Typový alebo individuálny projekt rodinného domu?

18. 01. 2013
Zdieľať

Názory na výber typového či individuálneho projektu rodinného domu sa rôznia. Výber je otázka individuálnych požiadaviek, priorít a finančných možností každého stavebníka. V prvom rade v pokoji popremýšľajte nad životným štýlom svojej rodiny a požiadavkami, ktoré by mal spĺňať váš rodinný dom – či uprednostňujete otvorenú dispozíciu, alebo požadujete viac súkromia, koľko izieb potrebujete vy a vaše deti, ako by mali byť miestnosti previazané a podobne. Na základe týchto prvotných informácií si môžete prezrieť ponuku katalógových projektov a porovnať si ju s nárokmi rodiny.

Dom z katalógu

Výhodou typového projektu je, že ihneď poznáte rozmery a členenie stavby. Je ľahko dostupný a jeho cena je v porovnaní s individuálnym projektom nižšia. Informácie o vybranom projekte máte ihneď k dispozícii v katalógoch projektov rodinných domov – či už v printovej, alebo v elektronickej podobe. Na druhej strane však typový projekt nemusí zohľadniť všetky vaše požiadavky a v prípade doprojektovania väčších zmien sa nielen zvyšuje jeho cena, ale predlžuje sa aj čas dodania projektu.
Pri výbere treba myslieť na to, že katalógový projekt je do určitej miery nekompletný – nezahŕňa totiž situáciu osadenia stavby na pozemku a projektovú dokumentáciu prípojok na inžinierske siete. Tie sa riešia individuálne pri konkrétnej stavebnej parcele, preto ich musí doprojektovať iný projektant. Celková suma sa tak môže približovať k cene projektovej dokumentácie na mieru. 

Typový alebo individuálny projekt rodinného domu?

1184891
thinkstock.com

Dôležitý je pozemok

Domy z katalógov sú zvyčajne navrhované na umiestnenie na rovine, preto je na ich výstavbu najlepší rovinatý pozemok. Čím menej je svahovitý, tým menšie sú náklady na jeho úpravu a menšie investície do stavby či prispôsobenia projektu. Dôležité je poznať aj orientáciu pozemku vzhľadom na svetové strany – typové projekty majú zvyčajne len niekoľko variantov orientácie svojho vstupu. Tento údaj je pritom veľmi dôležitý nielen z hľadiska výhľadu na okolie, ale aj z hľadiska tienenia okolitými stavbami, teda tepelnotechnickej a svetelnej pohody. Skôr ako si katalógový projekt objednáte, zistite si, aké sú požiadavky príslušného stavebného úradu na stavbu rodinného domu.

Typové projekty sú cenovo výhodnejšie a informácie o nich sú ľahko dostupné v katalógoch projektov rodinných domov.

Typové projekty sú cenovo výhodnejšie a informácie o nich sú ľahko dostupné v katalógoch projektov rodinných domov.
PROmiprojekt


Typové projekty sú cenovo výhodnejšie a informácie o nich sú ľahko dostupné v katalógoch projektov rodinných domov.

Typové projekty sú cenovo výhodnejšie a informácie o nich sú ľahko dostupné v katalógoch projektov rodinných domov.
PROmiprojekt

Projekt na mieru

Ak ste vyhranený typ človeka, ktorý má presnú predstavu o svojom bývaní, zmysel pre detaily a dostatok finančných prostriedkov na objednanie komplexných služieb, je pre vás vhodnejšie zaobstarať si individuálny projekt. Zosúladenie vašich predstáv s požiadavkami stavebného úradu a možnosťami navrhovaného domu je v tomto prípade v réžii projektanta. Individuálny projekt budete musieť využiť aj v prípade, ak si to vyžaduje váš pozemok a rodinný dom potrebujete naprojektovať presne podľa jeho rozmerov. Ako nevýhody pri spracovaní individuálneho projektu sa často uvádzajú cena a dlhší čas potrebný na spracovanie projektovej dokumentácie (približne niekoľko mesiacov). Jej súčasťou sú však aj profesie – statika, vykurovanie, zdravotechnika, elektroinštalácia, požiarna ochrana, ktoré sa v prípade katalógových projektov nedodávajú. 
Cena projektovej dokumentácie závisí od predpokladaných nákladov na stavbu a zvyčajne sa pohybuje od 5 do 10 % z ceny stavby. Treba si ale uvedomiť, že architekti alebo projektanti vám spolu s vypracovanou dokumentáciou dodávajú aj poradenské služby a svoje skúsenosti. Môžu skorigovať niektoré vaše zbytočné požiadavky a ponúknuť iné, vhodnejšie riešenia. Kvalitne vypracovaný projekt vám tak môže ušetriť veľké množstvo peňazí pri samotnej realizácii stavby. Preto si dobre zvážte, či sa vám oplatí šetriť na cene projektu a objednať si len nevyhnutný rozsah projektových prác. Cena za katalógový projekt je síce nižšia, no nie sú v nej zarátané žiadne iné služby. 

Typový alebo individuálny projekt rodinného domu?

1184877
thinkstock.com

 

Tip

Je veľmi dobré, ak máte ucelenú predstavu o svojom dome už počas tvorby architektonickej štúdie. Každá ďalšia zmena, ktorú budete žiadať neskôr počas spracovania projektu, má totiž veľký vplyv nielen na finančnú stránku, ale aj na kvalitu samotného projektu. 


Typový alebo individuálny projekt rodinného domu?

1184878
thinkstock.com

Ako si vybrať dobrého projektanta

Projektovú dokumentáciu vypracováva kolektív architektov, projektantov a špecialistov pod vedením hlavného projektanta. Každý projektant alebo projektová kancelária má svoj vlastný architektonický štýl, ktorý sa vám môže alebo nemusí páčiť. Ak sa s architektonickým prejavom danej kancelárie stotožníte, práve ste prešli prvým kritériom výberu. 
Dôležité je oboznámiť sa s ich skúsenosťami a referenciami. Ideálne by bolo, keby ste navštívili rodiny, ktoré v navrhovaných domoch žijú, a spýtate sa priamo na ich skúsenosti s daným projektantom a stavbou. Dbajte aj na komplexnosť poskytovaných služieb – kvalitné poradenstvo, zabezpečenie inžinierskej činnosti či návrh interiérov, ako aj možnosti a vybavenie ateliéru vám určite napovedia, či sa oplatí začať spoluprácu. V neposlednom rade je dôležitý seriózny a priateľský prístup, a to nielen k vám, ale aj medzi projektantmi. 

 

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: projekt
Zdieľať článok

Diskusia