Umiestnenie a charakter priečok v byte (2.)

23. 09. 2010
Zdieľať

Pri výbere bytu, či už hotového alebo len na papieri, si všímajte jeho dispozíciu, variabilitu miestností a logiku pohybu v priestore. Na to má veľký vplyv aj umiestnenie a charakter priečok a schodov. Poraďte sa s architektmi tak, aby ste dostali riešenie, ktoré napĺňa potreby vášho životného štýlu a nestali sa zajatcom vo vlastnom byte.


Schody a byt? Niekedy nepredstaviteľné spojenie, dnes samozrejmosť moderného bývania v mezonetových bytoch. Je dôležité, kde sú umiestnené, čo prepájajú a koľko priestoru z bytu odkroja. Optimálnym riešením je točité schodisko, ktoré má priemer približne 230 cm, a zaberie minimálny priestor. Iným riešením je jednoramenné schodisko, ktoré môže byť priame alebo zatočené a z pôdorysu zaberie asi 110 × 460 cm. Typ konštrukcie a tvaru schodiska závisí od veľkosti vyčleneného priestoru a konštrukčného riešenia celého objektu. Platí, že minimálna šírka schodiska by mala byť 90 cm a maximálny počet stupňov 18.



Umiestnenie a charakter priečok v byte (2.)

283812


Typ a konštrukcia schodiska v byte sú závislé na priestorových a konštrukčných možnostiach konkrétnej stavby či bytu. Ak potrebujete urobiť menšiu zmenu v tvare a materiáli schodiska, je dôležité, aby ste sa už v projektovej fáze dohodli s dodávateľom stavby na vhodných možnostiach. Najneskôr sa však musíte dohodnúť počas realizácie hrubej stavby.


Ak by bolo na prekonanie väčšej svetlej výšky potrebných viac stupňov, schodisko by muselo mať podestu, to znamená rovnú odpočívadlovú plochu uprostred. Obyčajne nám však do štandardných priestorov so svetlou výškou 260 až 300 cm stačí 17 alebo 18 stupňov. Rozmer optimálneho schodu si môžete jednoducho vyrátať podľa vzorca 2 × výška stupňa + jeho šírka = 63 cm, pričom optimálny pomer je napríklad 18 cm = výška stupňa, 27 cm = nášľapná šírka stupňa.






Tip: Moderné, praktické a lacné zábradlie môže byť vyrobené zo záchytnej rybárskej siete. Oceníte ho najmä, ak máte malé deti.



Umiestnenie a charakter priečok v byte (2.)

283813
Daniel Veselský


Zaujímavá inšpirácia – kombinácia ľahkého celodreveného schodiska a priečky zo sklobetónových tvárnic. Pre tých, čo majú malé deti, je dôležité zvýšiť bezpečnosť výplňou medzi ramenom schodiska a držadlom zábradlia.
 
Schody môžu byť z rôznych materiálov a z ich kombinácií. Ide o kombináciu nosnej a nášľapnej časti. Najčastejšie sa realizujú ako betónové, kovové či drevené, pri kruhových schodiskách sú zaujímavé aj liatinové. Nášľapná plocha je najčastejšie drevená, napríklad z bukového či dubového dreva, farebne upravená moridlami, farbami alebo olejmi. V exkluzívnom vyhotovení sa používa orechové drevo alebo rôzne exotické dreviny a kameň. Často sa využíva aj keramická dlažba. Kreatívne riešenie predstavuje aj plech, v rôznych vyhotoveniach – z nehrdzavejúcej ocele, z ťahokovu, či iba z jednoduchého oceľového plechu upraveného farbami. Do módy tiež prišlo schodisko so sklenenými stupňami, z bezpečnostného trojvrstvového lepeného skla. Je to veľmi efektné riešenie, netreba však zabudnúť na protišmykovú úpravu.



Umiestnenie a charakter priečok v byte (2.)

283814
Daniel Veselský


Pri akomkoľvek type schodiska musí byť prvoradá bezpečnosť a pohodlie užívania. Počas realizácie preto treba ustrážiť tvar a veľkosť stupňov,  ako aj dĺžku a sklon ramena.


Súčasťou schodiska je zábradlie. Môže byť drevené, kovové alebo v exkluzívnom vyhotovení z bezpečnostného číreho skla. Výška zábradlia schodiska do maximálnej výšky 300 cm nad terénom má byť 90 cm, inak 110 cm.


Dobré bývanie nespočíva len v tom, ako byt vyzerá a ako je ziariadený, ale aj v tom, aký je flexibilný k potrebám, ktoré sa menia v priebehu dňa, počas vývoja rodiny a dorastania detí – mal by sa tedy dať rýchlo a jednoducho zmeniť.






Bezpečnosť schodov by mala byť prvoradá:
– musia spĺňať základné funkcie a umožniť pohodlný krok,
– pozor na ostré hrany a rohy, najmä ak máte deti,
– na zábradlie by mali pohodlne dočiahnuť aj deti,
– ak budete mať zábradlie zo zvislých prvkov, nesmie byť medzi nimi odstup viac ako 12 cm, aby medzi ne dieťa nestrčilo hlavu,
– ak máte deti, je lepšie vyhnúť sa horizontálnym prvkom, aby si nepremenili schodisko na preliezačku.


Marek Petrek + Ivo Šveda
KIWI domy
W8D|ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR
www.w8d.sk


ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: schody stavba domu
Zdieľať článok

Diskusia