Zdroj: Climax

Vonkajšie alebo vnútorné tienenie? Poradíme s výberom

25. 02. 2022 Zdieľať

Aké tienenie si obstarať na váš dom? Budú lepšie vonkajšie žalúzie alebo látkové rolety? Obe majú svoje výhody. Záleží aj na type miestnosti.

Predokenné rolety alebo vnútorné žalúzie? Poradíme, ako na tienenie okien

Už vás nebavia zvedavé pohľady susedov alebo si chcete užiť váľanie v posteli bez toho, aby vás z nej vyhnali ostré slnečné lúče? Potom vášmu bývaniu chýbajú rolety či žalúzie, ktoré vám zaručia tak súkromie, ako aj pohodlie. Je ale lepšie vnútorné alebo vonkajšie tienenie okien? Poradíme vám s výberom.

Vonkajšie hliníkové rolety potešia množstvom výhod

Aká je účinná ochrana domu aj jeho obyvateľov pred silným slnečným žiarením? Odpoveďou sú vonkajšie hliníkové rolety, ktoré sa stávajú čím ďalej tými obľúbenejšími nielen pri novostavbách. Pýšia sa funkciou chladenia budovy aj zaistenia súkromia. Sú vyrobené z kvalitného materiálu, ktorý znesie akékoľvek počasie, či už je vonku ako na Sahare alebo naopak niekoľko desiatok stupňov pod nulou.

Aké sú výhody predokenných roliet?

  • Chránia pred ostrým svetlom: doprajú vám zvoliť si, koľko svetla chcete mať v miestnosti a chránia tiež okná pred prudkým dažďom alebo UV žiarením.
  • Znižujú hluk v miestnosti: doprajú vám pokoj na prácu a umožnia pokojný spánok pre vás aj vaše deti.
  • Ľahko sa ovládajú: vďaka modernej technológii je možné tienenie okien ovládať aj inteligentným telefónom iba jedným dotykom.
  • Poskytnú pohodlie aj súkromie: rolety neprepustia svetlo a zabránia aj pohľadom zvedavých susedov alebo okoloidúcich. Zaistia vám perfektne izolované prostredie.
  • Znížia v zime náklady: keď predokenné rolety celé stiahnete, ušetria vám až 30 % nákladov za energie.
  • V lete pomáhajú planéte aj vašej peňaženke: vďaka hliníkovým roletám nie je vôbec potrebné využívať klimatizáciu. Znižujú teplotu v miestnosti až o 10 °C. To určite radi oceníte na úsporách, zároveň sa ale správate šetrne aj k životnému prostrediu.
  • Robia z domu opevnenú pevnosť: vonkajšie rolety majú aj bezpečnostnú funkciu. Zabraňujú zlodejom v ľahkom vniknutí do domu oknom. Navyše dobre neuvidia, čo všetko doma máte.
Vonkajšie rolety podomietkové na dome

Vonkajšie rolety majú aj bezpečnostnú funkciu. Zdroj: Climax

Moderné tienenie okien: screenové rolety oživia každú fasádu domu

Veľkým hitom nielen európskych novostavieb sú zvislé fasádne clony alebo screenové rolety. Ide o modernú alternatívu k vonkajším roletám. Chránia pred slnkom, dokonca zvládnu odolať aj silnému vetru a sú štýlovým doplnkom každého domu. Screenové rolety sú vyrobené z vysoko kvalitnej a odolnej látky, ktorá v zime nezamŕza. Navyše do žiadnej miestnosti vybavenej takým typom rolety sa skutočne nikto nepozrie.
Rolety sa využívajú hojne tiež v záhradných pergolách. Pred posedením vonku na záhrade pod pergolou vás neodradí ani vietor alebo chladné počasie. Screenové rolety do pergoly fungujú ako bočná zástena a tiež ochrana proti vetru. Ovládať ich môžete manuálne alebo motoricky.

Screenové rolety z látky na rodinnom dome

Screenové rolety sú vyrobené z vysoko kvalitnej látky. Zdroj: Climax

Vnútorné okenné žalúzie sú ideálne do nájomných bytov

Vonkajšie tienenie prináša mnoho výhod, šetrí náklady a je mnohonásobne efektívnejšie ako vnútorné žalúzie či rolety. Nie každá stavba je však vhodná na vonkajšie tienenie. Napríklad do nájomných bytov nie je väčšinou možné montovať vonkajšie žalúzie, a preto sa do nich skvelo hodia vnútorné žalúzie. Patria medzi najobľúbenejší variant vnútorného tienenia. Prečo? Hliníkové žalúzie regulujú plynule množstvo svetla v interiéri a sú cenovo dostupné aj jednoduché na údržbu.

Avšak svoje uplatnenie majú rozhodne tiež v rodinných domoch, kanceláriách, školách, reštauráciách alebo v bankách. Inštalovať sa dajú do drevených aj plastových okien. Pre zaistenie bezpečnosti detí je možné pridať aj bezpečnostný držiak retiazky.

Rolety deň a noc – špičkový dizajn za rozumnú cenu

Vnútorné tienenie oceníte také napríklad pri menších oknách v kuchyni alebo v spálni či detskej izbe, kde nie je potrebná taká účinnosť, čo sa týka chladenia interiéru. Alebo tiež v miestnostiach, kde netrávite toľko času. Vonkajšie tienenie môže byť v takýchto prípadoch zbytočne nákladnou alternatívou. Moderným variantom tienenia okien v interiéri sú rolety deň a noc. Vyzerajú veľmi elegantne a pôsobia nerušivým dojmom.

Rolety deň a noc v dekore zebrav interiéri

Rolety deň a noc sú praktické i pekné. Zdroj: Climax

Rolety deň a noc v sebe spájajú prvky vnútorných žalúzií aj látkových roliet. Tieniť s nimi môžete rovnako ako s vnútornými žalúziami iba časť okna alebo ich môžete stiahnuť po celej ploche. Intenzitu tienenia si môžete ľahko prispôsobiť svojím potrebám výberom látky s rôznou mierou priesvitnosti. Pri úplnom zatemnení potom žiadne svetlo nepresvitá do interiéru a môžete nerušene relaxovať. Rolety deň a noc sú prakticky bezúdržbové a sami si vyberiete farbu látky, ktorá bude ladiť s nábytkom alebo štýlovým vybavením izby.

S výberom predokenných roliet aj vonkajších žalúzií vám pomôže mobilná aplikácia

Pokiaľ sa rozhodnete pre vonkajšie tienenie a nie ste si istí, či budú lepšie vyzerať žalúzie alebo napríklad screeny, môžete si vyskúšať, aké tienenie padne na mieru vášmu bývaniu aj v mobilnej aplikácii. Ako na to? Jednoducho si vyfoťte okná a potom vyberajte v aplikácii, aký druh roliet a farba bude ladiť k fasáde domu. Počas pár klepnutí si sami vizualizujete váš dom, ktorý sa razom môže premeniť na nepoznanie.

Zdroj: PR článok Climax

Kategória: Okná
Tagy: rolety tienenie okien vonkajšie rolety žalúzie
Zdieľať článok