Tipy pre dlhú životnosť vašej strechy

16. 06. 2014 Zdieľať

Spoločnosť EBM Co. ponúka najobľúbenejšie druhy krytiny na našom trhu: keramické škridly značky Creaton a betónové škridly značky Euronit. Prezradíme vám niekoľko užitočných tipov, ako zvýšiť životnosť vašej strechy, bez ohľadu na to, či je z betónu alebo keramiky.

Základom pri novostavbe, ale aj pri rekonštrukcii strechy, je správny návrh skladby strešného plášťa. Ten patrí do rúk jedine skúsenému projektantovi. Návrh strešného plášťa by mal byť precízne premyslený a v zodpovedajúcej kvalite v celej svojej skladbe. Na betónovú strešnú krytinu Euronit poskytuje výrobca 30 ročnú záruku, na keramickú krytinu Creaton sa vzťahuje záruka až 50 rokov. Exkluzívna škridla by bola zbytočná, ak by pod ňou bola navrhnutá nekvalitná hydroizolačná fólia, ktorá by sa rozpadla už po niekoľkých rokoch.


Tipy pre dlhú životnosť vašej strechy

Tipy pre dlhú životnosť vašej strechy
EBM Co., s.r.o.

Odvetranie – základ dlhej životnosti

Správne odvetranie strechy je najdôležitejším faktorom, ktorý rozhoduje o dĺžke jej života. Odvetraním sa odvádza vonkajšia vlhkosť, ktorá preniká cez strešnú krytinu, ale aj vnútorná vlhkosť z obytných priestorov. Zároveň sa vyrovnávajú rozdiely v teplote konštrukcií, odvádza sa nahromadené teplo v streche zo slnečného žiarenia a pod. Správne odvetranie strechy je dôležité nielen z hľadiska dlhej životnosti strechy, ale aj zdravia obyvateľov domu.

Správne odvetranie strechy je nemožné bez použitia správneho množstva odvetrávacích prvkov. Garanciu na strešnú krytinu mnohí výrobcovia viažu na dodržanie aplikácie predpísaného počtu odvetracích prvkov alebo konštrukciou hrebeňa podľa technickej normy. Záručný list k strešnej krytine preto obsahuje presný počet odvetrávacích škridiel. Dbajte na jeho bezpodmienečné dodržanie. V opačnom prípade strácate nárok na záruku. 

Každý druh škridly má svoje pravidlá pre návrh a realizáciu správne odvetranej strechy. Tieto pravidlá sú stanovené v technických normách. Podľa nich architekti navrhujú skladbu strešného plášťa a pokrývači ju následne realizujú. Neexistuje jedno univerzálne pravidlo ako správne odvetrať strechu. Nielen typy strešnej krytiny, ale aj dokonca jednotlivé modely majú rôzne pravidlá pre odvetranie. Základným predpokladom správneho odvetrania je nasatie čerstvého vzduchu na dostatočnej ploche v spodnej časti strechy. Odvetrávanie funguje na princípe komínového efektu, preto musí byť zabezpečené pomocou odvetrávacích prvkov pri hrebeni strechy. 


Tipy pre dlhú životnosť vašej strechy

Tipy pre dlhú životnosť vašej strechy
EBM Co., s.r.o.

Tip pre bezproblémové odvetranie

Najefektívnejší a zároveň najekonomickejší spôsob odvetrania v hrebeni ponúka výrobca keramických strešných krytín Creaton. Ide o celokeramický systém Firstfix, vďaka ktorému netreba montovať hliníkové pásy a klasické vetracie škridly. Jeho montáž je veľmi jednoduchá a rýchla, čo ušetrí váš čas i peniaze. 

Viac informácií na www.ebmco.sk

Kategória: Strecha, podkrovie
Zdieľať článok