Zdroj: Climax.cz

Ušetrite náklady na vykurovanie. Zateplite okná vonkajším tienením!

06. 10. 2021 Zdieľať

Až 40 % tepelných strát spôsobujú staré alebo nekvalitné okná. Únik tepla pritom môžete výrazne znížiť pomocou predokenných roliet.

Ako ušetriť náklady na vykurovanie? Nekúrte pánubohu do okien

Počas zimného obdobia môže z domu unikať veľké množstvo tepla, čo zásadne zvyšuje náklady na vykurovanie domácnosti. Najväčším zdrojom tepelných strát sú často okná. Až 25 % tepla ale môže unikať aj cez nezateplené obvodové steny. Veľké množstvo tepla prepustí tiež zle izolovaná strecha. Zabúdať by ste nemali ani na izoláciu dverí, garážových vrát a ďalších stavebných otvorov. Ako týmto únikom tepla zabrániť? Účinným riešením je komplexné zateplenie. Pomôže tiež výmena okien či modernizácia vykurovacieho systému.

Najviac tepla uniká oknami, nepodceňujte zateplenie

Ak sa rozhodnete znížiť náklady na vykurovanie svojho domu, začnite pri oknách. 40 % z celkovej tepelnej straty domu môžu spôsobovať práve staré či nekvalitné okná. Pokiaľ je okno zle utesnené, preniká medzi okenným rámom a krídlom studený vonkajší vzduch, ktorý miestnosť ochladzuje. Únik tepla výrazne zníži ochrana a zateplenie okien. Investovať sa napríklad vyplatí do nových izolačných dvojskiel alebo trojskiel. K dispozícii sú tiež tepelnoizolačné nalepovacie fólie alebo rôzne typy tesnení.

Rodinný dom s terasou

Svojimi tepelnoizolačnými vlastnosťami vynikajú vonkajšie rolety. Zdroj: Climax.cz

Tienenie ako tepelná izolácia okien

Únik tepla cez okná môžete eliminovať tiež pomocou tieniacej techniky, a to až o desiatky percent. Ako tepelná izolácia okien poslúžia napríklad predokenné hliníkové žalúzie. Obmedzia rosenie okien a chránia ich pred snehom. V lete naopak dokážu znížiť teplotu v miestnosti až o 10 °C a zabrániť tak prehrievaniu interiéru. Obľúbené sú napríklad žalúzie typu C-80 Vental, ktoré zaručujú malý objem pri nabalení a ktorých lamely do seba vďaka zvýšenému počtu lepšie zaklapnú. Majú tvar písmena C a vďaka kovovým háčikom na krajoch každej lamely nehrozí ich pretočenie pri silnom vetre.

Rodinný dom s výklenkami

Predokenné rolety v zime znížia náklady na teplo až o 30 %. Zdroj: Climax.cz

Účinnou ochranou sú tiež predokenné rolety, vďaka ktorým môžete za jednu vykurovaciu sezónu ušetriť až tisíce korún. Okrem ochrany pred slnkom totiž skvelo fungujú ako tepelná izolácia okien. So stiahnutými vonkajšími roletami tak môžete cez zimu znížiť svoje náklady na teplo až o 30 %. Pretože sa vyrábajú na mieru, je možné ich tiež jednoducho prispôsobiť konkrétnemu okennému rámu. Na výber sú lamely plastové alebo obľúbenejšie hliníkové, ktoré sa robia okrem klasickej striebornej, antracitovej či hnedej farby tiež v imitácii dreva.

Jedáleň s veľkým presklením

Predokenné žalúzie C-80 Vental ochránia okná pred dažďom a snehom. Zdroj: Climax.cz

Pre bezpečnosť aj pokojný spánok

Okrem svojich tepelnoizolačných vlastností vynikajú okenné rolety tiež tým, že znižujú hluk z okolia. Váš spánok tak nič nevyruší, iba ak by ste bývali blízko rušnej cesty alebo v centre mesta. S vonkajšími roletami budú okná tiež chránené pred prudkým dažďom aj UV žiarením. Rolety je možné navyše doplniť o integrovanú sieť proti hmyzu alebo o poistku proti vytiahnutiu, ktorá zlodejom sťaží vniknutie do domu.

Rodinný dom s veľkým presklením

V lete dokážu vonkajšie žalúzie znížiť teplotu v miestnosti až o 10 °C. Zdroj: Climax.cz

Tienenie zladené s fasádou aj oknom

Ak hľadáte modernú alternatívu k vonkajším roletám či žalúziám, obstarajte si screenové rolety, ktoré sa stanú štýlovým doplnkom každej fasády. Tieto textilné zatemňujúce rolety, ktoré sa tiež označujú ako zvislé fasádne clony, znížia tepelnú záťaž vášho domu a ušetria tak náklady na prevádzku klimatizácie. Vyrábajú sa z kvalitných látok s rôznou priepustnosťou svetla, ktoré navyše môžete vyberať z mnohých farebných vyhotovení. Jednoducho ich tak zladíte s fasádou domu aj okennými rámami. Do obytných miestností sú potom ideálne screenové rolety s perforovanou látkou, ktorá chráni pred slnečnými lúčmi a nežiaducimi pohľadmi, ale vďaka malým otvorom nebráni výhľadu von.

Veľká screenová roleta na rodinnom dome

Screenovú roletu Unirol je možné použiť tiež ako bočné zatienenie pergoly. Zdroj: Climax.cz

Aj tie najvyššie požiadavky na ochranu okien spĺňajú screenové rolety Unirol. Vďaka zipsu, ktorý je navarený po oboch stranách látky, odolá aj veľmi silnému vetru s rýchlosťou až 90 km/h. Vyniká navyše veľmi dlhou životnosťou. Použiť ju môžete nielen na zatienenie okien, ale tiež ako bočné zatienenie pergoly. Ukotvuje sa pomocou vodiacej lišty na stenu, rám okna alebo do ostenia.

Plánujte tienenie s predstihom

Pokiaľ si vonkajšie tienenie chcete obstarať do novostavby alebo počas rekonštrukcie, vyplatí sa jeho montáž naplánovať už vo fáze projektu. Schránka, v ktorej sú ukryté lamely žalúzií, či hriadeľ, na ktorý je navinutá roleta, sa potom môžu umiestniť pod omietku alebo do stavebného prekladu. Montáž je možné ale vykonať aj dodatočne na okenný rám.

Nedokážete si predstaviť, ako bude tienenie na oknách vyzerať? Nová Climax AR aplikácia na vizualizáciu tienenia umožňuje v reálnom prostredí zobraziť si 3D model výrobku, vyskúšať si jeho funkčnosť, alebo dokonca simulovať dopad tieňov podľa denného času a ročného obdobia. Aplikácia je voľne na prevzatie v Google Play či Apple Store.

Mnoho spôsobov ovládania

Predokenné rolety, vonkajšie žalúzie aj zvislé fasádne clony sa môžu ovládať ručne pomocou kľuky alebo diaľkovo na motorický pohon. Tradičným spôsobom je ovládanie pomocou nástenného vypínača. O niečo pohodlnejšie riešenie prináša diaľkový ovládač, s ktorého pomocou môžete tienenie sťahovať či vyťahovať z akejkoľvek miestnosti v dome. Ak chcete mať tienenie pod kontrolou aj v čase, keď sa nachádzate mimo domova, môžete ho prepojiť cez aplikáciu so svojím tabletom či mobilným telefónom a na nečakané zmeny počasia reagovať okamžite.

Zdroj: PR článok SERVIS CLIMAX a.s.

Kategória: Okná
Tagy: ochrana okenné profily okenné systémy rolety tepelná izolácia tienenie okien vonkajšie rolety žalúzie
Zdieľať článok