Život v tieni
Či už patríte medzi priaznivcov teórie globálneho otepľovania, alebo medzi veľkú skupinu ekoskeptikov, s príchodom leta aj tak nič neurobíte. Ak ste rocková hviezda, ktorá si slnečné okuliare nedáva dole z tváre ani v noci, môžete tento text preskočiť. Ak však nechcete celé leto žmúriť pri raňajkách, je najvyšší čas uvažovať o zatienení vašich okien.
Interiér verzus exteriér
Na úvod sa pokúsime poradiť si s touto dilemou. Primárny dôvod, prečo o nejakom tienení vôbec začíname uvažovať, je snaha zabrániť prenikaniu priameho slnečného svetla do interiéru. Vonkajšie žalúzie alebo rolety odrazia slnečné žiarenie už pred oknom, takže okno je viac chránené pred priamym slnečným svetlom. Materiál žalúzií či roliet sa síce rozohreje, ale s pôvodnou vstupnou teplotou, ktorou nás zásobuje slnko, sa to nedá porovnávať. Aj tu sa ohrieva vzduch medzi materiálom žalúzie a oknom, ibaže až tento vzduch ohrieva vonkajšie tabule skla a od nich sa zasa ohrieva interiér.V prípade vnútorných žalúzií prejde veľká časť žiarenia dovnútra a až potom ho odrazí žalúzia. Sklo však tvorí bariéru, ktorá bráni teplému vzduchu na ceste von, takže vzduch medzi sklami a žalúziou sa ohrieva veľmi intenzívne a okolo žalúzií prúdi späť do interiéru. Rozdiel v teplotách je citeľný. Samozrejme, interiérové tienenie má tiež svoje výhody. Napríklad takmer neobmedzené dizajnové možnosti, ktoré môžu výrazne ovplyvniť štýl vášho interiéru, čo v prípade exteriérového riešenia nie je také aktuálne. A naopak, exteriérové rolety pomerne výrazne menia pohľad na váš dom, preto je namieste citlivý a pozorný výber. Z funkčného hľadiska je to ale jasné: ak môžete – zväčša z finančných a prevádzkových dôvodov – zvoliť zatienenie zvonku, nie je priveľmi o čom rozmýšľať. A ešte jedna vec. Špeciálne spôsoby tienenia tvoria slnolamy a markízy. Pretože ani jeden z produktov neposkytuje takú komplexnú ochranu ako rolety a žalúzie, budeme sa nimi zaoberať v niektorom z ďalších čísiel časopisu.
So schránkou alebo bez
Správne by to vlastne malo byť predokenné alebo zaomietané. Predokenné sú určené na dodatočnú montáž na už osadené okná. Môžete si vybrať riešenie bez kazety alebo s kazetou. Zaomietané sú určené na dodatočnú montáž do pripraveného prekladu alebo na okenný rám (roletovú skriňu možno zaomietnuť). Stavba je predpripravená – používajú sa špeciálne profily, ktoré umožňujú osadenie roliet.Ďalšie, menej časté typy sú nadokenné rolety, ktoré sa používajú prevažne ako nadstavba plastových okien. Montujú sa zároveň s oknami. Tento typ ťaží z toho, že box, do ktorého sa lamela navíja, je umiestený medzi oknom a hornou stranou otvoru. Vďaka tomu nie je predsadený pred oknom, ale naopak smerom do miestnosti, odkiaľ je do neho v prípade potreby možný prístup. Celý plastový box je zateplený polystyrénovou vložkou a má revízne veko. Tento systém sa montuje na okenný rám okna zhora pred vlastným osadením okenného rámu a osadzuje sa zároveň s oknom.
Určitou špecialitou sú exteriérové rolety pre montované drevostavby, ktoré sa vyrábajú na mieru podľa individuálnych požiadaviek výrobcov montovaných domov. V tomto prípade rozhoduje, v akej fáze výstavby, prípadne rekonštrukcie o zaobstaraní vonkajšieho tienenia uvažujete. Ak ste v projektovej fáze vášho budúceho rodinného domu, môžete sa slobodne rozhodnúť pre ktorúkoľvek z možností. Ak dom rekonštruujete, záleží na miere rekonštrukcie a vašej chuti púšťať sa do prerábania nadokenných prekladov. Ak však plánujete tienenie jedinej jednotky v bytovom dome, na zaomietane rolety si radšej zabudnite. Čo sa funkčnosti oboch systémov týka, nie sú v nej veľké rozdiely. Omnoho dôležitejší je výber vhodného materiálu.
Predokenné rolety
Exteriérová roleta sa skladá z plochy spojených lamiel (takzvaného panciera), hornej schránky, v ktorej sa nachádza osemhranný navíjací hriadeľ, a z bočných vodiacich líšt. Jednotlivé lamely sú z dvojvrstvového hliníka a sú vyplnené polyuretánovou penou na spevnenie a izoláciu. Aj keď izolačné vlastnosti roliet nie sú absolútne, ich primárnou funkciou je zabrániť prístupu priamych slnečných lúčov do interiéru. Pancier je zakončený lištou s gumovým tesnením a po stranách sa vedie vo vodiacich lištách.
Ovládanie je manuálne pomocou šnúry alebo textilného popruhu z interiéru. Pri väčších rozmeroch (nad 2,5 m2) možno použiť aj kľuku alebo elektrické ovládanie. Nevýhodou týchto roliet je obmedzená možnosť regulácie prístupu svetla – do interiéru vpustíte iba toľko svetla, do akej výšky roletu vytiahnete. Ak napríklad roletu zatiahnete na noc, aby vás ráno nebudilo vychádzajúce slnko, ani otvorené okno neumožní dostatočne prevetrať miestnosť.
Vonkajšie horizontálne žalúzieAk sa rozhodnete pre tento typ tienenia, získate možnosť plynulej regulácie svetla. Tieniacu plochu tvoria vodorovné lamely, ktoré sa môžu naklápať od úplného uzatvorenia až po maximálne otvorenie, prípadne celkom vytiahnuť hore. Lamely sa po bokoch vedú v lištách alebo lankom. Vyrábajú sa dva typy lamiel – C a Z, druhý typ je kompaktnejší a odolnejší napríklad proti vetru.
Nevýhodou vonkajších žalúzií môže byť ich trocha väčšia hlučnosť, výrobcovia to však nepovažujú za zásadnú prekážku; navyše, usilujú sa ju eliminovať gumovým tesnením. Napriek tomu však počítajú s tým, že okno máte pri zatiahnutej žalúzii skôr zatvorené. To ale v lete, najmä ak máte aj ochranu proti hmyzu, nemusí byť pravda. Vonkajšia žalúzia sa pri montáži osádza do pripravených otvorov vo fasáde alebo sa dopĺňa krycou galériou, ktorá zakrýva hornú lištu pred poveternostnými vplyvmi a zároveň plní estetickú funkciu. Ovládanie je manuálne alebo elektrické, nainštalované v interiéri. Samozrejmosťou je možnosť centrálneho riadenia a napojenia na bezpečnostný veterný snímač. Nepotrebujú údržbu.
Screeny
Screen predstavuje akýsi kompromis v porovnaní s predchádzajúcimi typmi. Je kompaktný ako roleta, no do istej miery priehľadný ako žalúzie. Princíp zodpovedá skôr roletám, na prvom mieste je materiál. Špeciálna tieniaca textília je navinutá na navíjací hriadeľ a celý systém sa uchytáva na určené miesto.
Aby bola stabilná a držala na svojom mieste aj pri vetre, treba zaistiť spodný profil. Na to sa používajú buď spätné protiháčiky, perlony (špeciálne opláštené lanká), alebo vodiace lišty. Rolety možno doplniť krycou kazetou, ktorá chráni hriadeľ aj látku v navinutom stave a takisto plní estetickú funkciu. Látka rolety je utkaná zo skleného vlákna obaleného ochranným povlakom z PVC.
Vďaka tejto kombinácii je screen mimoriadne pevný, umývateľný, odolný proti vlhkosti, vysokej aj nízkej teplote a práchniveniu. Je farebne stály, má nízku horľavosť, je antistatický, antialergický a odolný proti UV žiareniu. Vyrába sa v mnohých farebných vzoroch a s rôznou hustotou textílie. Výrobcovia (napríklad Maron) uvádzajú, že v závislosti od kombinácie týchto faktorov dokáže zadržať až 92 % slnečného žiarenia a ušetriť až 40 % nákladov na klimatizáciu. Porovnateľný so screenom je materiál soltis s podobnými technickými parametrami; základom utkaného materiálu však nie je sklené, ale polyesterové vlákno, rovnako kryté ochranným povlakom z PVC. Ovládanie je rovnaké ako pri predchádzajúcich typoch. Screen aj soltis sa dajú ľahko umyť, odporúča sa zamokra očistiť rolety jemnou kefou a potom opláchnuť čistou vodou.