Vitajte, poďte ďalej! Hodnotíme vchody do domu
Všimli ste si, aké pocity máte, keď vchádzate domov? Je vám príjemne a máte chuť sa pousmiať či jednoducho vojdete a ani si neuvedomíte, že ste sa vlastne zamračili. Alebo je vám to jedno a žiadna emócia ani pocit sa neobjavujú? Pozreli ste sa niekedy s odstupom, čo vás doma víta prvé?
Takto dnes vyzerá typická slovenská individuálna výstavba. Katalógový domček jemne upravený investorom a, samozrejme, s množstvom cenovo dostupného plastu aj vo vstupnej časti. Predpokladám, že prístupová cesta a chodník ešte pribudnú, odporúčam dať pred dvere čo najviac zelene, aby sa v nej trocha stratili. Oceňujeme snahu vytvoriť príjemný kút na posedenie vedľa dverí – keby tam boli iné materiály, bol by fajn.
Toto je príklad, keď sa podarilo vytvoriť priedomie, kde máte chuť si poklebetiť, kde sa vám chce pousmiať. Možno by sme zvolili vstupné dvere menej prispôsobené fasáde, ale atmosféra je fajn. Zaujímavé by boli dvere v súlade s olemovaním strechy, čiže tmavosivé a kovové so všetkým, čo ku kovovému vzhľadu patrí, aj so skrutkami a technickými detailmi. Ale to nič, červená lavička a trocha zelene to vyvažujú. (autor: Ing. arch. Peter C. Abonyi)
Ku nám nech nikto nechodí, sme za mohutnou hradbou a nikoho nechceme vidieť! Takýto pocit máme z tohto vstupu domov. A k tomu modrá a modrejšia a plast a betón, ktorý sa hrá na kameň.
Ani v minulosti stavitelia nezvládali všetko dokonale, trocha viac miesta v zádverí, a tým aj o čosi väčšia hmota vstupnej časti, by nezaškodila, veď bolo kde. Ak budete chcieť rekonštruovať, prosím oslovte architekta, potenciál je tu veľký.
Predsadený vstup, ktorý vytvára materiálový a farebný akcent fasády, je zaujímavým prvkom. Nám by sa páčila ešte moderná lavička vľavo pod oknami. (autor: Ing. Jozef Smola)
Posunutie dverí viac do hĺbky vytvára prirodzenú striešku nad vstupom, to je fajn. No toto je príklad, keď vidno snahu, a ani tie dvere nepôsobia až tak zle, no akosi to kazia detaily a proporcie. Zaujímavé by bolo vloženie dverného krídla v podobe v akej je, do celosklenenej priečky, bez delenia. Áno, je to drahšie riešenie, ale aj efektnejšie. To delenie skla okolo dverí trocha rozlaďuje celkový dojem. A rozhodne by tomuto vstupu pristala skôr tmavá ako svetlá dlažba.
Ďalší príklad jednoduchého vkusu založeného na kvalitných materiáloch s dopracovanými detailmi. Ukážka toho, keď menej je viac. Malý nápad: farebne odlíšená ustupujúca časť okolo dverí a garážovej brány – tmavosivá alebo pokojne aj čierna by boli zaujímavé.
Jednoduchosť až strohosť moderného priedomia v tomto prípade osviežuje žiarivá žltá na múriku, ktorý sprevádza prichádzajúceho. Zapustené vstupné dvere vytvárajú pocit bezpečia. Trocha prírodnej zelenej, ktorá je tam asi aj plánovaná, by pridalo atmosféru. Ale inak veľmi moderné. (autor: Ing. Marek Ranocha)
A to je presne to, čo sa vytráca z našich priedomí: atmosféra. Miesto, kde si máte chuť sadnúť na schody alebo na lavičku a prehodiť so susedom pár slov. Nie je k tomu potrebná ani úhľadnosť, ani dokonalá architektúra či vychytené materiály, stačí atmosféra.
Keď už prerábate a investujete nemalé peniaze, prečo sa neporadíte aj o forme. Okná máte pekné, aj dvere relatívne ladia, len akosi to celé pôsobí neforemne, bez nápadu a hlavnej myšlienky. Trocha smutné až pochmúrne a nemyslíme tým iba nedokončenú fasádu, ale najmä pocit z tvaru a hmoty.
Toto je vstup do činžiaku, kultúrneho domu alebo administratívnej budovy? Rozhodne to nenaznačuje, že by ste mali vchádzať do rodinného domu radovej zástavbe. Prečo tak surovo a chladne?
To je super, že sú ešte medzi nami takí, ktorí dokážu oceniť prácu a zručnosť starých majstrov a nepremenia svoj vstup na výstavu plastových výliskov. Radšej staršie a ošúchané, ale s dušou. Škoda, že nemáte kam umiestniť ten kontajner, to skutočne nie je milé privítanie. No možno, keby ste porozmýšľali nad krajším kontajnerom – dnes je už možností dosť – a nad jeho jemným zamaskovaním zeleňou v kvetináčoch na pravej strane dverí.
Na toto sa naozaj tešíte, keď prichádzate domov? Chápeme, že je to starší dom a takýto vchod už mal, ale niekedy stačí málo na to, aby aj z prílepku zvaného vstup vzniklo priedomie. Drobné architektonické prvky dokážu zázraky, no aby to dokázali, potrebujú taktovku odborníka.
Toto nie je prívetivý vstup do domu nie je ani pekný, ani praktický. Nemá nič, čo by sa dalo aspoň trocha vyzdvihnúť. Je to presný opak pekného architektonického prvku a príjemnej atmosféry
Zaujímavý architektonický prvok vstupnej časti, hra s hmotou, ktorou sa vytvorilo efektné prístrešie. My by sme tam pridali možno trocha záhradnej architektúry, ale to je vec názoru. (autor: PROJEKTSTUDIO)
Ukážkový príklad citlivého a vkusného prístupu k rekonštrukcii s úctou k peknému. Zreparované staré pôvodné dvere v kombinácii so zaujímavým obkladom, v citlivej farebnej kombinácii a čerešničkou v podobe rohového kvetináča, veľmi vkusného. Áno, toto určite vyvoláva podvedomý úsmev na tvári, keď prichádzate. Pekné, pekné, pekné.
Z priedomia sa vytratil ľudský rozmer. Dnes má málokto chuť poklábosiť si na priedomí s okoloidúcimi alebo susedmi, nie je na to čas. Prečo? Pretože priedomia sa nachádzajú za nepriehľadnými hradbami, aby náhodou niekto nevidel dovnútra, alebo sú škaredé a bezduché. Nevítajú, práve naopak, akoby hovorili „choďte od nás preč “.
{R1}