S tmavým nábytkom prichádza do domácnosti luxus, elegancia i útulnosť
Tmavý nábytok je nestarnúca celebrita. Ako to však už s hviezdami býva, sú náročnejšie na údržbu a majú tendenciu pútať priveľa pozornosti. Preto je zároveň náročné i dôležité zladiť tmavý nábytok s ostatnými prvkami v dome či byte. Keď sa však návrh aj realizácia podaria, výsledok je ohromujúci. Ponúkame vám sedem tipov dizajnérky nábytku spoločnosti DECODOM Petry Podobovej.
1. Priestor
Tmavý nábytok jednoducho potrebuje priestor a svetlo. „Použitie tmavej palety farieb v interiéri priestor vizuálne zmenší. Ak však umiestnite tmavý nábytok na svetlé pozadie, dosiahnete opačný efekt. Vďaka kontrastu budú predmety v interiéri pôsobiť objemnejšie a priestor v miestnosti bude vizuálne priestrannejší,“ hovorí interiérová dizajnérka spoločnosti DECODOM Petra Podobová a dodáva, že plánovanie tmavého interiéru môže byť o niečo náročnejšie. Preto odporúča využiť služby špecialistu.
2. Svetlo
Tmavé odtiene absorbujú svetlo, preto dizajnéri odporúčajú umiestniť tmavý nábytok do miestností, ktoré sa nachádzajú na južnej strane domu či bytu. Dostatok kvalitného denného i umelého osvetlenia je veľmi dôležitý.
3. Farby, farby, farby
Farby vyberajte ako celok – od stien, podlahy, nábytku až po jednotlivé doplnky. „Čierna sa prirodzene hodí k svetlým odtieňom – bielej, krémovej aj pastelovým farbám. Odvážnejším odporúčam sýtejšie farby – krištáľovú modrú, smaragdovú zelenú či vínovú. Zvoľte však iba dve dominantné farby a zvyšok miestnosti vyvážte neutrálnymi svetlými farbami,“ odporúča P. Podobová.
4. Povrch a detail
Lesklý, matný, hladký na dotyk, s výraznou štruktúrou dreva či lakovaný – možností je mnoho. Tmavá farba najviac vynikne v matnom štýle, povrch s prirodzenou štruktúrou dreva zase dodá nábytku výnimočnosť. Zaujímavý môže byť i tmavý mramor, ktorý sa už stal trendom v interiérovom dizajne. Zlaté, medené alebo strieborné prvky – napríklad úchytky – podčiarknu eleganciu nábytku. Zlaté, medené alebo strieborné prvky – napríklad úchytky – podčiarknu eleganciu nábytku.
5. Doladenie dokonalosti
Tmavý nábytok je v domácnostiach elegantný, a ak je doplnený len jemnými, málo kontrastnými doplnkami, môže sa stať stredobodom pozornosti. Ak chcete pozornosť rozložiť rovnomerne, pridajte tmavému nábytku rovnocenného partnera – napríklad smaragdovozelenú pohovku.
6. Starostlivosť o tmavú krásu
Na tmavých a lesklých povrchoch, žiaľ, ľahko vidieť prach, nečistoty a škrabance. Preto si tmavý nábytok vyžaduje jemnú, no neustálu starostlivosť. Mal by sa umývať jemnými čistiacimi prostriedkami a mäkkými handričkami.
7. Nečakaný benefit
Podľa psychológov môžu tmavé farby, najmä čierna, znižovať chuť do jedla. Pre niektorých z nás môže byť táto informácia mimoriadne zaujímavá pri navrhovaní kuchyne či jedálne.
Tip na záver
Interiéry v tmavých farbách si vyžadujú precízny návrh i realizáciu. Interiéroví dizajnéri spoločnosti DECODOM vám ochotne a bezplatne poradia vo viac ako 60 predajniach DECODOM po celom Slovensku.
Zdroj: PR článok DECODOM, spol. s r.o.