tejto šikmej streche nie je čo vytknúť.


Strechy na šikmo

107995


Strechy na šikmo

107996


Tu vidieť snahu o pekný jednoduchý dom, trocha však utiekla proporcia strechy k domu… Možno by boli vhodné iné detaily, ako je široká rímsa a podobne. Chýba mi tu niečo, čo by vytvorilo spojenie medzi strechou a hmotou domu, strecha totiž pôsobí, akoby bola zatiaľ požičaná z väčšieho domu, kým sa nepostaví tá pravá.


Čím to je, že v minulosti – či už u nás, alebo za našimi hranicami – vedeli aj jednoduchí ľudia vytvoriť strechu s pekným a adekvátnym tvarom? Nebude to tým, že sa nepotrebovali predvádzať pred susedmi, čo všetko môžu zaplatiť, ale skôr sledovali účel strechy aj v súvislosti zo zvykom v danej lokalite?


Strechy na šikmo

107998


Strechy na šikmo

107997


Pekný príklad strechy, ktorá je síce členitá, ale vkusne. A najmä – vedeli, kedy prestať.


Znova pekný prístup k rekonštrukcii strechy s rešpektom k prostrediu, škoda, že farebné riešenie fasády už nie je také citlivé k tradíciám. Keďže ale dnes je to o šikmých strechách tak…


Strechy na šikmo

107985


Strechy na šikmo

107984


Škoda, že investori u nás sa obávajú netypických riešení, že sa boja troška experimentovať. A keď už sa niektorí aj pustia do experimentu, často nevedia, kedy prestať. 


Inšpirácia zo zahraničia. Je pekné, že architekt a investor rešpektovali existujúcu zeleň a zároveň sa nevzdali zaujímavého riešenia šikmej strechy, a to aj z hľadiska materiálov.


Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: šikmá strecha strecha
Zdieľať článok

Diskusia